Orde Wingate

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Orde Wingate
Ilustracja
generał major generał major
Data i miejsce urodzenia 26 lutego 1903
Nainital
Data i miejsce śmierci 24 marca 1944
niedaleko Bishnupur
Przebieg służby
Lata służby 1921–1944
Siły zbrojne  British Army
Główne wojny i bitwy II wojna światowa
Odznaczenia
Order Wybitnej Służby nadany trzykrotnie (Wielka Brytania)

Orde Charles Wingate (ur. 26 lutego 1903 w Nainital, zm. 24 marca 1944 pod Bishnupur) – brytyjski generał major poległy w czasie II wojny światowej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z rodziny o wojskowych tradycjach, jego ojcem był George Wingate, pułkownik armii brytyjskiej.

W 1921 roku Wingate wstąpił do Akademii Wojskowej w Woolwich w Anglii. Po jej ukończeniu w 1936 roku został mianowany na stopień kapitana i objął stanowisko szefa sztabu 16 Brygady Piechoty. Był syjonistą i wierzył, że dopóki Żydzi nie odbudują świątyni króla Salomona, nie będzie możliwe ponowne pojawienie się Chrystusa na Ziemi.

W 1937 roku wybuchło w Palestynie antybrytyjskie powstanie arabskie. Oddziały arabskie stosowały na szeroką skalę metody terrorystyczne (ataki bombowe, zamachy na przedstawicieli administracji brytyjskiej). Ponieważ większość ataków była dokonywana nocą, trudne było ustalenie sprawców zamachów.

Orde Wingate zaproponował utworzenie ochotniczych oddziałów składających się z zamieszkujących Palestynę Żydów. W 1938 roku zorganizowano kurs dla ochotników chcących wstąpić do nowej formacji o nazwie Special Night Squads. Kierowane przez Wingate’a SNS skutecznie ograniczyło liczbę nocnych zamachów (SNS zostały rozwiązane na początku 1939 roku).

W chwili wybuchu II wojny światowej Orde Wingate znajdował się na terenie Anglii. W 1940 roku po przystąpieniu do wojny Włoch został skierowany do Chartumu w Sudanie. Organizował tam ochotnicze oddziały złożone z Etiopczyków nazywane Siłami Gideona. 20 stycznia 1941 roku Siły Gideona zdobyły stolicę Etiopii Addis Abebę.

W 1943 roku awansowany do stopnia brygadiera Wingate utworzył 77 Brygadę piechoty. Jednostka ta była przeznaczona do działań na tyłach wojsk japońskich okupujących Birmę. W lutym 1943 roku żołnierze 77 Brygady (nazywani Czinditami) dowodzeni przez Wingate’a wykonali uderzenie na tyły wojsk japońskich niszcząc w kilku miejscach linie kolejowe. Na terytorium kontrolowane przez wojska brytyjskie Czindici wrócili w marcu 1943 roku.

Rajd uznano za duży sukces. Wingate został awansowany do stopnia generała majora i otrzymał rozkaz przeprowadzenia podobnej operacji tym razem siłami sześciu brygad. Operacja zaczęła się w nocy z 5 na 6 marca 1944 roku.

25 marca 1944 roku Orde Charles Wingate zginął w katastrofie lotniczej samolotu B-25 Mitchell podczas powrotu z baz Czinditów do Indii.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]