Michalovce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Michalovce
Ilustracja
Herb
Herb
Państwo  Słowacja
Kraj Kraj koszycki
Burmistrz Viliam Zahorcak
Powierzchnia 52,81 km²
Wysokość 115 m n.p.m.
Populacja (2004)
• liczba ludności
• gęstość

40 600
770 os./km²
Nr kierunkowy 0 55
Kod pocztowy 071 01
Tablice rejestracyjne MI
Położenie na mapie kraju koszyckiego
Mapa lokalizacyjna kraju koszyckiego
Michalovce
Michalovce
Położenie na mapie Słowacji
Mapa lokalizacyjna Słowacji
Michalovce
Michalovce
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Michalovce
Michalovce
Ziemia 48°44′57″N 21°54′05″E/48,749167 21,901389
Strona internetowa

Michalovce (niem. Großmichel, węg. Nagymihály, cyg. Mihaľa, jidysz Michajlovec lub Mychajlovyc) – miasto powiatowe we wschodniej Słowacji, w kraju koszyckim, w historycznym regionie Zemplín.

Położenie[edytuj]

Michalovce leżą na wysokości 114 m n.p.m., w północnej części Niziny Wschodniosłowackiej, nad rzeką Laborec w jej środkowym biegu. Liczba mieszkańców miasta wynosi 40,6 tys. osób (szacunek z 2004), powierzchnia miasta - 52,51 km². Współrzędne geograficzne - 48°44'57 N, 21°54'05 E. W granicach miasta leżą dwa niewielkie, porośnięte lasem wzniesienia: Hrádok (163 m n.p.m.) i Biela hora (159 m n.p.m.), zbudowane z piaskowców.

Michalovce dzielą się na 8 dzielnic w 5 gminach katastralnych:

  1. gmina i dzielnica Michalovce,
  2. gmina i dzielnica Stráňany,
  3. gmina Topoľany, dzielnice Topoľany i Žabany,
  4. gmina Močarany, dzielnice Betlenovce, Milovaná i Močarany,
  5. gmina Vrbovec, dzielnice Meďov i Vrbovec.

Przez Michalovce przebiega droga krajowa nr 19 (przyszła D1, międzynarodowa E50) z Użhorodu do Koszyc, która w mieście łączy się z drogą krajową nr 18, biegnącą z Preszowa. Przez Michalovce przebiega również południkowa linia kolejowa Sanok - Medzilaborce - Humenné - Sátoraljaújhely, łącząca Polskę z Węgrami zwana kiedyś jako Pierwsza Węgiersko-Galicyjska Kolej Żelazna.

Zabytki[edytuj]

W okolicy dzisiejszych Michalovec osiedla ludzkie istnieją od początków neolitu. Z badań archeologicznych wynika, że w XII wieku w miejscu dzisiejszego miasta istniała romańska rotunda. Pierwsza wzmianka o mieście Myhal pochodzi z 1244. Prawa miejskie Michalovce uzyskały w 1418. Miasteczko miało charakter rolniczo-rzemieślniczy. Za czasów Królestwa Węgier Michalovce były siedzibą władz powiatu w komitacie Zemplén. W 1871 zbudowano linię kolejową. Za czasów Czechosłowacji w mieście powstały zakłady przemysłu odzieżowego i budowlanego.

Wart obejrzenia w Michalovcach jest piękny renesansowo-barokowy pałac rodziny Sztárayów w parku na brzegu Laborca, w którym mieści się obecnie Muzeum Zemplińskie. Pozostałe zabytki Michalovec to katolicki kościół Narodzenia Marii Panny z XIV wieku, przebudowany w XVIII wieku i neobizantyjska cerkiew greckokatolicka z lat 1931-1934[1]. Poza tym zabudowa miasta jest współczesna, z wyjątkiem kilku budowli z XIX i z początku XX wieku. Na wzgórzu Hrádok stoi obserwatorium astronomiczne.

Kilka kilometrów na wschód od miasta leży sztuczny zbiornik Zemplínska šírava, który latem pełni rolę centrum turystycznego wschodniej Słowacji. Korzystając z tego, że jest to jedno z najcieplejszych miejsc w kraju, z rozwiniętą bazą turystyczną i kompleksem basenowym Zemplínska šírava przyciąga tłumy Słowaków i gości zagranicznych. Szczególnie warte spróbowania są langosze, słowackie przysmaki o kształcie pizzy.

Sport[edytuj]

Miasta partnerskie[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]