Owczarek maremma

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cane da pastore Maremmano-Abruzzese
Ilustracja
Cane da pastore Maremmano-Abruzzese
Inne nazwy

Maremmano-Abruzzese Sheep Dog, Owczarek z Maremma, Pastore Abruzzese

Kraj patronacki

Włochy[1]

Wymiary
Wysokość

65-73 cm (pies)
60-68 cm (suka)[2]

Masa

45-60 kg (pies)
30-45 kg (suka)[2]

Klasyfikacja
FCI

Grupa I, Sekcja 1,
nr wzorca 201

ANKC

Grupa 5 - (Working Dogs)

KC(UK)

Pastoral

NZKC

Working

UKC

Grupa 1 - Guardian Dog

Wzorce rasy

Cane da pastore Maremmano-Abruzzese – jedna z ras psów należąca do grupy psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskie). Typ dogowaty[1]. Nie podlega próbom pracy[2].

Rys historyczny[edytuj | edytuj kod]

Owczarek maremma

Nazwa rasy pochodzi od Maremmy i Abruzji, gdzie psy te strzegły owiec podczas transhumancji ze stepów w Abruzji i Molise do niższych pastwisk w Apulia. Opisy psów podobnych do Maremmy można znaleźć już w literaturze starożytnego Rzymu, co świadczy o długiej historii rasy.

Po zakończeniu transhumancji owczarki nadal były używane przez włoskich pasterzy, szczególnie gdy owce pasiono na otwartym terenie. Teraz sprawdzają się jako stróże dobytku - nie tylko we Włoszech, lecz i Australii oraz USA

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Owczarek Maremmano-Abruzzese jest mocnej budowy, rosłym psem pasterskim. Ma dużą głowę z niewielkimi, szeroko rozstawionymi oczami barwy żółtej lub brązowej. Uszy ma małe o trójkątnym kształcie. Ogon jest nisko osadzony, a jego koniec jest zawinięty do góry. Pies porusza się swobodnie na silnie umięśnionych łapach.

Szata i umaszczenie[edytuj | edytuj kod]

Szata Maremmano-Abruzzese jest gęsta i dość długa; często tworzy tzw. kryzę oraz rośnie dłuższa na tyłach kończyn tworząc portki. Maść psa tej rasy powinna być całkowicie biała, ale dopuszczane są maści biało-żółte bądź kremowe.

Zachowanie i temperament[edytuj | edytuj kod]

Są to psy łagodne w stosunku do rodziny, lecz nie obcych. Nie powinny być trzymane na zurbanizowanym terenie, z racji ich rozmiarów i potrzeby otwartej przestrzeni. Przywiązują się do dobytku właściciela i zaciekle go bronią.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Rino Falappi: Czworonożni przyjaciele: rasy, pielęgnacja i hodowla psów. s. 55.
  2. a b c Alain Fournier: Ilustrowana encyklopedia psów rasowych. s. 43.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Alain Fournier: Ilustrowana encyklopedia psów rasowych. Warszawa: Carta Blanca. Grupa Wydawnicza PWN, 2012. ISBN 978-83-7705-179-5.
  • Rino Falappi: Czworonożni przyjaciele: rasy, pielęgnacja i hodowla psów. Warszawa: Dom Wydawniczy "Bellona", 2001. ISBN 83-11-09354-7.