PGE EJ 1

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
PGE EJ 1 Sp. z o.o.
Państwo  Polska
Adres ul. Mokotowska 49
00-542 Warszawa
Data założenia 2010
Forma prawna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością[1]
Prezes Jacek Cichosz
Przewodniczący Rady Nadzorczej Marek Woszczyk
Udziałowcy PGE S.A. (70%)
Tauron Polska Energia S.A. (10%)
KGHM Polska Miedź S.A. (10%)
Enea S.A. (10%)
Nr KRS 0000347416
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
PGE EJ 1 Sp. z o.o.
PGE EJ 1 Sp. z o.o.
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
PGE EJ 1 Sp. z o.o.
PGE EJ 1 Sp. z o.o.
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
PGE EJ 1 Sp. z o.o.
PGE EJ 1 Sp. z o.o.
Ziemia52°13′27,4″N 21°01′14,0″E/52,224278 21,020556
Strona internetowa

PGE EJ 1 – spółka celowa, której zadaniem ma być wybudowanie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej o mocy około 3 tys. MW.

Rozpoczęcie budowy pierwszego bloku planowane jest ok. 2020 r. W rządowym programie energetyki jądrowej[2] pierwszy blok energetyczny ma ruszyć z końcem 2024 r. Program ten stwierdza m.in., że ostrożnie szacowane nakłady inwestycyjne związane z przygotowaniem i realizacją budowy pierwszej elektrowni o mocy ok. 3000 MW mogą kształtować się na poziomie 40-60 mld zł, przy uwzględnieniu nakładów na przygotowanie terenu i infrastrukturę pomocniczą.

W połowie 2015 roku zarząd PGE EJ1 złożył do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ) wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach elektrowni jądrowej i wniosek o ustalenie zakresu raportu o oddziaływaniu budowy elektrowni na środowisko. Preferowana lokalizacja elektrowni oraz lokalizacja alternatywna powinny być znane pod koniec 2017 roku.

W listopadzie 2015 r. PGE EJ1 zainaugurowała Program Wsparcia Rozwoju Gmin Lokalizacyjnych. Celem Programu jest umacnianie partnerskich relacji Spółki ze społecznością lokalną oraz władzami gmin Choczewo, Gniewino i Krokowa poprzez wspieranie istotnych dla mieszkańców i rozwoju terenów objętych działaniami inwestycyjnymi inicjatyw.

W czerwcu 2016 spółka PGE EJ1 poinformowała, że wycofuje się z realizacji inwestycji w Gąskach[3].

W końcowej fazie są przygotowania do wysłania zaproszeń do przyszłych uczestników przetargu na dostawę technologii dla pierwszej elektrowni jądrowej. Gdy potencjalni dostawcy reaktorów jądrowych zadeklarują chęć uczestnictwa w przetargu i przedłożą wstępną dokumentację reaktorów, rozpocznie się praca inwestora dla przeanalizowania ofert i praca dozoru jądrowego – czyli Państwowej Agencji Atomistyki – dla przestudiowania charakterystyk bezpieczeństwa proponowanych rozwiązań i wydania wstępnej oceny ich zgodności z wymaganiami bezpieczeństwa ustalonymi przez organizacje międzynarodowe jak Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) lub Stowarzyszenie Zachodnio Europejskich Dozorów Jądrowych WENRA a przede wszystkimi z wymaganiami obowiązującymi w Polsce.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]