Parafilm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pudełko z rolką parafilmu. Przed nim leży odcięty pasek parafilmu zdjęty z papierowej przekładki.

Parafilm - cienka folia ze specjalnie preparowanej, bardzo czystej parafiny umieszczonej na rolce cienkiej bibuły woskowanej. Parafilm został opatentowany przez amerykańską firmę American National Can Company zaś nazwa "Parafilm" jest zarejestrowanym znakiem towarowym.

Parafilm jest bezbarwny, bezwonny i termoplastyczny, przy czym temperatura mięknięcia parafilmu jest zbliżona do temperatury ciała człowieka (podobnie jak plastelina). Po zmięknięciu można go łatwo rozciągać, tworząc nieprzepuszczalne dla gazów i cieczy błony. Po ochłodzeniu do temperatury pokojowej twardnieje on z powrotem i kurczy się nieznacznie, dzięki czemu tworzy szczelne połączenia z aparaturą.

Parafilm jest sprzedawany w rozwijalnych rolkach pakowanych do tekturowych pudełek ze szczeliną, ułatwiającym jego porcjowanie.

Parafilm jest nierozpuszczalny w wodzie i odporny na działanie większości kwasów i zasad, ale łatwo rozpuszcza się w większości rozpuszczalników organicznych.

Parafilm służy do:

  • szybkiego uszczelniania połączeń szlifów laboratoryjnych;
  • uszczelniania korków, lub tymczasowego zastępowanie ich;
  • uszczelniania zamknięć butelek ze żrącymi lub śmierdzącymi chemikaliami;
  • szczelnego owijania szalek Petriego z wysianymi hodowlami mikrobiologicznymi, by odciąć je od otoczenia.

Parafilm używane jest także przez modelarzy i majsterkowiczów jako materiał do maskowania podczas malowania różnych elementów. Ponieważ przywiera on do powierzchni, ale się do niej nie lepi, jest łatwy do usunięcia po malowaniu bez zniszczenia efektu.