Magdalena Bernadotte

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Magdalena Bernadotte
Madeleine Thérèse Amelie Josephine
Ilustracja
(2017)
Wizerunek herbu
Faksymile
Księżna Hälsinglandu i Gästriklandu
Dane biograficzne
Dynastia

Bernadotte

Data i miejsce urodzenia

10 czerwca 1982
Drottningholm

Ojciec

Karol XVI Gustaw

Matka

Sylwia Sommerlath

Rodzeństwo

Wiktoria
Karol Filip

Mąż

Christopher O’Neill

Dzieci

Eleonora
Mikołaj
Adrianna

Odznaczenia
Order Królewski Serafinów (Szwecja) Krzyż Wielki Orderu Rio Branco (Brazylia) Krzyż Wielki Orderu Zasługi RFN Order Trzech Gwiazd I klasy (Łotwa) Krzyż Wielki Orderu Zasługi Adolfa de Nassau Krzyż Wielki Królewskiego Norweskiego Orderu Świętego Olafa Krzyż Wielki Orderu Wiernej Służby (Rumunia)
Szwedzka rodzina królewska

JKM Król Szwecji
JKM Królowa Szwecji

JKW Księżna Västergötlandu
JKW Książę Västergötlandu
JKW Księżna Östergötlandu
JKW Książę Skanii
JKW Książę Värmlandu
JKW Księżna Värmlandu
Książę Sudermanii
Książę Dalarny
Książę Hallandu
JKW Księżna Hälsinglandu i Gästriklandu
Księżna Gotlandii
Książę Ångermanlandu
Księżna Blekinge

JKW Księżna Hohenzollern-Sigmaringen


Księżniczka Małgorzata
Księżniczka Dezyderia
Księżniczka Krystyna

Magdalena Bernadotte (szw. Madeleine Thérèse Amelie Josephine[1]; ur. 10 czerwca 1982 w pałacu Drottningholm) – księżniczka Szwecji, księżna Hälsinglandu i Gästriklandu. Jest najmłodszym dzieckiem i drugą córką króla Szwecji, Karola XVI Gustawa, oraz jego żony, Sylwii Sommerlath. Obecnie zajmuje ósme miejsce w linii sukcesji do szwedzkiego tronu.

W 2013 roku wyszła za mąż za amerykańskiego biznesmena, Christophera O’Neilla. Ma z nim troje dzieci – Eleonorę (ur. 2014), Mikołaja (ur. 2015) i Adriannę (ur. 2018). Zajmują oni kolejno dziewiąte, dziesiąte i jedenaste miejsce w linii sukcesji do szwedzkiego tronu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Narodziny i chrzest[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się 10 czerwca 1982 roku o godz. 19.05 w pałacu Drottningholm jako trzecie dziecko króla Szwecji, Karola XVI Gustawa, oraz jego żony, Sylwii Sommerlath. Jej ojciec był obecny przy jej narodzinach, chociaż wcześniej nie był obecny przy narodzinach jej starszego rodzeństwa[2].

Otrzymała imiona Magdalena Teresa Amelia Józefina (szw. Madeleine Thérèse Amelie Josephine)[3]. Imię Magdalena nosiła królowa Szwecji, Zofia Magdalena Oldenburg, żona Gustawa III. Ostatnie imię, Józefina, otrzymała najprawdopodobniej po Józefinie de Beauharnais, królowej Szwecji, żonie Oskara I, syna Karola XIV Jana, pierwszego przedstawiciela dynastii Bernadotte na szwedzkim tronie.

Została ochrzczona w wierze luterańskiej 31 sierpnia 1982 roku[2] w kaplicy Pałacu Królewskiego w Sztokholmie. Jej rodzicami chrzestnymi zostali: jej ciotka, Krystyna Bernadotte (księżniczka Szwecji), jej wujek, Walther Sommerlath, a także: Benedykta Glücksburg (księżniczka Danii) oraz Andreas (książę von Sachsen-Coburg-Gotha)[3]. Magdalena wystąpiła w tradycyjnym stroju, w którym jako pierwszy w 1906 roku został ochrzczony jej dziadek, Gustaw Adolf Bernadotte[4]. Oprócz tego, zgodnie z tradycją zapoczątkowaną podczas chrztu jej starszej siostry, została ochrzczona wodą pochodzącą z drugiej co do wielkości wyspy szwedzkiej – Olandii[5].

Ma dwoje rodzeństwa – Wiktorię (ur. 14 lipca 1977) i Karola Filipa (ur. 13 maja 1979).

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Swoją młodość spędziła w pałacu Drottnigholm, gdzie się urodziła. Ze względu na dużą nieobecność jej rodziców, ogromną rolę w jej wychowaniu miała jej starsza siostra, Wiktoria. Po latach Magdalena przyznała to w jednym z wywiadów, mówiąc: „Czuła, że największa odpowiedzialność spada na nią, była dla nas bardzo ważna jako starsza siostra. Czasem sobie z tego żartujemy. Kiedy poszłam do szkoły umiałam już czytać, bo kiedy byliśmy mali bawiła się z nami w szkołę. Dyrygowała nami, uczyła nas czytać. Jest bardzo pomysłowa, dlatego była wspaniałą starszą siostrą. Wymyślała świetne zabawy, budowała nam fantastyczne domki. Robiła dla nas wszystko”[6].

Magdalena ze starszą siostrą, Wiktorią (2009)

Uczęszczała do przedszkola w Västerled Parish, później rozpoczęła edukację w Smedslättsskolan w Bromma, a następnie zaczęła uczęszczać do Carlssons School. W 2001 roku skończyła szkołę średnią w Enskilda. Następnie przeprowadziła się do Wielkiej Brytanii. Tam, z inicjatywy królowej Elżbiety II, doszło do spotkania Magdaleny z księciem Wilhelmem z Walii. Spekuluje się, że najprawdopodobniej brytyjska królowa pragnęła wyswatać wnuka, przyszłego monarchę, ze szwedzką księżniczką[2]. Relacja jednak nie była kontynuowana przez samych zainteresowanych. Powszechnie uważa się, że powodem miała być niechęć Magdaleny do spędzenia całego życia skrępowana dworską etykietą[7][8].

Magdalena wręcza nagrodę im. Görana Gustafssona Johanowi Elfowi na spotkaniu Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk (2010)

W 2006 roku ukończyła etnologię, historię współczesną i historię sztuki na Uniwersytecie Sztokholmskim[2], a następnie została stażystką w UNICEF na okres pół roku w Nowym Jorku i pracowała w dziale Child Protective Services. Tam „skoncentrowała się na obszarach pracy, które obejmowały dzieci objęte opieką instytucjonalną, dzieci w obszarach konfliktów i podatności na zagrożenia oraz dzieci wykorzystywane seksualnie”[3]. Rok późnej rozpoczęła studia z psychologii dziecięcej na Uniwersytecie Sztokholmskim.

Przez bardzo długi czas media nie były jej przychylne. Często porównywano jej beztroskę i chęć do imprezowania do odpowiedzialności i poukładania starszej siostry, Wiktorii. Utrwalało się przekonanie, że „jedna (Magdalena) do zabawy, druga (Wiktoria) do obowiązków”[9]. Wizerunek księżniczki w mediach zmienił się, gdy do opinii publicznej dotarły informacje o zawirowaniach w jej życiu prywatnym. Jonas Bergström, z którym kobieta zaręczyła się w 2009 roku, zdradził ją z norweską modelką. Po tym wydarzeniu media zaczęły odnosić się do niej przychylniej, niż wcześniej, a sama Magdalena – aby pogodzić się z rozstaniem – postanowiła wyjechać do Stanów Zjednoczonych[10].

Życie poza Szwecją[edytuj | edytuj kod]

Początkowo pobyt Magdaleny w Stanach Zjednoczonych miał trwać jedynie parę tygodni. Ostatecznie jednak księżniczka postanowiła zostać tam na dłużej. Zaangażowała się w pracę World Childhood Foundation, fundacji na rzecz dzieci założonej przez jej matkę[11], którą podziwiała za jej zaangażowanie, po latach wspominając: „Kiedy podróżowała ze swoją pracą, spotykała wiele dzieci w trudnych sytuacjach. I zawsze opowiadała nam historie o tych dzieciakach, kiedy byłam mała. I to bardzo na mnie wpłynęło. Poczułam, że też chcę coś zrobić, aby pomóc”[12].

W Stanach Zjednoczonych poznała biznesmena, Christophera O’Neilla, z którym się związała. Po ślubie księżniczka zdecydowała się nie wracać do Szwecji, tylko zostać w Stanach Zjednoczonych. 11 grudnia 2015 roku, wraz z mężem, udzieliła wywiadu w talk-show Skavlan, w którym wyznała, że „nie lubi być w centrum uwagi”, dodała jednak: „jako oficjalna osoba muszę sobie z tym radzić”[13]. Stwierdziła również, że z natury jest osobą nieśmiałą, ale „pracuje nad tym”[14].

Magdalena z siostrzenicą, Stellą (2019)
Magdalena z bratem i bratową na Święcie Narodowym Szwecji (2018)

7 października 2019 roku został ogłoszony dekret jej ojca, Karola XVI Gustawa, na mocy którego jedynie księżniczka Brygida, a także dzieci króla oraz następczyni tronu mają obecnie prawo do tytułu Ich Królewskich Wysokości[15][16]. Magdalena odniosła się pozytywnie do tej decyzji, pisząc na swoim profilu na instagramie: „Dobrze, że nasze dzieci mają teraz większą możliwość kształtowania własnego życia”[17].

Magdalena od czasu przeprowadzki do Stanów Zjednoczonych stosunkowo bardzo rzadko pojawiała się w Szwecji. Była obecna głównie na najważniejszych uroczystościach. W 2022 roku ogłoszono jednakże, że księżniczka nie weźmie udziału nawet w Święcie Narodowym[18]. Równocześnie w wielu wywiadach Magdalena podkreśla, że jej dzieci są bardzo związane ze Szwecją i niemal codziennie pytają ją, kiedy mogą pojechać do ojczyzny swojej matki[19].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Płynnie posługuje się językami: szwedzkim, angielskim i niemieckim[2]. Posługuje się również językiem francuskim na poziomie średnio zaawansowanym[3]. Interesuje się kulturą, tańcem i teatrem. W wolnych chwilach lubi przebywać na łonie natury, spacerując[1]. Uwielbia jeździć konno – w ciągu całego swojego życia była właścicielką kilku koni[7]. Ponadto – jako Anna Svensson – uczestniczyła w jednym z konkursów jeździeckich[2][20]. Jest patronką Min Stora Dag (dosł. Mój wielki dzień), która jest szwedzką wersją fundacji Make-A-Wish[2].

Związek z Jonasem Bergströmem[edytuj | edytuj kod]

W 2002 roku związała się z Jonasem Bergströmem[7]. Młody i wykształcony prawnik zdobył przychylność rodziców Magdaleny, ale również jej rodzeństwa. Magdalenę z Jonasem można było często zobaczyć na wspólnych spacerach z jej siostrą, Wiktorią, oraz jej partnerem (późniejszym mężem), Danielem Westlingiem[21].

W 2005 roku zakochana Magdalena w jednym z wywiadów wyznała, że Jonas jest „miłością jej życia”[21]. Cztery lata później, 11 sierpnia 2009 roku, ogłoszono zaręczyny księżniczki z Bergströmem[22][23][24]. Poinformowano również, że wybranek Magdaleny po ślubie otrzyma tytuł Jego Królewskiej Wysokości księcia Szwecji, księcia Hälsinglandu i Gästriklandu[7].

25 kwietnia 2010 roku ogłoszono, że zaręczyny pomiędzy Magdaleną a jej narzeczonym zostały zerwane[25]. Powodem rozstania była zdrada mężczyzny – pod fałszywym imieniem i nazwiskiem (Jacob Bernström) spędził noc z Norweżką, Torą Uppstrom Berg[26], która o całym zdarzeniu poinformowała media, za co otrzymała zapłatę 1600 euro[25].

Małżeństwo[edytuj | edytuj kod]

25 października 2012 szwedzki dwór królewski poinformował o zaręczynach Magdaleny z amerykańskim finansistą, Christopherem O’Neillem[27][28][29][30]. 8 czerwca 2013 w kaplicy Pałacu Królewskiego w Sztokholmie para wzięła ślub[31]. Księżniczka miała na sobie suknię ślubną Valentino. Nie założyła natomiast najpopularniejszej szwedzkiej tiary Cameo, którą tradycyjnie nosiły panny młode związane ze szwedzką rodziną królewską[32][33][34][35][36][37]. Zamiast niej założyła swoją ulubioną tiarę – The Modern Fringe[38][39][40]. Pan młody nie przyjął tytułu książęcego, gdyż wiązałoby się to z koniecznością przyjęcia obywatelstwa szwedzkiego i rezygnacją z pracy w biznesie. Magdalena natomiast zachowała swój tytuł Jej Królewskiej Wysokości[41][42].

Magdalena z mężem w dniu ślubu (2013)

Potomstwo[edytuj | edytuj kod]

Magdalena ze starszą córką, Eleonorą (2014)

We wrześniu 2013 księżniczka Magdalena i jej mąż ogłosili, że spodziewają się narodzin pierwszego dziecka[43]. 20 lutego 2014 roku w Nowym Jorku urodziła im się córka[44], która otrzymała imiona Eleonora Liliana Maria (szw. Leonore Lilian Maria) oraz tytuł księżnej Gotlandii[45][46].

W grudniu 2014 roku poinformowano, że Magdalena jest w kolejnej ciąży[47]. 15 czerwca 2015 księżniczka i jej mąż po raz drugi zostali rodzicami[48][49]. Ich syn przyszedł na świat w szpitalu w Danderyd i otrzymał imiona Mikołaj Paweł Gustaw (szw. Nicolas Paul Gustaf) oraz tytuł księcia Ångermanlandu[50][51].

W sierpniu 2017 roku ogłoszono, że Magdalena jest w trzeciej ciąży[52]. 9 marca 2018 roku urodziła drugą córkę[53][54], która otrzymała imiona Adrianna Józefina Alicja[55] (szw. Adrienne Josephine Alice) oraz tytuł księżnej Blekinge[56].

Matka chrzestna[edytuj | edytuj kod]

Wśród chrześniaków Magdaleny znajdują się:

Tytulatura[edytuj | edytuj kod]

Od 1982: Jej Królewska Wysokość księżniczka Magdalena, księżna Hälsinglandu i Gästriklandu

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Genealogia[edytuj | edytuj kod]

Prapradziadkowie

król Szwecji
Gustaw V
(1858–1950)
∞1881
Wiktoria Badeńska
(1862–1930)

Luiza Małgorzata Hohenzollern
(1860–1917)
∞ 1879
Artur Koburg
(1850–1942)

Leopold Koburg
(1853–1884)
∞1882
Helena Waldeck-Pyrmont
(1861–1922)

Fryderyk Ferdynand Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg
(1855–1934)
∞1885
Karolina Matylda Schleswig-Holstein-Sonderburg-Augustenburg
(1860–1932)

Carl Sommerlath
(1834–1897)
∞1858
Anna Tille
(1830–1898)

Johann Waldau
(1828–1896)
∞1856
Sophie Schmidt
(1824–1911)

Joaquim Floriano de Toledo
(1842)–
∞1865
Maria Julia de Barros
(1849–)

Emiliano Baptista Soares
(1852–1914)

Joaquina Dias Novaes
(1856–)

Pradziadkowie

król Szwecji
Gustaw VI Adolf
(1882–1973)
∞ 1905
Małgorzata z Connaught
(1882–1920)

Karol Edward Koburg
(1884–1954)
∞ 1905
Wiktoria Adelajda ze Szlezwika-Holsztynu
(1885–1970)

Moritz Sommerlath
(1860–1930)
∞1886
Erna Waldau
(1864–1944)

Arthur Floriano de Toledo
(1873–1935)
∞1900
Elisa Novaes Soares
(1881–1928)

Dziadkowie

Gustaw Adolf Bernadotte (1906–1947)
∞ 1932
Sybilla Koburg (1908–1972)

Walther Sommerlath
(1901–1990)
∞1925
Alice Soares de Toledo (1906–1997)

Rodzice

król Szwecji Karol XVI Gustaw (ur. 1946)
∞1976
Sylwia Sommerlath (ur. 1943)

Magdalena Bernadotte (ur. 10 czerwca 1982)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Prinsessan Madeleine - Sveriges Kungahus [online], www.kungahuset.se [dostęp 2021-05-11] (szw.).
 2. a b c d e f g Happy Birthday, Princess Madeleine! – 38 facts about the Swedish royal on her birthday [online], Royal Central, 9 czerwca 2020 [dostęp 2022-03-16] (ang.).
 3. a b c d e f g h i j k Who is Princess Madeleine of Sweden? [online], Royal Central, 17 maja 2016 [dostęp 2022-03-19] (ang.).
 4. Chrzciny w Szwedzkiej Rodzinie Królewskiej [online] [dostęp 2022-10-28].
 5. Taking a look at the christenings of Crown Princess Victoria, Prince Carl Philip and Princess Madeleine [online], Royal Central, 12 sierpnia 2021 [dostęp 2022-10-28] (ang.).
 6. Księżniczka Victoria [online] [dostęp 2022-03-18].
 7. a b c d Księżniczka Madeleine [online] [dostęp 2021-06-14].
 8. Vogue Polska, Madeleine: Imprezowa księżniczka ze Szwecji [online], Vogue Polska, 23 kwietnia 2021 [dostęp 2021-06-15] (pol.).
 9. Zerwane zaręczyny, życie w cieniu rodzeństwa. Kim jest szwedzka księżniczka Madeleine? [online], Viva.pl [dostęp 2022-03-18] (pol.).
 10. Niedoszła żona księcia Williama, skandalistka… Kim jest księżniczka Madeleine? [online], Viva.pl [dostęp 2021-06-15] (pol.).
 11. Princess Madeleine attends Thank You Gala for World Childhood Foundation [online], Royal Central, 17 września 2016 [dostęp 2022-03-19] (ang.).
 12. Princess Madeleine opens up about passion for protecting children [online], Royal Central, 24 września 2016 [dostęp 2022-03-19] (ang.).
 13. Princess Madeleine and husband give first joint interview [online], Royal Central, 15 grudnia 2015 [dostęp 2022-03-19] (ang.).
 14. Happy Birthday, Princess Madeleine! – 40 facts about the Swedish royal on her birthday [online], Royal Central, 10 czerwca 2022 [dostęp 2022-06-26] (ang.).
 15. Swedish King removes royal styles of five grandchildren: Why it makes sense [online], Royal Central, 8 października 2019 [dostęp 2021-06-15] (ang.).
 16. Aktualizacja: Dzieci księżniczki Madeleine i księcia Carla Philipa nie należą już do dworu królewskiego i tracą tytuły JKW! [online] [dostęp 2021-06-15].
 17. Jak do zmian tytularnych odnoszą się książę Carl Philip i księżna Sofia oraz księżniczka Madeleine? [online] [dostęp 2021-06-15].
 18. Princess Madeleine to miss National Day celebrations [online], Royal Central, 30 maja 2022 [dostęp 2022-06-26] (ang.).
 19. Princess Madeleine has a special trip planned for her family: Report [online], HOLA, 4 czerwca 2021 [dostęp 2022-06-26] (ang.).
 20. Švedska princeza dugo se ne pojavljuje u javnosti: Svi su zabrinuti zbog Madeleine [online], Azra Magazin, 8 maja 2021 [dostęp 2022-03-16] (bośn.).
 21. a b Jonas Bergstrom - "idealny" materiał na księcia [online] [dostęp 2022-03-18].
 22. Princess Madeleine and Jonas Bergström LL.M. engaged - Sveriges Kungahus [online], www.kungahuset.se [dostęp 2022-03-18] (ang.).
 23. SZWECJA - Monarchia. Zaręczyny księżniczki Madeleine. [online], szwecja.net [dostęp 2022-03-18].
 24. Szwecja: Zaręczyny księżniczki Madeleine [online], wydarzenia.interia.pl [dostęp 2022-03-18] (pol.).
 25. a b Księżniczka zrywa zaręczyny z prawnikiem [online], Rzeczpospolita [dostęp 2022-03-18] (pol.).
 26. The Source, The Royal Source: Jonas Bergström: Madeleine's ex-fiancé [online], The Royal Source, 20 sierpnia 2013 [dostęp 2022-03-18].
 27. Prinsessan Madeleine och Herr Christopher O'Neill förlovade - Sveriges Kungahus [online], www.kungahuset.se [dostęp 2022-03-18] (szw.).
 28. Princess Madeleine engaged to Chris O’Neill [online], The Local Sweden, 25 października 2012 [dostęp 2022-03-18] (ang.).
 29. Zaręczyny szwedzkiej księżniczki, „Onet Wiadomości”, 26 października 2012 [dostęp 2022-03-18] (pol.).
 30. Stoneinstitue, institude: Ksiezniczka i bankier - poczatki znajomosci [online], institude, 7 grudnia 2016 [dostęp 2022-03-18].
 31. Malin Rising, Sweden's Princess Madeleine says 'yes' in wedding to NY banker Christopher O'Neill [online], CTVNews, 8 czerwca 2013 [dostęp 2022-03-18] (ang.).
 32. Crown Princess Victoria’s best tiara moments [online], Royal Central, 11 grudnia 2020 [dostęp 2021-04-29] (ang.).
 33. Kirsten Jacobs, The origin story of the Swedish Cameo tiara [online], Wedding ETC, 24 czerwca 2020 [dostęp 2021-07-07] (ang.).
 34. Emma Samuel, Tiara of the Month: The Cameo Parure belonging to the Swedish Royal Family [online], Tatler [dostęp 2021-07-07] (ang.).
 35. The Royal Order of Sartorial Splendor: Tiara Thursday: The Cameo Tiara [online], The Royal Order of Sartorial Splendor, 1 marca 2012 [dostęp 2021-07-07].
 36. The Swedish Cameo Tiara [online], The Practical Gemologist [dostęp 2021-07-07] (ang.).
 37. Sobota z tiarą – The Cameo Tiara [online] [dostęp 2021-07-07].
 38. The Modern Fringe Tiara [online], The Court Jeweller, 8 czerwca 2016 [dostęp 2022-03-18] (ang.).
 39. Królewska biżuteria - the Modern Fringe Tiara [online] [dostęp 2022-03-18].
 40. Saturday Sparkler: The Modern Fringe Tiara [online], The Court Jeweller, 22 lutego 2014 [dostęp 2022-03-18] (ang.).
 41. Royal Wedding Rewind: Princess Madeleine of Sweden and Chris O’Neill [online], Royal Central, 8 czerwca 2021 [dostęp 2022-03-18] (ang.).
 42. Royal Weddings: The wedding of Princess Madeleine of Sweden to Chris O’Neill [online], Royal Central, 15 maja 2019 [dostęp 2022-03-18] (ang.).
 43. Sweden’s royal newlyweds expecting their first child [online], Royal Central, 4 września 2013 [dostęp 2022-03-16] (ang.).
 44. Księżniczka Madeleine urodziła! Chłopiec czy dziewczynka? [online], Party.pl, 21 lutego 2014 [dostęp 2022-03-18] (pol.).
 45. H.R.H. Princess Leonore Lilian Maria, Duchess of Gotland - Sveriges Kungahus [online], www.kungahuset.se [dostęp 2021-04-26] (ang.).
 46. Jej Królewska Wysokość Księżniczka Leonora Lilian Maria, księżna Gotlandii [online] [dostęp 2021-05-11].
 47. Wirtualna Polska Media S.A, Księżniczka Madeleine jest w drugiej ciąży! [online], gwiazdy.wp.pl, 20 grudnia 2014 [dostęp 2021-05-11] (pol.).
 48. A new prince for Sweden less than 48 hours after the Royal Wedding [online], Royal Central, 15 czerwca 2015 [dostęp 2022-03-16] (ang.).
 49. Madeleine urodziła syna!! [online] [dostęp 2022-03-18].
 50. HRH Prince Nicolas Paul Gustaf, Duke of Ångermanland - Sveriges Kungahus [online], www.kungahuset.se [dostęp 2021-04-26] (ang.).
 51. Książęce Pary Szwecji : KSIĄŻĘ NICOLAS [online], Książęce Pary Szwecji [dostęp 2022-03-18].
 52. Księżniczka Madeleine jest w ciąży! [online] [dostęp 2021-05-11].
 53. WPROST.pl, Księżniczka Madeleine urodziła córkę. Zdradziła jej imię i pokazała zdjęcie [online], Wprost, 12 marca 2018 [dostęp 2022-03-18] (pol.).
 54. Wirtualna Polska Media S.A, Księżniczka Madeleine urodziła! To trzecie dziecko szwedzkiej pary książęcej [online], gwiazdy.wp.pl, 11 marca 2018 [dostęp 2022-03-18] (pol.).
 55. H.K.H. Prinsessan Adrienne Josephine Alice, hertiginna av Blekinge - Sveriges Kungahus [online], www.kungahuset.se [dostęp 2021-04-26] (szw.).
 56. Adrienne Josephine Alice, księżna Blekinge [online] [dostęp 2021-05-11].
 57. Faddrar - Sveriges Kungahus [online], www.kungahuset.se [dostęp 2021-05-11] (szw.).
 58. Chrzest księcia Oscara [online] [dostęp 2021-05-11].
 59. Faddrar - Sveriges Kungahus [online], www.kungahuset.se [dostęp 2021-05-11] (szw.).
 60. Chrzest księcia Gabriela - podsumownie dnia [online] [dostęp 2021-05-11].
 61. Galamiddag på Kungliga slottet - Sveriges Kungahus [online], www.kungahuset.se [dostęp 2022-03-19] (szw.).
 62. Tildelinger av ordener og medaljer [online], www.kongehuset.no [dostęp 2022-03-19] (norw.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]