Michael Stipe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Michael Stipe
Ilustracja
Michael Stipe podczas koncertu w 2008 roku
Imię i nazwisko John Michael Stipe
Data i miejsce urodzenia 4 stycznia 1960
Decatur, Georgia
Gatunki rock alternatywny
Zawód wokalista
Aktywność od 1980
Instrument
śpiew, gitara akustyczna, harmonijka, keyboard
Zespoły
R.E.M.
Automatic Baby
Strona internetowa

John Michael Stipe (ur. 4 stycznia 1960 w Decatur w stanie Georgia) – członek i jeden z założycieli amerykańskiej grupy rockowej R.E.M. Jest wokalistą, autorem tekstów piosenek, producentem muzycznym i filmowym.

Stipe jest znany i często parodiowany przez swój „mamroczący” styl śpiewania z początków swojej kariery oraz złożone, często surrealistyczne teksty. Razem z innymi członkami zespołu uznawany jest za „ojca chrzestnego rocka alternatywnego”.

Stipe poznał Petera Bucka, Billa Berry’ego i Mike’a Millsa w 1980 podczas studiów na kierunku fotografia i malarstwo na uniwersytecie stanowym w Athens w stanie Georgia. W tym samym roku założyli R.E.M. Dwa lata później podpisali kontrakt z wytwórnią płytową I.R.S. Records i wydali debiutancki singel „Radio Free Europe”. Odniósł on spory sukces w uniwersyteckim radiu, co doprowadziło do wydania EP Chronic Town'. Począwszy od albumu Murmur w 1983, zespół wydał czternaście płyt studyjnych, pięć kompilacyjnych i jeden album koncertowy. Parę przebojów oraz działalność społeczna Stipe’a w końcu uczyniły z niego gwiazdę.

W roku 2001 w wywiadzie udzielonym dziennikowi The Times Stipe określił się jako artysta „queer”. W 2001 wyznał, że jest homoseksualistą[1], co potwierdził w 2011 roku[2].

Przypisy