Bearded collie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bearded Collie
Ilustracja
Bearded Collie
Inne nazwy

Beardie, Highland Collie, Hairy Mou ed Collie, Mountain Collie

Kraj patronacki

Wielka Brytania

Kraj pochodzenia

Wielka Brytania[1]

Wymiary
Wysokość

53–56 cm (pies),
51–53 cm (suki)[2]

Masa

20–25 kg[1]

Klasyfikacja
FCI

Grupa I, Sekcja 1,
numer wzorca 271

AKC

Herding

ANKC

Grupa 5 (Working Dogs)

CKC

Grupa 7 – Herding

KC(UK)

Pastoral

NZKC

Working

UKC

Grupa 6 – Herding Dog

Wzorce rasy

Bearded Collierasa psów należąca do grupy psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskich). Nie podlega próbom pracy[3].

Rys historyczny[edytuj | edytuj kod]

Rasa ta pochodzi ze Szkocji, gdzie była wykorzystywana do stróżowania i zaganiania stad owiec. Znana jest legenda o pochodzeniu tej rasy od Polskiego owczarka nizinnego, jest w niej powiedziane, że Polskie owczarki nizinne zostały porzucone na brzegach Szkocji i właśnie te psy miały się reprodukować z miejscowymi owczarkami.[4] Wariant tej legendy mówi że Kazimierz Grabski, Polski kupiec, wymienił ziarno za owce w Szkocji w roku 1514 i przywiózł sześć Polskich owczarków nizinnych żeby mu pomogły w pastwieniu. Szkocki pasterz był tak pod wrażeniem zdolności pasterskich tych psów, że wymienił kilka swoich owiec za kilka tych psów.[5] Połączenie Polskich i Szkockich owczarków dało rasę Bearded Collie. Znane są też poglądy, że rasa pochodzi od psów węgierskich[2].

Szata i umaszczenie[edytuj | edytuj kod]

Umaszczenie występuje różne (płowe, łupkowe, brunatne, piaskowe, błękitne, szare i brązowe), niedopuszczalna jest jedynie przewaga koloru białego. Podszerstek gęsty i wełnisty, szata zewnętrzna prosta, twarda, długa i szorstka.

Zachowanie i charakter[edytuj | edytuj kod]

Psy tej rasy są bardzo inteligentne, wesołe, oddane właścicielowi i nieagresywne. Ze względu na ruchliwość psy tej rasy nadają się do uprawiania różnych dyscyplin sportowych takich jak agility czy flyball. Są wrażliwe na hałas oraz dość szczekliwe, źle znoszą samotność. Ze względu na swoją łagodną naturę bearded collie jest idealnym psem dla tych, którzy mają małe doświadczenie w wychowywaniu psa. Posiada dużą zdolność przystosowawczą dzięki czemu będzie się dobrze czuł zarówno w mieście, jak i na wsi.

Użytkowość[edytuj | edytuj kod]

 • Pies pasterski – sprawdza się jako opiekun stad.
 • Pies policyjny – pomaga przy wykrywaniu narkotyków.
 • Pies ratownik – w brygadach ratowniczych, poszukujących ofiar pod gruzami (np. po trzęsieniach ziemi), chwali się jego sprawność fizyczną i inteligencję.

Zdrowie i pielęgnacja[edytuj | edytuj kod]

Wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Sierść szczotkuje się raz na dwa – trzy tygodnie, by uniknąć skołtunienia. Należy unikać bardzo częstego szczotkowania by nie osłabiać włosa. Trzeba również usuwać nadmiar włosów między poduszkami palców i utrzymywać w czystości wnętrze ucha. Rasa ta jest mało podatna na choroby i niewybredna.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Alain Fournier: Ilustrowana encyklopedia psów rasowych. s. 38.
 2. a b David Taylor: Księga psów. s. 142–143.
 3. Systematyka ras FCI, Związek Kynologiczny w Polsce [dostęp 2017-12-27] [zarchiwizowane z adresu 2011-07-02].
 4. FCI Breed Standard
 5. "NZKC - Breed Standard - Bearded Collie"

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Alain Fournier: Ilustrowana encyklopedia psów rasowych. Warszawa: Carta Blanca. Grupa Wydawnicza PWN, 2012. ISBN 978-83-7705-179-5.
 • Eva Maria Krämer: Rasy psów. Warszawa: Oficyna Wydawnicza MULTICO, 1998, s. 163. ISBN 83-7073-122-8.
 • David Taylor: Księga psów. Warszawa: Świat Książki, 1995. ISBN 83-7129-102-7.