Serbia i Czarnogóra w Konkursie Piosenki Eurowizji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Serbia i Czarnogóra
w Konkursie Piosenki Eurowizji
Gold medal europe.svg 0
Silver medal europe.svg 1
Bronze medal europe.svg 0
Medals Europe.svg 1
EuroSerbia-Montenegro.svg
Informacje ogólne
Nadawca

Udruženje javnih radija i televizija (UJRT)

Rok i miejsce debiutu

2004, Stambuł

Liczba udziałów

2 razy + prawo do głosowania w 2006[a]

Nieistniejące już państwo Serbia i Czarnogóra brało udział w Konkursie Piosenki Eurowizji dwukrotnie, debiutując w 2004[1]. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmował się nadawca Udruženje javnih radija i televizija (UJRT), związek dwóch nadawców publicznych – Radio-Televizija Srbije (RTS) i Radiotelevizija Crne Gore (RTCG).

W latach 2004–2006 reprezentant Serbii i Czarnogóry wybierany był podczas selekcji Evropesma, przy czym połowa uczestników programu pochodziła z Serbii (wybierana była na festiwalu Beovizija w Belgradzie), a druga połowa – z Czarnogóry (ich wybór dokonywany był podczas festiwalu Montevizija w Podgoricy).

W 2006 wynik finału eliminacji został unieważniony z powodu zarzutów stronniczego głosowania jurorów z Czarnogóry, w wyniku czego reprezentantem kraju miałby zostać drugi rok z rzędu zespół No Name. Wobec braku porozumienia między narodowymi telewizjami RTS i RTCG kraj wycofał się z uczestnictwa w konkursie, zwalniając tym samym miejsce w finale na rzecz Chorwacji. Zachował jednak prawo przyznania swoich punktów podczas głosowań.

Od 2007 w konkursie uczestniczą oddzielnie Serbia oraz Czarnogóra.

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

Rok Artysta Piosenka Finał Półfinał
Miejsce Punkty Miejsce Punkty
2004 Željko Joksimović Lane moje 2 263 1 263
2005 No Name Zauvijek moja 7 137 Top 12[b]
2006 Moja ljubavi Uczestnik wycofany[a]

Legenda:

     1. miejsce

Historia głosowania (2004-2005)[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]


Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Po kontrowersjach związanych z krajowymi preselekcjami Evropesma-Europjesma 2006 poprzez brak porozumienia pomiędzy krajowymi nadawcami RTS oraz RTCG w sprawie reprezentanta kraju kraj wycofał się z konkursu, zwalniając swoje finałowe miejsce Chorwacji. Pomimo tego EBU pozwoliła krajowi głosować w połfinale oraz finale konkursu, oraz sklasyfikowała kraj na ostatnim miejscu w półfinale, mimo braku udziału
  2. Zgodnie z regulaminem, w konkursie w 2005 roku kraje z pierwszej dziesiątki poprzedniego konkursu były automatycznie kwalifikowane do finału, bez konieczności rywalizacji w półfinale.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bjørn Erik Opheim: Newcomer nations prepare for Eurovision 2004. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-02-21. [dostęp 2014-07-23]. (ang.).