Osiedle im. Mikołaja Kopernika (Poznań)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Osiedle im. Mikołaja Kopernika
w Poznaniu
Ilustracja
Blok mieszkalny z dawnym neonem z nazwą osiedla i wjazd na osiedle od strony ul. Promienistej (2010)
Państwo  Polska
Miasto Poznań
Dzielnica Osiedle Grunwald Południe
Data budowy 19761984
Architekt Andrzej Łuczkowski, Andrzej Kurzawski, Piotr Wędrychowicz
Położenie na mapie Poznania
Mapa lokalizacyjna Poznania
Osiedle im. Mikołaja Kopernika w Poznaniu
Osiedle im. Mikołaja Kopernika
w Poznaniu
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Osiedle im. Mikołaja Kopernika w Poznaniu
Osiedle im. Mikołaja Kopernika
w Poznaniu
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Osiedle im. Mikołaja Kopernika w Poznaniu
Osiedle im. Mikołaja Kopernika
w Poznaniu
Ziemia52°23′08,4″N 16°51′50,7″E/52,385667 16,864083

Osiedle im. Mikołaja Kopernikaosiedle mieszkaniowe w Poznaniu i zarazem jednostka obszarowa Systemu Informacji Miejskiej[1], położone na terenie osiedla samorządowego Grunwald Południe.

Granice[edytuj | edytuj kod]

Według Systemu Informacji Miejskiej jednostka obszarowa Osiedle Mikołaja Kopernika mieści się w granicach:[1]

 • od wschodu: ulicą Jugosłowiańską, zachodnią granicą Parku Raszyńskiego
 • od południa i zachodu: ulicą Jawornicką
 • od północy: między ulicami Smardzewską a Galileusza następnie po zachodniej stronie ulicy Keplera ku ulicy Jugosłowiańskiej - włączając budynki mieszkalne na ulicy Keplera i Babimojskiej

Historia[edytuj | edytuj kod]

Osiedle dla 12 000 mieszkańców powstało w wyniku konkursu architektonicznego z 1973. Zwycięzcami rywalizacji byli: Andrzej Łuczkowski (Inwestprojekt Poznań) oraz Andrzej Kurzawski i Piotr Wędrychowicz. Realizacja budowy nastąpiła w latach 1976-1984, przy czym kierownictwo nad pracami przejęła z czasem Izabela Klimaszewska[2].

25 maja 1985 szkole podstawowej nr 7 nadano imię Erazma z Rotterdamu i wmurowano z tej okazji stosowną tablicę pamiątkową[3].

W 1999 utworzono jednostkę pomocniczą miasta Osiedle Kopernika-Raszyn[4]. Nowy statut osiedla z 2010 roku ustanawia nazwę Osiedle Grunwald Południe[5].

Toponimia[edytuj | edytuj kod]

Nazwy ulic osiedlowych noszą miana wielkich astronomów: Newtona, Galileusza i Keplera.

Zabudowa[edytuj | edytuj kod]

Położone jest pomiędzy ulicami: Jugosłowiańską, Smardzewską i Jawornicką, przedzielone na dwie części ulicą Promienistą. Składa się z 27 bloków mieszczących 5000 mieszkań, zbudowanych z wielkiej płyty (pierwszy budynek powstał w 1975 roku).[potrzebny przypis]

W latach 90. na południowy zachód od pierwotnej zabudowy powstało osiedle nowocześniejszych budynków (w granicach ulic Jawornicka, Giżycka, Przepiórcza i Grunwaldzka) składające się z około 40 budynków, w planach jest ciągle budowanie nowych. Budynki te nie przystają architektonicznie do starszej części osiedla, należą jednak częściowo do Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald" i są niejako kontynuacją Osiedla Kopernika.

Jest to jedno z najbardziej zielonych osiedli wielkopłytowych w Poznaniu. Na jego terenie jest wiele drzew i krzewów oraz skwerków z ławkami i miejscami zabaw dla dzieci. Największą oazą zieleni na Grunwaldzie jest Lasek Marceliński (jeden z niewielu tego typu w mieście) położony około 1 kilometra od osiedla, stanowi więc ulubione miejsce spacerów i wypraw tutejszych mieszkańców. Bezpośrednio z blokami sąsiaduje natomiast park ks. Józefa Jasińskiego.

Panorama os. Mikołaja Kopernika od strony Kopaniny. Na pierwszym planie Staw Baczkowski
Panorama os. Mikołaja Kopernika od strony Kopaniny. Na pierwszym planie Staw Baczkowski

Na dachu budynku znajdującego się pod adresem ulicy Jugosłowiańskiej 54 znajduje się mający około 2,5 metra wysokości blaszany napis z nazwą osiedla – pozostałość po dawnym neonie[6]. Litery nie posiadają obecnie żadnego podświetlenia, co czyni je niewidocznymi w nocy[6].

Handel[edytuj | edytuj kod]

Na terenie osiedla znajdują się 3 centra handlowo-usługowe w postaci modernistycznych pawilonów powstałych jeszcze w latach 70. mieszczących restauracje, sklepy spożywcze, odzieżowe i AGD, zakłady fryzjerskie i placówki bankowe. Pod koniec lat 90. powstały też dwa duże supermarkety: Piotr i Paweł oraz Hit (później jego miejsce zajęło Tesco, obecnie też już nie istniejące). 20 marca 1984 otwarto stację benzynową (wówczas CPN) przy ul. Jugosłowiańskiej[7].

Komunikacja miejska[edytuj | edytuj kod]

W centralnej części osiedla znajduje się pętla autobusowa Os. Kopernika, zaś nieopodal na ul. Kaczej – zajezdnia autobusowa A3 „Kacza”. W planach jest budowa nowego torowiska tramwajowego wzdłuż ul. Promienistej z pętlą końcową w okolicy skrzyżowania z ul. Jawornicką[8].

Kultura[edytuj | edytuj kod]

Na osiedlu przy ulicy Galileusza 8 działa Klub Osiedlowy Kopernik Spółdzielni Mieszkaniowej „Grunwald”[9].

Osiedle im. Mikołaja Kopernika w kulturze popularnej[edytuj | edytuj kod]

Część akcji powieści Jacka Sobczyńskiego Nie rozumiemy się bez słów (Instytut Wydawniczy Latarnik, 2014) rozgrywa się na osiedlu Kopernika w połowie lat 90.[10]

Galeria zdjęć[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu, Mapa jednostek obszarowych Systemu Informacji Miejskiej Poznania, zdm.poznan.pl [zarchiwizowane 2017-09-22].
 2. Atlas architektury Poznania, Janusz Pazder (red.), Aleksandra Dolczewska, Poznań: Wydawnictwo Miejskie, 2008, s. 161, ISBN 978-83-7503-058-7, OCLC 316600366.
 3. Wydarzenia w Poznaniu w 1985 roku. Część druga. „Kronika Miasta Poznania”. Nr 4/1986, s. 133. Poznań: Wydawnictwo Miejskie Posnania. ISSN 0137-3552. 
 4. Uchwała Nr XVII/190/III/99 Rady Miasta Poznania z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie utworzenia Osiedla Kopernika-Raszyn w Poznaniu
 5. Uchwała Nr LXXVI/1118/V/2010 Rady Miasta Poznania z dnia 31 sierpnia 2010 r. ws. uchwalenia statutu Osiedla Grunwald Południe (Dz. Urz. Woj. Wielkopolskiego z 2010 r., Nr 227, poz. 4184)
 6. a b Maciej Grzywaczewski: Osiedle Kopernika - Neon z nazwą - Poznań (pol.). STARE NEONY - Poznań i region Wielkopolski. [dostęp 2020-10-19].
 7. Wydarzenia w Poznaniu w 1984 r. (część pierwsza). „Kronika Miasta Poznania”. Nr 2/1985, s. 194. Poznań: Wydawnictwo Miejskie Posnania. ISSN 0137-3552. 
 8. Miejska Pracownia Urbanistyczna, Kierunki rozwoju systemu transportowego – sieć tramwajowa, węzły integracji, zaplecze transportu miejskiego.
 9. Osiedlowy Klub Kopernik w Poznaniu (pol.).
 10. Nie rozumiemy się bez słów • Sobczyński Jacek • książka - recenzje, opisy, opinie » BiblioNETka.pl, www.biblionetka.pl [dostęp 2020-02-05].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]