Osiedle Młodości (Chrzanów)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Osiedle Młodości
Jednostka pomocnicza gminy Chrzanów
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Powiat

chrzanowski

Gmina

Chrzanów

Miasto

Chrzanów

Data założenia

1979

W granicach gminy Chrzanów

1933

Zarządzający

Elżbieta Głąbała

Kod pocztowy

32-500

Położenie na mapie gminy Chrzanów
Położenie na mapie
50°07′38,5000″N 19°24′30,5000″E/50,127361 19,408472

Osiedle Młodościosiedle w Chrzanowie położone w jego środkowo-południowej części, o statusie jednostki pomocniczej gminy Chrzanów. Przez mieszkańców Chrzanowa ta część miasta jest powszechnie nazywana Południem (np. mieszkać na Południu = mieszkać na Osiedlu Młodości), nazwa ta przyjęła się prawdopodobnie dla kontrastu z Osiedlem Północ.

Sąsiaduje z osiedlem Kościelec od wschodu, osiedlem Rospontowa od zachodu, Śródmieściem od północy oraz osiedlem Stella od południa.

Na terenie osiedla znajduje się parafia Świętej Rodziny, szkoła podstawowa, kryty basen, biblioteka dla młodzieży, Sala Królestwa Świadków Jehowy[1] i inne placówki publiczne.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budowa Osiedla Młodości rozpoczęła się w 1979 r. głównie na terenach wykupionych przez miasto od Kurii Metropolitalnej w Krakowie, zarządzanych wcześniej przez proboszcza parafii w Kościelcu (tzw. księże pola). Większość zabudowy wielorodzinnej powstała przed 1989 r. Osiedle obejmuje także tereny o zabudowie jednorodzinnej.

Obszar osiedla[edytuj | edytuj kod]

Osiedle obejmuje następujące ulice (wyróżniono ulice graniczne): Armii Krajowej (numery parzyste oraz numery nieparzyste od skrzyżowania z ul. Krawczyńskiego do ul. Pogorskiej), Brzezina, Cmentarna (od skrzyżowania z ul. Armii Krajowej do ul. Pogorskiej), Harnes, Jabłoniowa, Kalinowa, Kołłątaja, Kościelna (od skrzyżowania z ul. Armii Krajowej do ul. Pogorskiej), Krawczyńskiego, Mydlana, Oczkowskiego, Orkana, Patelskiego, Pęckowskiego, Pogorska (numery parzyste oraz numery nieparzyste od skrzyżowania z ul. Armii Krajowej do końca), Puchalskiego, Szafera, Szarych Szeregów, Urbańczyka, Witosa[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dane według wyszukiwarki zborów, na oficjalnej stronie Świadków Jehowy jw.org [dostęp 2016-02-12].
  2. Uchwała Nr LIII/502/06 Rady Miejskiej w Chrzanowie z dnia 4 lipca 2006r. w sprawie zmiany załączników nr 1 i 2 do statutów osiedli w Gminie Chrzanów. BIP Urząd Miejski w Chrzanowie. [dostęp 2018-08-15].