Sprężykowate

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sprężykowate
Elateridae
Leach, 1815
Podrzut szary (Adelocera murina)
Podrzut szary (Adelocera murina)
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Podgromada owady uskrzydlone
Rząd chrząszcze
Podrząd chrząszcze wielożerne
Rodzina sprężykowate
Podrodziny

Sprężykowate, sprężyki[1] (Elateridae) – rodzina owadów z rzędu chrząszczy.

Dość liczna rodzina roślinożernych chrząszczy, której przedstawiciele występują na całym świecie. Jednak zdecydowanie najwięcej w obszarach tropikalnych i subtropikalnych.

Charakterystyka[edytuj]

Nazwa sprężykowate pochodzi od ich właściwości podskakiwania do góry, dzięki specjalnym połączeniom stawowym między przednim a średnim odcinkiem piersiowym. Na brzegu wycięcia przedpiersia jest długi igłowaty wyrostek. Kiedy chrząszcz leży na grzbiecie, igłowaty wyrostek podnosi się w wyżłobieniu na mocnej przedniej ściance i ześlizguje. Siła ta wyrzuca chrząszcza wysoko w górę. Jest to przystosowanie ochronne, kiedy w razie niebezpieczeństwa podkurcza nogi i spada z rośliny. Spadając na grzbiet, może się szybko podnieść.

Zewnętrznie są stosunkowo podobne do siebie, mają wydłużone, lekko wypukłe ciała. Tylny brzeg przedplecza wyraźnie odcina się z dwoma mniej lub bardziej ostrymi wypustkami. Czułki są nitkowate, krótko piłkowane lub długo ząbkowane.

Larwy nazywane są drutowcami z powodu długiego sztywnego o prawie jednolitym przekroju ciała. Żyją w glebie i odżywiają się korzeniami roślin. Większość z nich są szkodnikami roślin, np. osiewnik rolowiec.

Przypisy

  1. Encyklopedia Popularna PWN, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 1993, ISBN 83-01-10416-3, s.801

Bibliografia[edytuj]

  • Mały atlas chrząszczy, PWRiL, 1972, Warszawa

Zobacz też[edytuj]