Michaił Woskriesienski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Michaił Siergiejewicz Woskriesienski (ros. Михаил Сергеевич Воскресенский), (ur. 25 czerwca 1935 w Berdiańsku, Ukraina) – rosyjski pianista i pedagog muzyczny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Michaił Woskriesienski studiował w Konserwatorium Moskiewskim pod kierownictwem Lwa Oborina, laureata pierwszej nagrody na pierwszym Konkurskie Chopinowskim w Warszawie w roku 1927.

W Międzynarodowym Konkurskie im. Schumanna w Berlinie zajął trzecie miejsce (wspólnie z Lidią Grychtołówną). Również zajął trzecie miejsce na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Van Cliburna w Fort Worth, Teksas w roku 1962.

Był pierwszym wykonawcą II Koncertu Fortepianowego Dymitra Szostakowicza poza granicami ZSRR na festiwalu „Praska Wiosna” (Pražské jaro)

W roku 1966 został odznaczony tytułem Zasłużonego Artysty ZSRR, a w roku 1989 tytułem Ludowego Artysty RFSRR.

Michaił Woskriesienski został powołany w roku 2011 na stanowisko profesora Konserwatorium Moskiewskiego, w latach 2001-2004 profesorem gościnnym japońskiej uczelni muzycznej Tōhō Gakuen w Chōfu. Naucza również gościnnie w Juilliard School w Nowym Jorku.

W roku 2011 zasiadał w jury 14. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie.

Repertuar[edytuj | edytuj kod]

Do repertuaru pianistycznego Woskriesienskiego należą m.in. 32 sonaty fortepianowe Beethovena, utwory fortepianowe Chopina oraz ponad 50 koncertów fortepianowych. Występował też z kwartetem im. Borodina oraz z dyrygentami, jak Charles Dutoit, Kurt Masur, Stanisław Skrowaczewski i Franz Konwitschny.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]