Nieboczowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nieboczowy
Fragment miejscowości, ul. Wiejska
Fragment miejscowości, ul. Wiejska
Państwo  Polska
Województwo śląskie
Powiat wodzisławski
Gmina Lubomia
Liczba ludności (2008) 526
Strefa numeracyjna (+48) 32
Tablice rejestracyjne SWD
SIMC 0216177
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Nieboczowy
Nieboczowy
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Nieboczowy
Nieboczowy
Ziemia50°02′34″N 18°15′33″E/50,042778 18,259167

Nieboczowy (niem. Niebotschau) – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie wodzisławskim, w gminie Lubomia.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa katowickiego.

Nazwa[edytuj]

W alfabetycznym spisie miejscowości na terenie Śląska wydanym w 1830 roku we Wrocławiu przez Johanna Knie wieś występuje pod polską nazwą Niebotszowe oraz zgermanizowaną - Niebotschau[1]. Spis wymienia również folwark Paprotnik leżący w pobliżu wsi[1].

Położenie[edytuj]

Wieś położona na Górnym Śląsku na prawym brzegu Odry, 6 km na południowy wschód od Raciborza i 15 km na zachód od Wodzisławia Śląskiego. Z uwagi na ukształtowanie terenu wieś narażona jest na podtapiania i powodzie - ostatnia tragiczna powódź była w 1997 roku.

Historia[edytuj]

Pierwsze wzmianki o Nieboczowach pochodzą z 1240 r. W XIII w. była to leśna osada drwali i flisaków[2]. W 1290 r. książę Przemysław podarował mieszczanom raciborskim, za waleczność, dużą połać lasu w dolinie nadodrzańskiej. Nazwa Nieboczowy jest topograficzna, zawiera rdzeń: -bok; -bocz - osada na uboczu lub zboczu rzeki. W 1603 roku wieś została sprzedana Wacławowi Reiswicowi, następnie w 1730 Nieboczowy przeszły w posiadanie księcia Lichnowskiego.

W 1840 r. powstała pierwsza szkoła, w 1914 r. wybudowano remizę strażacką, w 1929 r. został założony nieistniejący już chór "Chopin", natomiast w 1987 roku powstał zespół folklorystyczny "Johanki".

W Nieboczowach znajdował się do 1971 roku drewniany kościół parafialny pod wezwaniem św. Józefa Robotnika, przeniesiony początkowo do Kłokocina, a w 1995 roku do skansenu w Chorzowie.

Wieś znajduje się w niecce planowanego zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny, w związku z czym została przeznaczona do likwidacji. Od kilku lat trwa systematyczne wykupywanie gospodarstw przez inwestora i wysiedlanie mieszkańców.

Wieś od 2012 odtwarzana jest na terenie miejscowości Syrynia – okolice kolonii Szpluchów i Dąbrowy (miejsce potocznie nazywane Czajką)[3][4][5], oddalone o około 4 km. Dla nowej osady planowano pierwotnie nazwę "Nowe Nieboczowy", która jednak nie będzie używana. Przeniesienie miejscowości, którego koszty szacowane są na około 50 mln zł, obejmuje budowę dróg, rynku, sieci infrastruktury, placówek handlowych, boiska, parku ze stawem i wyspą, remizy strażackiej i kościoła. Przeniesione zostaną również przydrożne kapliczki i krzyże oraz cały cmentarz[6]. Nie przewiduje się natomiast budowy placówek edukacyjnych[7].

Nieboczowy są trzecią wsią w Polsce przeniesioną w związku z budową zbiornika wodnego - wcześniej przeniesione zostały Maniowy nad Dunajcem oraz Mucharz nad Skawą.

Przypisy