Nowaja Polsza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nowaja Polsza
Częstotliwość portal internetowy
Państwo Polska 
Wydawca Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia
Pierwszy numer 1999
Redaktor naczelny Ernest Wyciszkiewicz
ISSN 1508-5589
Strona internetowa

Nowaja Polsza (Новая Польша) – miesięcznik wydawany od 1999 roku w Warszawie w języku rosyjskim, założony i redagowany przez Jerzego Pomianowskiego. Publikowany z myślą o inteligencji rosyjskiej w celu lepszego poznania przez nią problemów Polski i stosunków polsko-rosyjskich, a także przeciwdziałania wzajemnym uprzedzeniom, nieufności i myśleniu stereotypami.

Wydawcą miesięcznika do końca marca 2010 była Biblioteka Narodowa, a od 1 kwietnia 2010 - Instytut Książki[1]. Od czerwca 2019 roku “Nowaja Polsza” ukazuje się w wersji elektronicznej, jest wydawana przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Na portalu swoje teksty opublikowali m.in. Tomas Venclova, Siegiej Szarow-Delaunay, Ołeh Sencow, Adam Daniel Rotfeld, Dmitrij Bykow(ang.), Halina Birenbaum, Nexta. Na stronie opublikowano również wiersze (w tłumaczeniu na język rosyjski) Czesława Miłosza, Jacka Kaczmarskiego, Wisławy Szymborskiej, a także teksty Dawida Samojłowa, Stanisława Lema, Stanisława Jerzego Leca i innych. 31 sierpnia 2020 roku została uruchomiona ukraińskojęzyczna wersja portalu – "Нова Польща", na której pojawiły się artykuły m.in. Myrosława Marynowycza, Serhija Żadana, Jarosława Poliszczuka, Witalija Portnikowa, Łukasza Adamskiego, Alony Getmanczuk.

Portal jest poświęcony problematyce kulturalnej i politycznej. W radzie redakcyjnej znajdowali się m.in. Stefan Bratkowski, Karol Modzelewski, Stanisław Ciosek. W redakcji m.in. Piotr Mitzner oraz do 2007 roku Janina Szymańska-Kumaniecka. Nakład czasopisma wynosił 4 tys. egzemplarzy.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Czasopisma patronackie w Instytucie Książki (pol.). 2010-04-06. [dostęp 2010-04-21].