Przejdź do zawartości

Zofia Amelia brunszwicka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zofia Amelia
Ilustracja
ilustracja herbu
Królowa Danii i Norwegii
Okres

od 1648
do 1670 (1685)

Jako żona

Fryderyka III

Koronacja

1648 katedra w Kopenhadze

Poprzedniczka

Anna Katarzyna Hohenzollern

Następczyni

Karolina Amelia heska

Dane biograficzne
Dynastia

Welfowie

Data i miejsce urodzenia

24 marca 1628
Herzberg am Harz

Data i miejsce śmierci

20 lutego 1685
Kopenhaga

Miejsce spoczynku

Katedra w Roskilde

Ojciec

Jerzy, ks. Brunszwiku-Lüneburga

Matka

Anna Eleonora Hessen-Darmstadt

Mąż

Fryderyk III

Dzieci

Chrystian V,
Anna Zofia,
Fryderyka Amalia,
Wilhelmina Ernestyna,
Fryderyk,
Jerzy,
Ulryka Eleonora,
Dorota Juliana

Zofia Amelia brunszwicka duń. Sophie Amalie (ur. 24 marca 1628 w Herzbergu, zm. 20 lutego 1685 w Kopenhadze) – królowa Danii i Norwegii.

Małżeństwo

[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się jako jedyna córka (czwarte dziecko) księcia Brunszwik-Lüneburg Jerzego (1583–1641) i jego żony Anny Eleonory z Hesji-Darmstadt (1601–1659). W wieku 12 lat została zaręczona z następcą tronu duńskiego ks. Fryderykiem (późniejszym królem Danii Fryderykiem III), a 1 października 1643 w Glücksburg (Ostsee) poślubiła go. Małżeństwo to zostało zawarte z powodu kalkulacji politycznych i dlatego małżonkowie nigdy nie żywili wobec siebie głębszych uczuć. Wobec tego faktu może nie dziwić, iż oboje angażowali się w pozamałżeńskie przygody i wzajemnie to tolerowali. Zofia Amelia wstąpiła na tron wraz z mężem 28 lutego 1648 po śmierci teścia króla Chrystiana IV. Para została koronowana w katedrze kopenhaskiej (1648). Była to ostatnia duńska koronacja w tej świątyni[potrzebny przypis].

Życie

[edytuj | edytuj kod]

Królowa miała bardzo męskie zainteresowania: lubiła jazdę konną i polowania. Była też przekonana o konieczności podkreślania swojej wyjątkowej pozycji społecznej i w związku z tym prowadziła życie na wysokim poziomie wzorując się na francuskim królu Ludwiku XIV, co niewątpliwie nadwerężało budżet państwowy. Duńczycy pamiętają ją przede wszystkim z powodu jej chorobliwej zazdrości i nienawiści do przyrodniej siostry męża, Eleonory Krystyny, która została uwięziona i do śmierci królowej trzymana pod kluczem. Zgorszenie wywołał fakt pozowania królowej w stroju Ewy do portretu przedstawiającego ją jako boginię Herę. Zofia Amelia zapoczątkowała budowę podmiejskiej rezydencji królewskiej, Pałacu Amalienborg (obecnie oficjalna rezydencja królów Danii w Kopenhadze). Pałac został nazwany jej imieniem. Wywierała pewien wpływ na decyzje polityczne (m.in. na wprowadzenie monarchii absolutnej w Danii), a po śmierci męża większość czasu spędzała w Pałacu Amalienborg, by nie utracić kontroli nad rządami swego syna Chrystiana V. Królowa wspierała związki Danii ze Szwecją i Francją, a ich wyrazem stało się małżeństwo jej córki Ulryki Eleonory ze szwedzkim królem Karolem XI[potrzebny przypis].

Potomstwo

[edytuj | edytuj kod]

Para miała ośmioro dzieci[potrzebny przypis]:

Śmierć

[edytuj | edytuj kod]

Zofia Amelia zmarła w Amalienborgu, swojej rezydencji pod Kopenhagą i została pochowana w katedrze w Roskilde[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]