Most Pomorski w Bydgoszczy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Most Pomorski w Bydgoszczy
Ilustracja
Widok z północnego brzegu Brdy (2013 r.)
Państwo

 Polska

Miejscowość

Bydgoszcz

Podstawowe dane
Przeszkoda

rz. Brda

Długość

79,7[1] m

Szerokość:
• całkowita
• jezdni
• chodników


25,8 ÷ 29,5 m
13,0 ÷ 13,9 m
2,7 m

Liczba torów

2

Dopuszczalna masa pojazdu:

40 t

Liczba przęseł

3

Rozpiętość przęseł

18 + 43 +18

Data budowy

1970

Data remontu

2005

Projektant

mgr inż. Maksymilian Wolf, mgr inż. R. Stankiewicz

Położenie na mapie Bydgoszczy
Mapa konturowa Bydgoszczy, w centrum znajduje się punkt z opisem „Most Pomorski w Bydgoszczy”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Most Pomorski w Bydgoszczy”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Most Pomorski w Bydgoszczy”
Ziemia53°07′10″N 18°02′04″E/53,119444 18,034444
Most Pomorski
Widok od Brdy
Zbliżenie
Podpory
Łódź

Most Pomorskimost drogowo-tramwajowy, kablobetonowy sprężany na rzece Brdzie w Bydgoszczy.

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Most Pomorski spina oba brzegi Brdy w centralnej części miasta, łącząc osiedla Bartodzieje i Skrzetusko z osiedlami Kapuściska i Wyżyny.

Most stanowi centralny fragment miejski drogi krajowej nr 5 (E261), na odcinku od Ronda Fordońskiego w Bydgoszczy lewobrzeżnej, do Ronda Toruńskiego w prawobrzeżnej. Mostem przebiega również linia tramwajowa, użytkowana przez linie nr 4, 7 i 8.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Most Pomorski zbudowano w latach 1966-1970 metodą montażu nawisowego gotowych prefabrykowanych elementów sprężanych. Wykonawcą było Płockie Przedsiębiorstwo Robót Mostowych. Projekt opracowali: mgr inż. Maksymilian Wolf i mgr inż. R. Stankiewicz z Biura Projektów Budownictwa Komunalnego w Gdańsku. Obiekt charakteryzował się smukłą sylwetką i dobrymi proporcjami w przeciwieństwie do obiektów wznoszonych w latach 70. i 80. XX w. o typowych formach podporządkowanych wymogom prefabrykacji[2]. Ustrój nośny stanowiło pięć dźwigarów kablobetonowych ze wspornikami. Była to pierwsza w Polsce realizacja mostu kablobetonowego z przęsłem środkowym wykonanym metodą montażu nawisowego. W czasie budowy, w czerwcu 1967 roku nastąpiło przemieszczenie prawobrzeżnego przyczółka, co wymusiło działania naprawcze. Po oddaniu mostu do użytku w 1970 roku, torowisko tramwajowe było usytuowane niesymetrycznie, po wschodniej stronie mostu[1].

W 1994 roku zespół z Politechniki Wrocławskiej opracował ekspertyzę, z której wynikała konieczność pilnego remontu przeprawy. W kolejnych latach umocniono skarpy nasypu ziemnego, na którym spoczywała jezdnia, a w 2004 roku rozpoczęto remont kapitalny przy udziale środków z Unii Europejskiej. Przebudowę mostu wykonano na podstawie projektu Biura Projektów Budownictwa Komunalnego w Bydgoszczy autorstwa mgr inż. Jana Siudy. Most wzmocniono do nośności 40 ton, zaś torowisko tramwajowe przeniesiono na środek pomiędzy jezdnie. Wzmocnienia dokonano poprzez przyklejenie taśm z włókien węglowych oraz przezbrojenie płyty pomostu z użyciem lekkiego kruszywa. Wykonawca był poznański oddział firmy Mitex[1].

Dane techniczne[edytuj | edytuj kod]

Most posiada trzy przęsła o rozpiętościach 18, 43 i 18 m. Jego długość całkowita wynosi 79,7 m, a szerokość jest zmienna od 25,8 do 29,5 m. Konstrukcję nośną stanowi pięć prefabrykowanych segmentów kablobetonowych z przegubem w przęśle środkowym. Dźwigary mają przekrój skrzynkowy. Opiera się na nich pomost z betonu sprężonego. Na moście znajdują się dwie jezdnie po dwa pasy ruchu każda, torowisko tramwajowe oraz chodniki dla pieszych i ścieżki rowerowe. Most usytuowany jest do rzeki pod kątem 75°. Podporami skrajnymi są przyczółki żelbetowe posadowione na palach typu Franki. Podpory pośrednie stanowią filary pełnościenne. Przestrzeń żeglugowa pod obiektem wynosi 5 × 35 m. Nośność mostu wynosi 40 ton. Obiektem dysponuje Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy[1].

Obciążenie ruchem[edytuj | edytuj kod]

Most Pomorski jest najbardziej obciążonym ruchem drogowym mostem w Bydgoszczy. Pomiar ruchu w 2006 r. wykazał, że w szczycie komunikacyjnym przejeżdża przezeń ok. 2490 pojazdów na godzinę[3]. Na moście często tworzą się zatory pojazdów, co jest związane z ograniczoną przepustowością rond: Fordońskiego i Toruńskiego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Monografia mostów województwa kujawsko-pomorskiego. Brda i Kanał Bydgoski. Tom II z serii: Mosty z biegiem rzek pod red. Krzysztofa Dudka. Bydgoszcz – Grudziądz 2012. Wydawca: Związek Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Pomorsko-Kujawski. ISBN 978-83-934160-2-8.
  2. Kajczuk Jacek. Mosty i wiadukty. [w:] Bydgoska Gospodarka Komunalna. Bydgoszcz 1996.
  3. https://web.archive.org/web/20111011135639/http://www.zdmikp.bydgoszcz.pl/ufiles/pomiar.zip Fundacja „Rozwój ATR”. Generalny pomiar cech ruchu drogowego na sieci komunikacyjnej miasta Bydgoszczy, rok 2005/2006, Bydgoszcz wrzesień 2006.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kajczuk Jacek. Mosty i wiadukty. [w:] Bydgoska Gospodarka Komunalna. Bydgoszcz 1996
  • Michalski Stanisław (red.): Bydgoszcz wczoraj i dziś 1945-1980. Państwowe Wydawnictwo Naukowe. Warszawa-Poznań 1988
  • Monografia mostów województwa kujawsko-pomorskiego. Brda i Kanał Bydgoski. Tom II z serii: Mosty z biegiem rzek pod red. Krzysztofa Dudka. Bydgoszcz – Grudziądz 2012. Wydawca: Związek Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Pomorsko-Kujawski. ISBN 978-83-934160-2-8.
  • Umiński Janusz. Brzegiem Brdy do Brdyujścia. [w:] Kalendarz Bydgoski 2001