Park Narodowy Kings Canyon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Park Narodowy Kings Canyon
Kings Canyon National Park
ilustracja
park narodowy
Państwo

 Stany Zjednoczone

Stan

 Kalifornia

Siedziba

Three Rivers, Kalifornia

Data utworzenia

1940

Powierzchnia

1869 km²

Odwiedzający

567 544 (2013)[1]

Położenie na mapie Kalifornii
Mapa konturowa Kalifornii, w centrum znajduje się punkt z opisem „Park Narodowy Kings Canyon”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, po lewej znajduje się punkt z opisem „Park Narodowy Kings Canyon”
Ziemia36°47′21,41″N 118°40′22,30″W/36,789281 -118,672861
Strona internetowa

Park Narodowy Kings Canyon (ang. Kings Canyon National Park) – park narodowy położony we wschodniej części stanu Kalifornia w Stanach Zjednoczonych. Park został utworzony w 1940, na powierzchni 1869 km².

Park Narodowy Kings Canyon przylega do Parku Narodowego Sekwoi. Oba parki są zarządzane przez National Park Service jako jedna jednostka. Wchodzą także w skład rezerwatu biosfery[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dawniej obszar dzisiejszego parku narodowego zamieszkiwali Indianie z plemienia West Mono (lub Monache). Ludność pojawiła się na tym terenie już ok. 6-7 tys. lat temu[3]. Zimą przebywali oni na terenach nizinnych i w dolinach, zimą wędrowali oni w wyższe partie gór w celu polowania i handlu z Pajutami. Sytuacja rdzennej ludności pogorszyła się wraz z początkiem gorączki złota w połowie XIX w. Przybyli wtedy w to miejsce licznie kolonizatorzy, a także prywatni przedsiębiorcy. Rozpoczęli oni masową eksterminację miejscowych. Zagrożone było również środowisko naturalne, którego sytuację pogarszały wycinki drzew i powszechność polowań[4].

W latach 70. XIX w. pojawiły się pierwsze głosy nawołujące do zaprzestania wywierania presji na środowisko. Czołowymi działaczami w tej sprawie byli John Muir oraz George Stewart. W rezultacie w 1890 r. podjęto decyzję o ustanowieniu dwóch parków narodowych na tym obszarze - Sequoia oraz Generała Granta. W 1940 r. drugi z nich został rozszerzony o kolejne obszary i przemianowany na Park Narodowy Kings Canyon[4].

Geologia[edytuj | edytuj kod]

Park Narodowy Kings Canyon zajmuje obszar, będący fragmentem łańcucha górskiego Sierra Nevada. W pobliżu znajduje się najwyższy szczyt kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych - Mount Whitney o wysokości 4 421 m n.p.m., w związku z czym wiele szczytów, znajdujących się w obrębie parku osiąga powyżej 3 500 m n.p.m. Szczyty te urozmaicają głębokie doliny, najczęściej pochodzenia lodowcowego, z których najbardziej znaną jest Kings Canyon. Na terenie parku występują głównie skały magmowe jawnokrystaliczne, a wśród nich: granit, dioryt, czy monzonit. Część jest natomiast metamorficzna[5].

Fauna[edytuj | edytuj kod]

Na terenie Parku Narodowego Kings Canyon występuje bardzo wiele dzikich gatunków, wśród których można wymienić: baribala, pumę, kojota preriowego, mulaka, świstaka, rosomaka tundrowego, borsuka, bobra, kotofretkę, szczekuszkę amerykańską, susła. Spośród ptaków można wymienić sokoła wędrownego.

Flora[edytuj | edytuj kod]

Wśród roślin występujących w parku można wymienić jodłę wspaniałą, sosnę jasnokorą.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Infrastruktura turystyczna w parku jest stosunkowo dobrze rozwinięta. Na terenie parku można uprawiać wiele dyscyplin sportu, wśród których można wymienić narciarstwo, snowboarding, wspinaczkę, kajakarstwo.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sprawozdania roczne - podsumowanie liczby odwiedzających. National Park Service. [dostęp 2014-08-24]. (ang.).
  2. SEQUOIA-KINGS CANYON
  3. History & Culture. National Park Service. [dostęp 2014-04-15]. (ang.).
  4. a b Anna Willman: Parki Narodowe USA (zachód). Warszawa: Mediaprofit, 2007, s. 89-94, seria: Podróże marzeń. ISBN 978-83-60174-60-9.
  5. Geology Overview. National Park Service. [dostęp 2014-04-15]. (ang.).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]