Osijek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Osijek
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Chorwacja
Żupania osijecko-barańska
Burmistrz Ivica Vrkić
Powierzchnia 169 km²
Wysokość 90 m n.p.m.
Populacja (2005)
• liczba ludności
• gęstość

114 616
678 os./km²
Nr kierunkowy (+385) 031
Kod pocztowy 31 000
Tablice rejestracyjne OS
Położenie na mapie Chorwacji
Mapa lokalizacyjna Chorwacji
Osijek
Osijek
Ziemia45°33′N 18°40′E/45,550000 18,666667
Strona internetowa

Osijek (węg. Eszék, niem. Esseg, Essegg) – miasto we wschodniej Chorwacji, w historycznej krainie Slawonii, nad rzeką Drawą. Zamieszkuje je 130 tys. mieszkańców i jest czwartą co do wielkości aglomeracją kraju. Jest stolicą administracyjną żupanii osijecko-barańskiej.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Znajdują się tu liczne zakłady: petrochemiczne, produkcji maszyn rolniczych, mebli, zapałek, materiałów budowlanych i duża cukrownia. Ważny węzeł kolejowy i węzeł drogowy. Od 1697 r. istnieje nieprzerwanie browar.

Miasto jest liczącym się w kraju ośrodkiem kulturalnym i akademickim. Ma kilka wyższych uczelni, w tym Uniwersytet Josipa Juraja Strossmayera.

Historia miasta sięga czasów rzymskich, kiedy to istniała tu osada wojskowa Mursa. Miasto przez wieki pełniło funkcję strategiczną, strzegąc przeprawy przez Drawę. W czasach osmańskich taką słynną w Europie przeprawą stał się Most Sulejmana[1]. Jego budowę rozpoczęto w 1526 r. na rozkaz Sulejmana Wspaniałego[2]. Most, łączący Osijek z Dardą, miał formę drogi opartej na palach o długości ok. 7 km i szerokości 6 m[1]. Uważany za wielkie zagrożenie dla chrześcijańskiej Europy, był atakowany wiele razy i ostatecznie spalony przez armię habsburską w 1686 r[1].

Podczas wojny z Serbią miasto było miesiącami ostrzeliwane. Zostały zniszczone mosty na Drawie i kilka zabytkowych budowli w centrum.

Ośrodek turystyczny – muzea, liczne budowle świeckie i sakralne z XVIII w. i XIX w. Historycznym centrum miasta jest – położone poza obecną (pocz. XXI w.) centralną częścią Osijeka – barokowe Stare Miasto, zwane twierdzą (Tvrđa), które otoczone obronnym murem strzegło przeprawy przez Drawę. Zachowało się prawie w niezmienionej formie od XVIII w., z którego pochodzi większość jego zabytków. Na brukowanym rynku stoi ratusz i kamieniczki z trójkątnymi szczytami.

Inne zabytki miasta (w większości pochodzące z początku XVIII w.):

W mieście kursują wąskotorowe tramwaje (1000mm). W mieście również znajduje się stacja kolejowa Osijek.

Związani z miastem[edytuj | edytuj kod]

Sportowcy[edytuj | edytuj kod]

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Croatian Ministry of Culture Directorate for the Protection of Cultural Heritage: Historical-Town Planning Ensemble Tvrda (Fort) in Osijek (ang.). UNESCO, 1 lutego, 2005. [dostęp 11 maja, 2010].
  2. Kemal Çiçek: Great Ottoman Turkish civilization. Yeni Türkiye, 2000. ISBN 978-975-6782-21-7. (ang.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]