Molitva

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Molitva
Wykonawca singla
z albumu Molitva - The Best Of
Mariji Šerifović
Wydany

27 lipca 2007

Nagrywany

2007

Gatunek

pop

Długość

3:03

Wydawnictwo

Connective

Format

CD

Kompozytor

Vladimir Graić

Twórca tekstu

Saša Milošević Mare

Singel po singlu
„101”
(2006)
„Molitva”
(2007)
„Nisam Anđeo”
(2008)
Występ Mariji Šerifović w Konkursie Eurowizji

Molitva (cyr. Молитва) – piosenka wykonywana przez reprezentantkę Serbii Mariję Šerifović, która na 52. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2007 roku zdobyła 1. miejsce (268 punktów)[1]. Muzykę skomponował Vladimir Graić, autorem słów jest Saša Milošević Mare.

„Molitva” jest pierwszym od 1998 roku zwycięskim utworem eurowizyjnym, który był wykonywany wyłącznie w języku ojczystym, a nie po angielsku. Angielska wersja piosenki nosi tytuł „Destiny”[2], powstał też jej rosyjski odpowiednik[3]

Tekst piosenki mówi o tęsknocie i cierpieniu odczuwanej po odejściu ukochanej osoby. Uczucie powoduje, że imię ukochanej osoby jest wciąż wymawiane jak modlitwa (o jej powrót).

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

W dwa dni po zakończeniu konkursu pojawiły się oskarżenia o plagiat[4]. Zarzucono, że muzyka „Molitvy” jest niemal identyczna jak innego utworu – „Ndarja”, który powstał w oparciu o albańską melodię ludową[potrzebny przypis]. Jednak tym oskarżeniom zaprzeczył macedoński kompozytor „Ndarji”, Marjano Filipovski[5].

Szwedzka gazeta Dagens Nyheter zarzuciła ekipie serbskiej przemycanie treści politycznych do Konkursu Piosenki Eurowizji, ponieważ w jego trakcie pojawił się symboliczny serbski gest, który jest niekiedy uważany za gest o podtekście nacjonalistycznym[6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]