Muminki (serial animowany)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muminki
Moomin, Tanoshii Mūmin ikka
Gatunek animowany
Kraj produkcji  Japonia
 Finlandia
 Holandia
 Francja
Oryginalny język japoński
Główne role obsada
Liczba odcinków 104
Liczba serii 4
Lista odcinków
Produkcja
Reżyseria Hiroshi Saitō
Scenariusz Tove Jansson,
Akira Miyazaki
Muzyka Sumio Shiratori
Scenografia Jirō Kono
Czas trwania odcinka 23 minuty
Pierwsza emisja
Data premiery Japonia12 kwietnia 1990
Polska 21 maja 1993
Stacja telewizyjna Polska TVP1
Lata emisji 12 kwietnia 1990 - 26 marca 1992
Format obrazu 4:3
Strona internetowa

Muminki (jap. 楽しいムーミン一家 Tanoshii Mūmin Ikka) – serial animowany w koprodukcji japońsko-fińsko-holendersko-francuskiej oparty na serii książek, oraz komiksów o Muminkach autorstwa Tove Jansson. Niektóre odcinki, a także postacie, nie mają swoich książkowych i komiksowych pierwowzorów.

Bohaterowie serialu[edytuj | edytuj kod]

Informacje o postaciach z Doliny Muminków, których pierwowzory można znaleźć w cyklu książek znajdują się w artykule Muminki. Poniżej wypisane są najważniejsze postacie epizodyczne z serialu niewystępujące w książkach, choć niejednokrotnie zostały wymyślone przez Tove Jansson na potrzeby jej komiksowych pasków, drukowanych w londyńskiej gazecie The Evening News.

 • Inspektor Policji – Bardzo miły i przyjacielski Policjant. Zawsze pomocny. Kocha się w Mimbli. Lubi grać w pokera z Panem Paszczakiem i Tatusiem Muminka. Postać z komiksów.
 • Nini - jest niewidzialną i bardzo strachliwą dziewczynką, do Muminków przyprowadza ją Tutiki. Pod opieką Muminków Nini dobrzeje, a dzięki wybrykowi Taty Muminka odzyskuje pełną widzialność.
 • Tutiki - przyjaciółka Muminków. Jest bardzo miła i ciepła. Na zimę nie zapada w sen i w tym czasie mieszka w domku na wodzie zbudowanym przez Tatę Muminka.
 • Bobek – lubi broić i niszczyć. Jedyny zbir w Dolinie Muminków. Zawsze bardzo wesoły i uśmiechnięty. Jest postacią wymyśloną przez Tove na potrzeby jej komiksowych pasków. Występuje też w opowiadaniu „Łobuz w Domu Muminków” (Skurken i Muminhuset, 1980 r.). Nie pojawia się w kanonicznym cyklu dziewięciu książek o Muminkach.
 • Alicja – młoda dziewczyna, która jest czarownicą, choć na taką nie wygląda; uczy się czarów od Babci. Zaradna i pomocna.
 • Czarownica, Babcia Alicji – nie lubi Muminków za ich dobroć, ale sama jak na czarownicę ma dobre serce.
 • Listonosz – W zasadzie miły i przyjacielsko nastawiony pracownik poczty w Dolinie Muminków. Nie lubi tylko gdy ktoś robi mu kawały.
 • Muttra – wynalazca, który przybywa do Doliny Muminków, aby odszukać „słynną fabrykę Migotka”, kiedy Migotek kończył budowę swojego pierwszego latającego statku.
  Poznajemy go jako szalonego wynalazcę, który wymyślił bardzo wiele dziwnych przedmiotów. Ma on pomóc rozwiązać ostatni problem związany z jego latającym statkiem. Wymyślił on paliwo, które ma wielką moc i mogłoby napędzać statek powietrzny. Jednak, nie będąc dobrym matematykiem, Muttra źle obliczył proporcję w jakiej trzeba rozpuścić paliwo. Najpierw wlał za dużo wody, a potem (wkradając się do hangaru, przy czym pomagał mu Bobek, który chciał pilotować statek), zmieszał je z za małą ilością wody i silnik wybuchł, razem ze statkiem i hangarem.
  Muminek opowiedział jednak zrozpaczonemu Migotkowi sen, który śnił się mu ostatniej nocy. Opowiadał on o statku Migotka. Z tą jednak różnicą że wyglądał on zupełnie inaczej niż statek, który wyleciał w powietrze. To była inspiracja do stworzenia nowego statku przez Migotka. Muttra został ostatecznie zaaresztowany przez Inspektora, za wysadzenie statku. Na sucho uszło to jak zwykle Bobkowi, który miał po statku pamiątkę – ster.
  Muttra był ubrany w brązowy płaszcz i szary kapelusik. Był zupełnie siwy, miejscami nawet łysy. Nosił także skręconego nieco wąsa, na nosie miał natomiast binokle. W rękach zawsze trzymał laskę oraz poobklejaną różnorodnymi naklejkami walizkę.
  Lista wynalazków Muttry
  • Szpilka, którą nie można się ukłuć, bo na obu stronach ma łebki
  • Gazeta, która sama się czyta
  • Portfel, który jęczy, gdy wyjmuje się z niego pieniądze
  • Taśma samoprzylepna, która klei się tylko do siebie
  • Wentylatorek napędzany mięśniami właściciela
  • Kwadratowy balon
  • Trójkątna chustka do nosa
  • Pięciokołowy samochód
  • Zatrzask bez klucza
  • Guzik z siedmioma dziurkami
  • Superpaliwo
  Występuje tylko w anime i tylko w odcinku Wielki Wybuch.
 • Nana – Dziewczynka, która przybywa do Doliny Muminków w poszukiwaniu swojego narzeczonego, który pojechał uczyć się od swojego krewnego – Paszczaka sztuki tworzenia fajerwerków. Jej narzeczony pracuje u ojca Nany zajmującego się produkcją fajerwerków. Gdy przybywa do Doliny, jest bardzo chora. Znajduje ją Ryjek i zanosi do domu Muminków, gdzie jest pod dobrą ręką Mamusi Muminka. Występuje tylko w anime i tylko w odcinkach Co wybucha w nocy i Tajemnicze fajerwerki.
 • Narzeczony Nany – Jest to pewien Paszczak, który przybywa do Doliny Muminków, aby od swojego krewnego – Paszczaka (przyjaciela Muminków) zaczerpnąć wiedzy o fajerwerkach. Pracuje on u ojca Nany, który produkuje fajerwerki, ale jej ojciec stwierdził, że nie jest zbyt zdolny. Na czas pobytu w Dolinie narzeczony Nany mieszka w jaskini nad brzegiem morza. I tylko w nocy wypływa na morze, aby wypróbować fajerwerki, które stworzył. Występuje tylko w anime i tylko w odcinkach Co wybucha w nocy i Tajemnicze fajerwerki.
 • Duch z Lampy – Duch, który pojawił się po potarciu czarodziejskiej lampy przez Pannę Migotkę. Nie jest zbyt uczciwy, choć stara się spełniać życzenia, o które go poproszono. Dla przykładu naszyjnik, który dał Migotce, został skradziony Filifionce. Ostatecznie został on zabrany przez Czarnoksiężnika w swojej lampie na inną planetę – „bo gdyby spełniały się wszystkie nasze marzenia, to na świecie byłoby okropnie nudno”. Występuje tylko w anime i tylko w odcinku Duch z Lampy.
 • Pan Poszukiwacz – Paszczak, który przybywa do Doliny Muminków w poszukiwaniu złota. Znajduje nocleg u Muminków, chcąc przenocować przez jedna noc. Zostaje tam jednak dłużej z uwagi na swoją chorobę. W podziękowaniu za opiekę zostawia Muminkom pewne przedmioty. Występuje tylko w anime i tylko w odcinku Poszukiwacze skarbów.
 • Łakomek – Stworek, który przyszedł w zimie do domu Muminków. Jest czupurny. Jego życie opiera się tylko na sekretach i jedzeniu, choć jest mały i chudy. Mama Muminka zabiera go do Pani Filifionki, aby go trochę wychowała, ale i to nie pomaga. Odpiłował nogę z łóżka Muminka, bo lubi wiedzieć co jest w środku różnych rzeczy. Jest stworzeniem, który uwielbia cudze sekrety. Odchodzi z domu Muminkow, ponieważ nie umie mieszkać z ludźmi którzy nie mają sekretów. Występuje tylko w anime i tylko w odcinku Łakomek.
 • Ciotka Jane (w innym odcinku nazwana Ciotką Jonką) – Straszliwie bogata ciotka Tatusia Muminka, która przybywa do Doliny Muminków, aby porozmawiać z nim o pieniądzach. Ma dla nich wielki szacunek, ale Muminki i ich przyjaciel przekonują ją, że nie one są w życiu najważniejsze. Potem wydaje się być bardzo sympatyczna. Postać z komiksów.
 • Mama Małej Mi – Przybywa do Doliny Muminków razem ze swoją gromadą niewychowanych bachorów. Odwiedzają do Domu Muminków, ponieważ ich dom się zawalił (po zabawie jej dzieci na dachu w złodziei i policjantów), a dom Mimbli jest za mały żeby ich wszystkich pomieścić. Muminek postanawia się wyprowadzić i wybudować sobie dom. Potem jednak przekazuje ten dom Mamie Małej Mi, aby mieszkała tam ze swoimi dziećmi. Postać z komiksów.
 • Rodzeństwo Małej Mi - niezwykle rozbrykana gromadka licząca dziesięcioro dzieci. Do Doliny Muminków przybywają z mamą w poszukiwaniu domu.
 • Pirat – Kapitan Rumpel – Do Doliny Muminków przybywa po tym, jak jego statek rozbił się podczas sztormu u wybrzeży doliny. Jego załoga została złapana przez Inspektora. On jednak ukrył się w hangarze Migotka. Gdy Migotka przyszła odwiedzić brata, wziął ją za zakładniczkę. Muminek odbija ją po sprytnym pomyśle Włóczykija, a straszny Pirat idzie do więzienia. Występuje tylko w anime i tylko w odcinku Piraci.
 • Helena – Duch z dworu Goble – Ostatni duch, który pozostał w dworze Goble. Jest bardzo samotna. Nie ma się do kogo odezwać, dlatego jest bardzo szczęśliwa, kiedy może rozmawiać z Muminkiem. „Nie chce rozmawiać, tylko mówić” – Muminek. Gdy Muminki chcą opuszczać dwór Goble, Tatuś Muminka postanawia sprowadzić dla Heleny (aby nie czuła się samotna) ducha jego przyjaciela z wczesnych lat jego młodości.
 • Znajdek – Mały przybysz z kosmosu, który bez pozwolenia wziął latający spodek. Zostaje przygarnięty przez rodzinę Muminków, choć wiążą się z tym niemałe kłopoty. Jednym z przykładów jest zmniejszenie Mamusi Muminka do wymiarów lalki. Wraca jednak do normalnych rozmiarów, kiedy do Doliny przybywają rodzice Znajdka. Bardzo dziękują im za opiekę nad ich synkiem i odlatują na swoją planetę. Występuje tylko w odcinku Bliskie spotkania muminkowego stopnia.
 • Toft – nie mylić go z Homkiem Toftem. Jest to chłopak, który małą łodzią chciał dopłynąć do Doliny Muminków. Sztorm uniemożliwił mu to. Jego łódka rozbiła się. Uratował go latarnik i od tego czasu mieszka razem z nim na wyspie. Sprząta, gotuje i zajmuje się jego domem. Występuje tylko w anime i tylko w odcinkach Wyprawa do latarni morskiej oraz Latarnik.
 • Primadonna – Przyjechała do Doliny Muminków razem z cyrkiem. Porwała go jednak powódź. Zostaje uratowana przez Muminka, który się w niej zakochał. „Ma długi nos i rozczochrane włosy” – Ryjek. Bez porannej kawy nie wstaje z łóżka. Jest bardzo humorzasta. Owija wszystkich młodych chłopaków wokół małego palca. Postać z komiksów.
 • Klacz Primadonny – Występuje w cyrku razem z Primadonną i Emeraldem. Ma o wiele lepszy charakter niż jej Pani. Podobnie jak Primadonna zostaje uratowana i przygarnięta przez Muminka. Zaprzyjaźnia się z Panną Migotką. Postać z komiksów.
 • Emeraldo – Dryblas, który ma w pewnej chwili dość humorów Primadonny i postanawia założyć własny cyrk. Zachwyca wymyślnymi sztuczkami cyrkowymi. Postanawia wrócić jednak do Primadonny i dalej występować w dawnym składzie. Postać z komiksów.
 • Złośliwy Chochlik – Chochlik, który przebywał w jednym z lasów, gdzieś w Dolinie Muminków. Mieszkał w spróchniałym pniaku, zamknięty przez ludzi, aby nie robił szkód. Siedział tam od pięciuset lat. Podczas zabawy w chowanego Muminek, Panna Migotka, Ryjek, Mała Mi oraz dzieci Filifionki wypuściły Chochlika. Oszukał ich mówiąc że przez te 500 lat zmienił się. Tak się nie stało. Jak przystało na Chochlika chciał wszystkich pozamieniać w żabę lub w węża. Dopiero po udanym przechytrzeniu przez Włóczykija (nie wiadomo skąd się tam wziął, pewnie włóczył się po lesie) Chochlik wrócił do swojego pniaka. Pniak został wycięty i wrzucony przez Tatusia Muminka do morza.
 • Delfin Gładki – Delfin, którego uratował Muminek i Włóczykij wrzucając go z powrotem do wody. Delfin zaprasza Muminka, aby zwiedził z nim podwodny świat. Muminek odmawia ze względu na to, że nie może oddychać pod wodą. Prosi jednak o pomoc Czarownicę, która za pomocą magicznej mikstury pozwala oddychać Muminkowi pod wodą przez pół dnia. Gładki jest bardzo miły i uprzejmy. Uwielbia się bawić.
 • Poszukiwacze gorących źródeł – Załoga składająca się z trzech sympatycznych panów, którzy przybywają do Doliny, aby zbudować tam kurort z główną atrakcją jaką są gorące źródła. Muminki nie chcą aby Dolina Muminków została „zasypana” przez turystów, dlatego proszą o pomoc Czarownicę, która ma do tego taki sam stosunek. Poszukiwacze opuszczają Dolinę i więcej już nie powracają. Występują tylko w anime w odcinku Gorące Źródła. Można ich także odszukać w odcinku Złoty ogonek Muminka i Feniks.
 • Młodzieniec z odcinka Bal przebierańców – Młody szlachcic, który przybywa na bal przebierańców odbywający się w Dolinie Muminków. Jest bardzo uprzejmy. Miał on pójść na bal z Panną Migotką, ale ta na bal nie poszła. Porusza się na swoim białym koniu. Występuje tylko w anime i tylko w odcinku Bal przebierańców.
 • Panna Paszczakówna – Jest młodszą siostrą Pana Paszczaka. Przybywa do Doliny Muminków bo martwi się o swojego brata, który mieszka sam. Zamieszkuje jednak z w domu Muminków pod nieobecność rodziców Muminka. Lubi porządek i zasady (jak każdy Paszczak). Cały czas kogoś poucza jak się zachowywać. Jest jednak dobrym Paszczakiem. Występuje tylko w anime i tylko w odcinku Wizyta Panny Paszczakówny.
 • Pysia – Tytułowa wielka miłość Ryjka. Zupełnie nie zauważa, że Ryjek jest w niej zakochany. Odrzuca go. Jest jakby nie z tego świata. Zajmuje się roślinami i zwierzętami. Świadczą o niej wydarzenia za którymi stała: zrobienie opatrunku na nodze mrówki; założenie pokrowca na czajnik na gniazdo, aby utrzymywało stałą temperaturę; rozbicie słoika miodu dla pszczół. Jest naprawdę bardzo dziwna. Występuje tylko w anime i tylko w odcinku Wielka miłość Ryjka.
 • Hirek – Siostrzeniec Inspektora – Długo niewidziany krewny Pana Inspektora. Bardzo chce zostać policjantem. Nie ma za grosz doświadczenia. Ma za to ogromne ilości dobrych chęci. Aresztuje niemal wszystkich mieszkańców Doliny łącznie z przybywającym na wizytę komisarzem generalnym. Nie aresztuje tylko złoczyńców, których miał schwytać. Występuje tylko w anime i tylko w odcinku Siostrzeniec Inspektora.
 • Komisarz Generalny – Wysokiej rangi policjant, który przybywa do Doliny na kontrolę i wizytę u Inspektora. Zostaje jednak schwytany przez Hirka i wsadzony do więzienia. Poza tym jest bardzo miły i wyrozumiały. Daje Hirkowi pracę w policji. Występuje tylko w anime i tylko w odcinku Siostrzeniec Inspektora.
 • Abdul – Szejk zamieszkujący namioty na pustyni. Jest niski i dobrze wychowany. Ma „bardzo dużą” żonę. Kiedy jej nie ma, w głowie mu inne panny. Chciał zawłaszczyć razem ze swoimi dwoma wspólnikami Mamę Muminka, Pannę Migotkę i Małą Mi. Po akcji ratowniczej Taty Muminka, Ryjka i Muminka uciekają z wioski i wracają wehikułem czasu do domu. Występuje tylko w anime i tylko w odcinku Wyprawa w przeszłość.

Odcinki[edytuj | edytuj kod]

Spis odcinków[edytuj | edytuj kod]

N/o Polski tytuł Angielski tytuł (starszy) Angielski tytuł (nowszy)[1]
SERIA PIERWSZA
001 Wiosna w Dolinie Muminków[2] Spring in Moominvalley Spring in Moominvalley
002 Czarodziejski kapelusz[2] The Magic Hat Magic Hat
003 Wrak łodzi[3] The Wreck Shipwreck Found on the Beach
004 Na bezludnej wyspie The Desert Island Welcome to Ghost Island
005 Na wyspie Hatifnatów The Hattifatteners Nyoronyoro's Secret
006 Topik i Topcia Thingumy and Bob Small, Small Visitor
007 Tajemnicza walizka[4] The Suitcase What's Inside the Suitcase
008 Czarnoksiężnik[4] The Hobgoblin Magic Trick of the Flying Demon
009 Niewidzialne dziecko[5] The Invisible Child 1 Invisible Friend
010 Koniec kłopotów Nini The Invisible Child 2 Ninny Gets Her Smile Back
011 Skrzydła The Wings Snork Flies in the Sky
012 Piraci The Pirates Moomin Fights a Pirate
013 Ostatni smok na świecie The Last Dragon on Earth Last Dragon on the Earth
014 Nowi sąsiedzi Our Neighbor is a Touch Teacher The Nextdoor Neighbor is a PTA Mom
015 Księżniczka Migotka Princess Snorkmaiden Floren Gets Amnesia
016 Bliskie spotkania muminkowego stopnia Close Encounters of the Moomin Kind A Martian in Moominvalley!
017 Tatuś Muminka ucieka[6] Moominpapa Elopes Moominpappa Runs Away
018 Tajemnicza skrzynia[6] The Wooden Crate Magic Seed from the Sea
019 Dżungla[7] The Jungle Moominvalley's Jungle
020 Zoo[7] The Zoo Moomin Saves the Tigers
021 Włóczykij wyrusza na południe Snufkin Goes South Snufkin Departs on a Journey
022 Zima w Dolinie Muminków Moomin Winter Moomin and Mee's Big Adventure
023 Zimowi goście Winter Guest Moominvalley's Winter Inhabitants
024 Włóczykiju, wracaj do domu! Hurry Home Snufkin! Snufkin Doesn't Come Back
025 Wyprawa do latarni morskiej The Lighthouse On Papa's Dream
026 Latarnik The Lighthousekeeper Days When the Lighthouse Shines a Light
SERIA DRUGA
027 Ciotka Jane Aunt Jane Rich Mrs. Jane
028 Pływający teatr The Floating Theatre Floating Haunted House
029 Zaginione dzieci The Lost Children Separated Family
030 Przedstawienie Midsummer Reunited
031 Wielki wybuch[8] The Big Explosion Snork's Flying Ship
032 Złota rybka[9] The Golden Fish Rare Goldfish
033 Duch z lampy[8] The Spirit in the Lamp Make a Wish to the Lamp
034 Latawiec[9] The Kite Mee Gets on a Kite
035 Czarownica The Witch The Witch Comes Home
036 Zbliża się gwiazdka[10] Christmas is Coming What's Christmas?
037 Zimowe ognisko[11] The Midwinter Bonfire Festival of the Winter Creatures
038 Długi sen[11] The Spell Sleep Magic
039 Co wybucha w nocy? Things that Go Bang in the Night Mysterious Sound in the Middle of the Night
040 Tajemnicze fajerwerki The Secret Fireworks Secret of Fireworks
041 Przestępcy w Dolinie Muminków[12] Crooks in Moominvalley Strange Incident in Moominvalley
042 Zaćmienie słońca[12] The Solac Eclipse Magic Broom
043 Primadonna[13] Primadonna Heroine of the Circus
044 Prezent urodzinowy[13] Moominmama's Birthday Wonderful Birthday
045 Muminek buduje dom Moomin Bulids a House The House Built by Moomin
046 Dwór dla dwojga Dame Elaine Papa's Rich?
047 Gorące źródło The Hot Spring A Hot Spring Appears!
048 Bańki mydlane The Soap Bubbles Moomin Rides on a Bubble
049 Olbrzymia dynia The Giant Pumpkin Mama's Secret
050 Złośliwy Chochlik The Imp Voice from Inside the Dead Tree
051 Migotka – medium Snorkmaiden Goes Psychic Floren's Psychic Powers
052 Poszukiwacze skarbów The Treasure Hunt Treasure Hunt Uproar
SERIA TRZECIA
053 Nimfa Wodna The Water Nymph Water Fairy
054 Brylant Mimbli Mymble's Diamond Gift for Mimura
055 Druga Młodość Tatusia Muminka Moominpappa's Second Youth Sad Papa
056 Wyprawa Mamusi Muminka The Secret Dish Mama Departs on a Journey
057 Matczyna miłość Motherly Love Floren Raises a Child
058 Artyści w Dolinie Muminków Artists in Moominvalley Contest in Moominvalley
059 Przygody Tatusia Muminka Adventures of Moominpappa Part 1 Papa's Memorie
060 Niegrzeczna Mała Mi The Terrible Little My Mee's Prank
061 Muminek wróżbitą Moomin the Fortune-Teller Moomin's a Genius Fortuneteller
062 Spacer czarownicy Witch-Walking Magic Word
063 Wspomnienia Tatusia Muminka Adventures of Moominpappa Part 2 Adventure of the Ship Orchestra
064 Muminek i ptaki Moomin and the Birds The Day of Leaving the Nest
065 Bal Przebierańców The Fancy – Dress Ball Moomin's Secret
066 Wampir The Vampire Vampire of Moominvalley
067 Złamany fotel The Chair Papa's Important Seat is Broken
068 Dalsze przygody Tatusia Muminka Adventures of Moominpappa Part 3 Fateful Meeting with Mama
069 Feniks The Phoenix Crisis with the Immortal Bird
070 Ryba Muminka Moomin's Big Fish Making up at the Fish Party
071 Usypiające Grzyby The Slug-a-Bed Mushrooms Identity of the Glowing Mushroom
072 Muminek i Delfin Moomin and the Dolphin Friendship of Moomin and the Dolphin
073 Wyspa pełna niespodzianek The Cave Moomin's Explorer Team
074 Wspaniały prezent A Wonderful Present Singing Flower Present
075 Cudowny Szmaragd The Fabulous Emerald Moomin's Lovely Dream
076 Remont u Paszczaka Painting a House Broken House
077 Wielki wyścig The Great Race Finished! Flying Ship
078 Podróż na Południe Going South Moomin into the Open Skies
SERIA CZWARTA
079 Zaręczyny Muminka - The Ring on a Finger
080 Wielka miłość Ryjka - The Girl With Birds
081 Nowe życie - A Wind of Freedom
082 Wizyta Panny Paszczakówny - Mr Caramel
083 Złoty Ogonek Muminka - A Real Gold Mine
084 Rzeźby z piasku - Sand Sculptures
085 Piknik Piratów - The Beach
086 Siostrzeniec Inspektora - A Bothersome Nephew
087 Wehikuł Czasu - The Time Travel Machine
088 Łakomek - The Circle of Secrets
089 Wigilia u cioci Jonki - The Dragon
090 Wyprawa w przeszłość - The Desert
091 Spotkanie z Kleopatrą - Queen Cleothystra
092 Wyprawa po skarb - The Treasure Map
093 Ryjek wszystkim pomaga - A Sniff at Everything
094 Muminek czy Bobek - Funny Disguises
095 Muminki na Dzikim Zachodzie - Moomin in Cowboy Country
096 Muminki na bezludnej wyspie - Moominson Crusoe
097 Tajemnica Małej Mi - Hidden love of Pretty Mee
098 Łzy smoka Edwarda - Tears of the Dragon
099 Spotkanie z Moną Luizą - Chouca Lisa
100 Czerwona pełnia księżyca - The Night of the Red Moon
101 Znowu w szkole - Return to childhood
102 Urodziny Małej Mi - The Birthday Surprise
103 Lekarstwo dla cioci Jonki - The Moomins and the Fake Yeti
104 Powrót do doliny - The Starry Voyage

W innych językach[edytuj | edytuj kod]

język tytuł
Japoński 楽しいムーミン一家 (Tanoshii Mūmin Ikka)
Fiński Muumilaakson tarinoita
Szwedzki I Mumindalen
Francuski Les Moomins
Hiszpański Los Moomin
Niemiecki Mumins
Koreański Moomin Story
Hebrajski המומינים Ha'Moominim
Norweski Mummitrollet

Twórcy serialu[edytuj | edytuj kod]

Kierownictwo artystyczne: Lars Jansson, Dennis Livson
Scenariusz na podstawie książek Tove Janson: Akira Miyazuki, Shozo Matsudo
Kierownictwo artystyczne postaci: Lars Jansson
Reżyser: Hiroshi Saitō
Projekty postaci drugoplanowych: Yasuhiro Nakura
Animacja: Jiro Kohno
Drugi Reżyser: Masayuki Kojima
Piosenki: Pierre Kartner
Muzyka: Sumio Shiratori
Kierownictwo produkcji: Manabu Tamura, Matsuo Shimizu
Nadzór koprodukcji: Shigi Nonaka
Producent: Dennis Livsson
Studia: Telescreen Japan INC., Teleimage Japan INC.
Produkcja: Telecable Benelux we współpracy z TV Tokyo (Japonia), YLE/TV 1 (Finlandia), Marina Productions (Francja), TVE (Hiszpania)
(c) 1990 Moomin Characters – Telescreen Japan INC – Telecable Benelux INC

Obsada (głosy)[14][edytuj | edytuj kod]

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska: Telewizyjne Studia Dźwięku
Reżyseria: Andrzej Bogusz
Dialogi:

Dźwięk: Paweł Gniado
Montaż: Zofia Dmoch
Kierownik produkcji:

Teksty piosenek: Andrzej Tylko-Tylczyński
Opracowanie muzyczne: Czesław Majewski
Śpiewał: Wiktor Zborowski
Wystąpili:

Wersja VHS, CD, DVD[edytuj | edytuj kod]

 • Dystrybutor VHS: Orange (15 kaset); Twoje Media (5 kaset po 2 odcinki, polski dubbing); Cass Film (2 kasety po 3 odcinki, polski dubbing)
 • Dystrybutor VIDEO-CD: Twoje Media (6 płyt po 2 odcinki, polski dubbing)
 • Dystrybutor DVD: Cass Film (2 płyty po 3 odcinki, polski dubbing)

Źródło:[15]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]