Zofia Amelia brunszwicka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zofia Amelia
Sophieamaliedenmark.jpg
Królowa Danii i Norwegii
Okres panowania od 1648
do 1670 (1685)
Jako żona Fryderyka III
Poprzedniczka Anna Katarzyna Hohenzollern
Następczyni Karolina Amelia heska
Dane biograficzne
Dynastia Welfowie
Urodzona 24 marca 1628
Herzberg am Harz
Koronowana 1648 katedra w Kopenhadze
Zmarła 20 lutego 1685
Kopenhaga
Pochowana Katedra w Roskilde
Ojciec Jerzy, ks. Brunszwiku-Lüneburga
Matka Anna Eleonora Hessen-Darmstadt
Mąż Fryderyk III
Dzieci Chrystian V,
Anna Zofia,
Frederyka Amalia,
Wilhelmina Ernestyna,
Fryderyk,
Jerzy,
Ulryka Eleonora,
Dorota Juliana

Zofia Amelia brunszwicka duń. Sophie Amalie (ur. 24 marca 1628 w Herzbergu, zm. 20 lutego 1685 w Kopenhadze) – królowa Danii i Norwegii.

Małżeństwo[edytuj]

Urodziła się jako jedyna córka (czwarte dziecko) księcia Brunszwik-Lüneburg Jerzego (1583-1641) i jego żony Anny Eleonory z Hesji-Darmstadt (1601-1659). W wieku 12 lat została zaręczona z następcą tronu duńskiego ks. Fryderykiem (późniejszym królem Danii Fryderykiem III), a 1 października 1643 w Glücksburg (Ostsee) poślubiła go. Małżeństwo to zostało zawarte z powodu kalkulacji poltycznych i dlatego małżonkowie nigdy nie żywili wobec siebie głębszych uczuć. Wobec tego faktu może nie dziwić, iż oboje angażowali się w pozamałżeńskie przygody i wzajemnie to tolerowali. Zofia Amelia wstąpiła tron wraz z mężem 28 lutego 1648 po śmierci teścia króla Chrystiana IV. Para została koronowana w katedrze kopenhaskiej (1648). Była to ostatnia duńska koronacja w tej świątyni.

Życie[edytuj]

Królowa miała bardzo męskie zainteresowania: lubiła jazdę konną i polowania. Była też przekonana o konieczności podkreślania swojej wyjątkowej pozycji społecznej i w związku z tym prowadziła życie na wysokim poziomie wzorując się na francuskim królu Ludwiku XIV, co niewątpliwie nadwerężało budżet państwowy. Duńczycy pamiętają ją przede wszystkiem z powodu jej chorobliwej zazdrości i nienawiści do przyrodniej siostry męża, Eleonory Krystyny, która została uwięziona i do śmierci królowej trzymana pod kluczem. Zgorszenie wywołał fakt pozowania królowej w stroju Ewy do portretu przedstawiającego ją jako boginię Herę. Zofia Amelia zapoczątkowała budowę podmiejskiej rezydencji królewskiej, Pałacu Amalienborg (obecnie oficjalna rezydencja królów Danii w Kopenhadze). Pałac został nazwany jej imieniem. Wywierała pewien wpływ na decyzje polityczne (m.in. na wprowadzenie monarchii absolutnej w Danii), a po śmierci męża większość czasu spędzała w Pałacu Amalienborg, by nie utracić kontroli nad rządami swego syna Chrystiana V. Królowa wspierała związki Danii ze Szwecją i Francją, a ich wyrazem stało się małżeństwo jej córki Ulryki Eleonory ze szwedzkim królem Karolem XI.

Potomstwo[edytuj]

Para miała ośmioro dzieci:

Śmierć[edytuj]

Zofia Amelia zmarła w Amalienborgu, swojej rezydencji pod Kopenhagą i została pochowana w katedrze w Roskilde[1].

Przypisy

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]


Poprzednik
Anna Katarzyna Hohenzollern
National Coat of arms of Denmark.svg Królowa Danii
1648-1670 (1685)
National Coat of arms of Denmark.svg Następca
Karolina Amelia heska
Poprzednik
Anna Katarzyna Hohenzollern
Coat of arms of Norway.svg Królowa Norwegii
1648-1670 (1685)
Coat of arms of Norway.svg Następca
Karolina Amelia heska