Mirosław Bałka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mirosław Bałka
Zachęta do Wikipedii (041).jpg
Instalacja Mirosława Bałki 233906250 cc na wystawie Postęp i Higiena, Zachęta 2014
Imiona i nazwisko Mirosław Bałka
Data i miejsce urodzenia 1958
Narodowość Polska
Dziedzina sztuki rzeźba, instalacja
Odznaczenia
Krzyż oficerski Orderu Odrodzenia Polski
Mirosław Bałka, Pamiątka I Komunii Świętej, 1985, kolekcja Muzeum Sztuki w Łodzi
Mirosław Bałka, Fountain, 2008. Kröller-Müller Museum, Holandia

Mirosław Bałka (ur. 16 grudnia 1958 w Warszawie) – polski rzeźbiarz i autor instalacji.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

W roku 1985 ukończył studia na wydziale rzeźby warszawskiej ASP. W latach 80. autor figuratywnych rzeźb kojarzonych z nurtem neoekspresjonizmu. Od początku lat 90. tworzy minimalistyczne kompozycje rzeźbiarskie, których tworzywem są proste materiały, takie jak surowy kamień, drewno, sól, popiół, substancje organiczne. Głównym tematem rzeźb i kompozycji Bałki jest ludzkie ciało i towarzyszące mu "codzienne" przedmioty i substancje, a także związana z ciałem pamięć. W jego twórczości pojawiają się aluzje do przemijania, istotny jest też temat Holokaustu.

Prace Mirosława Bałki wystawiane były w: CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Martin-Gropius-Bau w Berlinie, Tate Modern w Londynie, na Biennale w Sao Paulo (1998), Biennale w Liverpoolu (1999), Biennale Sztuki w Wenecji (1990 i 1995). Regularnie wystawia w warszawskiej galerii Foksal i w lubelskim Labiryncie 2. Jego rzeźby znajdują się w wielu europejskich i amerykańskich kolekcjach muzealnych.

Autor pomnika ofiar katastrofy promu Estonia zrealizowanego w Sztokholmie w 1998 roku. Laureat nagrody Paszport „Polityki” (1995), Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida (2012).

Mieszka i pracuje w Otwocku i Warszawie.

How It Is[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: How It Is (instalacja).

Mirosław Bałka został zaproszony do wystawienia swojej pracy w głównej sali londyńskiej galerii Tate Modern, jako dziesiąty artysta w historii tej instytucji[1].

Artysta stworzył ogromny metalowy kontener o wysokości 13 m i szerokości 10 metrów, którego wnętrze jest całkowicie ciemne i dodatkowo pokryte materiałem pochłaniającym światło. Jedynym źródłem światła docierającego do zwiedzających będących wewnątrz tej instalacji jest prostokątny otwór wejściowy, do którego prowadzi rampa. Praca Bałki interpretowana jest jako nawiązanie do wydarzeń dwudziestowiecznej i najnowszej historii Polski – Holokaustu, przemian i związanej z nimi niepewności czy też emigracji[2]. Według niektórych opinii praca ta jest też próbą zwrócenia uwagi odbiorców na pierwotne składniki sztuki, takie jak cisza, medytacja czy intuicyjne doświadczenie rzeczywistości[3]

Projekt nazwany jest How it is, tytuł ten jest nawiązaniem do tytułu dzieła Samuela Becketta. Praca została oceniona przez brytyjską prasę jako jedna z najlepszych instalacji wystawianych dotąd w Hali Turbin[4]. Wystawiana była od 13 października 2009 do 5 kwietnia 2010.

Odznaczenia i nagrody[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]