Dominika Ostałowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dominika Ostałowska
Ilustracja
Imię i nazwisko Dominika Ostałowska-Zduniak
Data i miejsce urodzenia 18 lutego 1971
Warszawa
Zawód aktorka
Lata aktywności od 1983
Strona internetowa

Dominika Ostałowska (ur. 18 lutego 1971 w Warszawie) – polska aktorka telewizyjna, filmowa i teatralna. Najbardziej znana z roli Marty Mostowiak w serialu TVP 2 M jak miłość.

Życiorys[edytuj]

Ukończyła IV Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Warszawie. W roku 1994 ukończyła Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza. W latach 1994–2000 była aktorką Teatru Ateneum, a od 2000 roku występuje w Teatrze Powszechnym. Jest laureatką "Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza", przyznawanej przez redakcję miesięcznika "Teatr" za sezon 1998/1999 za rolę Marianny w Opowieściach lasku wiedeńskiego Odona von Horvatha w Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie.

Najbardziej znane kreacje filmowe stworzyła w Łagodnej Mariusza Trelińskiego na podstawie dzieła Fiodora Dostojewskiego, Historiach miłosnych Jerzego Stuhra, Wojaczku Lecha Majewskiego oraz Daleko od okna Jana Jakuba Kolskiego na podstawie opowiadania Hanny Krall. Zagrała również kilkanaście ról w Teatrze Telewizji, m.in. w Niektórych gatunkach dziewic Domana Nowakowskiego, Dybuku Szymona Anskiego, Grzechach starości Macieja Wojtyszki oraz Tristanie i Izoldzie Ernesta Brylla.

W 2009 była członkiem jury 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Jest córką aktora Ryszarda Ostałowskiego i dziennikarki Ireny Ostałowskiej oraz była żoną aktora Huberta Zduniaka, z którym ma syna Huberta (ur. 18 marca 2002). Obecnie jest w związku z reżyserem M jak miłość Mariuszem Malcem[potrzebny przypis].

Od listopada 2012 roku prowadzi program "Tajemnice Rezydencji" Jest także ambasadorką kanału ID (Investigation Discovery). W roku 2013 była prowadzącą program "Stalking – zła miłość" na kanale ID. Jest też ambasadorką kampanii społecznej "Stop Stalking"[1].

Wybrana filmografia[edytuj]

Polski dubbing[edytuj]

Nagrody i wyróżnienia[edytuj]

  • 1995 – Nagroda im. Tadeusza Łomnickiego przyznana przez Senat PWST w Warszawie
  • 1999 – Feliks Warszawski – stołeczna nagroda teatralna za sezon 1998/1999 za najlepszą rolę kobiecą za rolę Marianny w Opowieściach Lasku Wiedeńskiego von Horvata w Teatrze Ateneum
  • 2000 – Nagroda im. Aleksandra Zelwerowicza przyznana przez redakcję miesięcznika Teatr za rolę Marianny w Opowieściach lasku wiedeńskiego w Teatrze Ateneum (27 marca)
  • 2001 – Nagroda za perfekcję, za rolę Amy w sztuce Zdaniem Amy na I Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej w Zabrzu
  • 2007 – Grand Prix – spektakl Norymberga (festiwal Dwa Teatry)

Przypisy

Bibliografia[edytuj]