Maria Dominika Mazzarello

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Święta
Maria Dominika Mazzarello CMW
salezjanka
Maria Mazzarello card.jpg
Data urodzenia 9 maja 1837
Mornese (Alessandria, Włochy)
Data śmierci 14 maja 1881
Nizza Monferrato
Czczona przez
Kościół/
wyznanie
katolicki
Data beatyfikacji 20 listopada 1938
przez Piusa XI
Data kanonizacji 24 czerwca 1951
przez Piusa XII
Wspomnienie 14 maja
Szczególne miejsca kultu Bazylika Maryi Wspomożycielki w Turynie

Maria Dominika Mazzarello (ur. 9 maja 1837 w Mornese w Alessandrii, zm. 14 maja 1881 w Nizza Monferrato) – włoska salezjanka (CMW), współzałożycielka Córek Maryi Wspomożycielki Wiernych (salezjanek), święta Kościoła katolickiego.

Życiorys[edytuj]

Maria Dominika wychowywana była do głębokiej pobożności i niestrudzonej pracowitości, a to ściśle złączone było ze zmysłem praktycznym i zdrowym rozsądkiem. Cechy te uzewnętrzniły się także później, gdy była Przełożoną.

Mając 15 lat zapisała się do Stowarzyszenia Córek Maryi Niepokalanej i rozpoczęła apostolat wśród dziewcząt.

W wieku 27 lat zapadła na tyfus. Ta poważna choroba miała mocny oddźwięk duchowy: doświadczenie słabości fizycznej z jednej strony czyni głębszym zanurzenie w Bogu, a z drugiej strony popycha do otwarcia pracowni krawieckiej w celu nauczania dziewcząt zawodu, modlitwy i miłości do Boga.

Dzięki intensywnemu uczestnictwu w sakramentach i pod mądrym i światłym przewodnictwem ks. Pestarino, czyni wielkie postępy w życiu duchowym. Podczas pierwszej wizyty ks. Jana Bosko w Mornese (1864) miała powiedzieć: „Ks. Bosko to święty, a ja to czuję”.

W 1872 r. ks. Bosko wybrał ją do zainicjowania Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki. Jako przełożona okazała się zdolną formatorką i mistrzynią życia duchowego; miała charyzmat radości pogodnej i zaraźliwej, promieniując radością i włączając kolejne dziewczęta w misję poświecenia się wychowaniu kobiet.

Zgromadzenie rozwijało się szybko. W chwili śmierci zostawiła swoim Córkom tradycję wychowawczą całkowicie przenikniętą wartościami ewangelicznymi: poszukiwanie Boga poznawanego podczas katechezy i gorącą miłość, odpowiedzialność w pracy, szczerość i pokorę, surowość życia i radość z dawania siebie.

Beatyfikacja i kanonizacja

Beatyfikowana została 20 listopada 1938 przez Piusa XI, a kanonizowana w dniu 24 czerwca 1951 roku przez Piusa XII.

Relikwie

Jej doczesne szczątki spoczywają w Bazylice Maryi Wspomożycielki w Turynie (wł. Santuario di Maria Ausiliatrice).

Dzień obchodów

Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest w dzienną pamiątkę śmierci (14 maja). Zgromadzenie salezjańskie wspomina świętą 13 maja.

Zobacz też[edytuj]

Bibliografia[edytuj]