Toy (singel Netty)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Toy
Wykonawca singla
z albumu Goody Bag
Netty
Wydany

11 marca 2018[1]

Gatunek

pop

Długość

3:00[1]

Wydawnictwo

Tedy Productions, Unicell, S-Curve, Universal[a]

Producent

Stav Beger

Format

digital download

Autor

Netta, Doron Medalie, Stav Beger, Jack White[b]

Kompozytor

Doron Medalie, Stav Beger, Jack White[b]

Twórca tekstu

Doron Medalie, Stav Beger

Singel po singlu
Netta
„Toy”
(2018)
Bassa Sababa
(2019)
Izrael w Konkursie Piosenki Eurowizji
I Feel Alive
(2017)
„Toy”
(2018)
Home
(2019)

Toy (hebr. ‏טוי‎, w tłum. na jęz. pol. Zabawka) – singel izraelskiej piosenkarki Netty, wydany cyfrowo 11 marca 2018. Autorami tekstu piosenki są: Doron Medalie oraz Stav Beger[1][b].

Konkurs Piosenki Eurowizji[edytuj | edytuj kod]

Netta śpiewająca swój utwór „Toy” na 63. Konkursie Piosenki Eurowizji.
Netta Barziliai en Eurovision.jpg
ESC2018 - Israel 08 (cropped).jpg
ESC2018 - Israel 03.jpg
ESC2018 - Israel 01.jpg
ESC2018 - Israel 06.jpg
ESC2018 - Israel 02.jpg
ESC2018 - Israel 07.jpg
ESC2018 - Israel 04.jpg

W 2018 kompozycja wygrała finał 63. Konkursu Piosenki Eurowizji w Lizbonie. Przed konkursem piosenka reprezentująca Izrael była typowana przez bukmacherów jako główny faworyt do wygrania[2][3]. Po wygranej Netty w konkursie HaKochaw HaBa, 8 maja 2018 roku piosenka została zaprezentowała przez Barzilaj w pierwszym półfinale konkursu i z pierwszego miejsca została zakwalifikowana do finału rozgrywanego 12 maja[4]. Zajęła w nim pierwsze miejsce po zdobyciu największej liczby 529 punktów w tym 317 punktów od telewidzów (1. miejsce) i 212 pkt od jurorów (3. miejsce). Poprzez wygraną Netty (była to 4. wgrana Izraela w tym konkursie) w Konkursie Piosenki Eurowizji w 2018 roku Izrael zyskał możliwość organizacji 64. Konkursu Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie.

Prawa autorskie[edytuj | edytuj kod]

W dniu 3 lipca 2018 r. Izraelski infotainer Guy Pines poinformował, że Universal Music Group może wnieść pozew, twierdząc, że singel „Toy” posiada podobny rytm oraz harmonię do utworu muzycznego zespołu The White Stripes pod tytułem „Seven Nation Army[5][6]. Universal wysłał pismo ostrzegawcze do autorów piosenki, Doron Medalie i Stav Beger, twierdząc, że naruszono prawa autorskie[7][8]. W lutym 2019 izraelscy kompozytorzy zgodzili się przyznać autorstwo Jackowi White’owi (gitarzyście i wokaliście w/w zespołu)[9][10] i otrzyma on udział w tantiemach za singel[11]. Podobno Medalie i Beger zgodzili się udzielić Universalowi praw do dystrybucji utworu na niektórych terytoriach, potencjalnie wystawiając utwór jeszcze większej publiczności[12].

Teledysk[edytuj | edytuj kod]

11 marca 2018 w serwisie YouTube odbyła się premiera oficjalnego teledysku do piosenki, za którego reżyserię odpowiadała Karen Hochma[13][14]. Do 2 grudnia 2020 odnotowano prawie 150 mln wyświetleń klipu na kanale Eurovision Song Contest w serwisie YouTube[15]. Do 2020 roku był on najpopularniejszym utworem na tym kanale. Miano najpopularniejszego utworu na kanale Konkursu Piosenki Eurowizji uzyskał wtedy singel rosyjskiego zespołu muzycznego Little Big pt. „Uno” zdobywając ponad 160 milionów wyświetleń[16].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Odbiór krytyczny[edytuj | edytuj kod]

Charlotte Runcie z The Daily Telegraph przyznała tej piosence pięć gwiazdek z pięciu, opisując ją jako „gloriously bizarre pop” (pol. cudownie dziwaczny pop) z „playful lyrics and a powerful vocal performance” (pol. zabawnymi tekstami i potężnym wokalem)[17].

Krytyk muzyczny Yossi Khersonsky ocenił ten utwór na 3,5 gwiazdki na 5[18].

Piosenkarce zarzucono, że wykonanie piosenki na Konkursie Piosenki Eurowizji zawierało przywłaszczenie japońskich obrazów kulturowych jako „rekwizytu”, wliczając w to ubiór Netty (ubrana była w kimono, a włosy miała ułożone w kok), oraz inscenizacji przedstawienia z Maneki-neko (japońskim symbolem szczęścia)[19][20]. Netta nie odpowiedziała na zarzuty, ale stwierdziła w poprzednich wywiadach, że jest zwolenniczką japońskiej kultury popularnej, w szczególności franczyzy Pokémon[21].

Odbiór komercyjny[edytuj | edytuj kod]

Europa[edytuj | edytuj kod]

Notowania utworu na terenie Europy.

Utwór Toy na terenie Europy został zanotowany w 14 krajach (Austria[22], Belgia[23][24], Czechy[25], Finlandia[26][27], Francja[28], Grecja[29], Holandia[30], Hiszpania[31], Irlandia[32], Niemcy[33], Norwegia[34], Szwajcaria[35][36], Szwecja[37], Węgry[38] oraz Wielka Brytania[39]), a także na głównej europejskiej liście przebojów prowadzonej przez tygodnik Billboard[40]. Najwyżej singel dostał się w szwedzkiej liście przebojów Sverigetopplistan (aż na 5. pozycję[37]).

Azja[edytuj | edytuj kod]

Na terenie Azji singel najbardziej popularny był w Izraelu, gdzie osiągnął 1. pozycję na liście przebojów[41]. Dostał się także do trzech dekadowych list, w tym na 1. miejsce według Mako. Utwór znalazł się także na 612 miejscu w liście przebojów Wspólnoty Niepodległych Państw[42]. Nie był tam jednak tak popularny jak utwór Netty pt. „Nana Banana[43].

Ameryki[edytuj | edytuj kod]

Na terenie Ameryki Północnej oraz Południowej dostał się jedynie do dwóch, tygodniowych oraz rocznych, list tygodnika Billboard[44][45][46]. Ponadto w Brazylii utwór ten zdobył certyfikat złotej płyty[47].

Inne wersje[edytuj | edytuj kod]

Remix utworu „Toy” w wykonaniu Chena Leiby dostał się na 93. pozycję izraelskiej listy Spotify[48]. Wersje Riddlera dostały się do tajlandzkiej oraz malezyjskiej listy iTunes[49][50].

Tekst utworu i jego interpretacja[edytuj | edytuj kod]

Tekst piosenki jest w większości w języku angielskim, z wyjątkiem hebrajskiego wyrażenia אני לא בובה (ani lo buba, pol. „Nie jestem lalką”) oraz slangu סטפה (stefa, czyli stos banknotów)[51]. Japońskie słowo baka (バ カ „głupi”) jest również kilka razy użyte w tym utworze. W tekście singla raz użyta jest także postać Pokémona Pikachu. „Trump-pam-pau” odnosi się do prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, jak Doron Medalie ujawnił w kwietniu 2019 r. Izraelskim mediom[52].

Utwór odnosi się także do sprawiedliwości społecznej. Fragment piosenki z fikcyjna bohaterką (Wonder Woman) odnosi się do kobiet. Niektórzy twierdzą, że dźwięki kurczaka pojawiające się w singlu pokazują tchórzostwo osób, którzy uprzedmiotawiają kobiety[53].

Listy utworów[edytuj | edytuj kod]

Popularność[edytuj | edytuj kod]

Według oglądalności, w pierwszych dniach od publikacji, utwór ten największą popularność uzyskał w Hiszpanii, następnie dopiero w Izraelu, Grecji, Rosji oraz na Ukrainie[57].

Personel[edytuj | edytuj kod]