Małgorzata Ratajczak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Małgorzata Ratajczak
Data i miejsce urodzenia

1965
Szczecinek

Instrumenty

głos

Typ głosu

mezzosopran

Gatunki

muzyka klasyczna, operowa, operetkowa, musicalowa

Zawód

wokalistka, śpiewaczka operowa, pedagog

Powiązania

Janusz Ratajczak (śpiewak), Łukasz Ratajczak (śpiewak), Hanna Okońska-Ratajczak

Małgorzata Ratajczak (ur. w 1965 w Szczecinku) – polska śpiewaczka operowa, mezzosopran, solistka bydgoskiej Opery Nova, absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, doktor habilitowana wykładająca śpiew klasyczny w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz ówczesna nauczycielka śpiewu w Państwowej Szkole Muzycznej w Inowrocławiu[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1984 roku została laureatką I nagrody w Ogólnopolskim Konkursie im. Stanisława Moniuszki w Kudowie-Zdroju. W 1989 roku ukończyła dzienne studia wokalno – aktorskie z tytułem magistra sztuki na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie śpiewu klasycznego st. wykł. Ireny Maculewicz-Żejmo. Na V roku studiów wspólnie ze swoim mężem tenorem Januszem Ratajczakiem została solistką bydgoskiej Opery Nova[2]. W 1990 roku otrzymała II nagrodę w kategorii operowej na Konkursie Wokalnym we Wrocławiu, a w 1992 została półfinalistką Konkursu Wokalnego Belwedere w Wiedniu. Dwa lata później otrzymała dwie nagrody specjalne oraz wyróżnienie w Konkursie im. Adama Didura w Bytomiu. W 2001 roku brała udział w Kursie Mistrzowskim prowadzonym przez maestrę Fiorenze Cossotto, z którą to pracowała nad partią Azuceny z opery Trubadur Giuseppe Verdiego[3]. Premierę tej opery wystawiła w 2002 roku na estradzie Lucent Danstheater Den Haag w Holandii. Wiosną 2005 roku została finalistką Monte Carlo World Voice Masters Competition. Śpiewaczka współpracuje z wieloma teatrami muzycznymi w Polsce m.in. z Operą Bałtycką w Gdańsku, Operą Śląską w Bytomiu, Operą Krakowską, Teatrem Wielkim w Łodzi, Teatrem Muzycznym w Poznaniu oraz Operą na Zamku w Szczecinie. Z zespołem artystycznym Teatru Wielkiego w Łodzi, Opery Śląskiej w Bytomiu, Opery Nova oraz z Agencją Artystyczną Pro Musica, odbyła tournée koncertowe po Szwajcarii, Norwegii, Francji, Austrii, Belgii, Holandii, Hiszpanii oraz Niemczech[4]. Gościła na scenach w wielu prestiżowych salach takich jak: Gewandhaus w Lipsku, Festspiel und Kongresshaus w Bregenz, Theater am Aegi w Hanowerze, Philharmonia w Berlinie, Philharmonia w Monachium, Rotterdamse Schouwburg w Rotterdamie, Teatro De La Maestranza (Sevilla) czy Tonhalle Zürich. W dorobku scenicznym posiada solowe partie operowe, operetkowe i musicalowe, takie jak: Carmen w Carmen G. Bizeta, Suzuki w Madame Butterfly G. Pucciniego, Jadwiga i Cześnikowa w Strasznym dworze St. Moniuszki, Fenena w Nabucco G. Verdiego, Czipra w Baronie cygańskim J. Straussa, Berta w Cyruliku sewilskim G. Rossiniego, książę Gigi Orlovsky w Zemście nietoperza J. Straussa, Niclausse w Opowieściach Hoffmanna, J. Offenbacha, Azucena w Trubadurze G. Verdiego, Amneris w Aidzie G. Verdiego, Santuzza w Rycerskości wieśniaczej P. Mascagniego, Mallika w Lakme L. Delibesa, Jadwiga i Aza w Manru I.J. Paderewskiego, Gertruda w Jasiu i Małgosi E. Humperdincka, Księżniczka Clarissa w Miłości do trzech pomarańczy S. Prokofiewa, Laura w Giocondzie A. Ponchiellego, Jezibaba w Rusałce A. Dvořáka, Księżna Izabela w Księżniczce czardasza E. Kalmana, Mamma Lucia w Rycerskości wieśniaczej P. Mascagniego, Maddalena w Rigoletcie G. Verdiego, Pani Quickly w Falstaffie G. Verdiego[5]. Wykonuje również repertuar oratoryjno – kantatowy, wśród którego wymienić można: G.B. Pergolesi i K. Szymanowski – Stabat Mater, W.A. Mozart – Requiem, G. Verdi – Requiem i G.Ph. Haendel – Mesjasz[6][7].

Obok pracy scenicznej[8] zajmuje się także działalnością pedagogiczną[9]. Od 1991 do 2016 roku uczyła śpiewu klasycznego w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Juliusza Zarębskiego w Inowrocławiu. W 2010 roku otrzymała stopień doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej – wokalistyka, zaś trzy lata później uzyskała stopień doktora habilitowanego. Od 2015 roku artystka wykłada klasyczny śpiew solowy w Akademii Muzycznej w Krakowie. Otrzymała medal „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego[10].

Prywatnie jest żoną tenora Janusza Ratajczaka, matką tenora Łukasza Ratajczaka oraz teściową sopranistki Hanny Okońskiej-Ratajczak. Jej drugi syn Dawid również związany był ze środowiskiem muzycznym[11].

W 2018 roku razem z mężem świętowała 30-lecie pracy artystycznej w bydgoskiej Operze[12][13][14][15].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. dr hab. Małgorzata Ratajczak [online], Akademia Muzyczna w Krakowie [dostęp 2020-02-27] [zarchiwizowane z adresu 2020-12-02] (pol.).
 2. OPERA NOVA w Bydgoszczy [online], opera.bydgoszcz.pl [dostęp 2020-02-27].
 3. Przepiękny koncert z okazji setnych urodzin ZASP [online], bydgoszcz24.pl [dostęp 2020-02-27] (pol.).
 4. Opera Bałtycka [online], operabaltycka.pl [dostęp 2020-02-27].
 5. Amuz [online], archiwummuzyczne.pl [dostęp 2020-02-27].
 6. Małgorzata Ratajczak [online], operomania.hg.pl [dostęp 2020-02-27].
 7. Opera Krakowska [online], opera.krakow.pl [dostęp 2020-02-27].
 8. NA POWITANIE WAKACJI! [online], Filharmonia Pomorska [dostęp 2020-02-27] (pol.).
 9. Koncert noworoczny w Opera Nova-próba – pomorska.pl [online], – pomorska.pl [dostęp 2020-02-27] (pol.).
 10. Małgorzata Ratajczak | Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego [online], wydawnictwo.us.edu.pl [dostęp 2020-02-27].
 11. Małgorzata Ratajczak dla Fronda.pl: Teatr to nie jest miejsce dla [online], fronda.pl [dostęp 2020-02-27] (pol.).
 12. Małgorzata Ratajczak Mezzosopran • Wydarzenia w Bydgoszczy • dlaBydgoszczy.pl [online], DlaBydgoszczy Wydarzenia [dostęp 2020-02-27] (pol.).
 13. Małgorzata i Janusz Ratajczakowie. Niecodzienny jubileusz [online], e-teatr.pl [dostęp 2020-02-27].
 14. Polskie Radio PiK, Małgorzata i Janusz Ratajczakowie obchodzili 30-lecie pracy ar … – Polskie Radio PiK [online], radiopik.pl [dostęp 2020-02-27] (pol.).
 15. Tygodnik Bydgoski, Razem na scenie i w życiu. Jubileusz solistów opery [online], tygodnikbydgoski.pl [dostęp 2020-02-28] (pol.).