Przejdź do zawartości

Park Narodowy Kings Canyon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Park Narodowy Kings Canyon
Kings Canyon National Park
ilustracja
park narodowy
Państwo

 Stany Zjednoczone

Stan

 Kalifornia

Siedziba

Three Rivers, Kalifornia

Data utworzenia

1940

Powierzchnia

1869 km²

Odwiedzający

567 544 (2013)[1]

Położenie na mapie Kalifornii
Mapa konturowa Kalifornii, w centrum znajduje się punkt z opisem „Park Narodowy Kings Canyon”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, po lewej znajduje się punkt z opisem „Park Narodowy Kings Canyon”
Ziemia36°47′21,41″N 118°40′22,30″W/36,789281 -118,672861
Strona internetowa

Park Narodowy Kings Canyon (ang. Kings Canyon National Park) – park narodowy położony we wschodniej części stanu Kalifornia w Stanach Zjednoczonych. Park został utworzony w 1940, na powierzchni 1869 km².

Park Narodowy Kings Canyon przylega do Parku Narodowego Sekwoi. Oba parki są zarządzane przez National Park Service jako jedna jednostka. Wchodzą także w skład rezerwatu biosfery[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dawniej obszar dzisiejszego parku narodowego zamieszkiwali Indianie z plemienia West Mono (lub Monache). Ludność pojawiła się na tym terenie już ok. 6–7 tys. lat temu[3]. Zimą przebywali oni na terenach nizinnych i w dolinach, zimą wędrowali oni w wyższe partie gór w celu polowania i handlu z Pajutami. Sytuacja rdzennej ludności pogorszyła się wraz z początkiem gorączki złota w połowie XIX w. Przybyli wtedy w to miejsce licznie kolonizatorzy, a także prywatni przedsiębiorcy. Rozpoczęli oni masową eksterminację miejscowych. Zagrożone było również środowisko naturalne, którego sytuację pogarszały wycinki drzew i powszechność polowań[4].

W latach 70. XIX w. pojawiły się pierwsze głosy nawołujące do zaprzestania wywierania presji na środowisko. Czołowymi działaczami w tej sprawie byli John Muir oraz George Stewart. W rezultacie w 1890 r. podjęto decyzję o ustanowieniu dwóch parków narodowych na tym obszarze – Sequoia oraz Generała Granta. W 1940 r. drugi z nich został rozszerzony o kolejne obszary i przemianowany na Park Narodowy Kings Canyon[4].

Geologia[edytuj | edytuj kod]

Park Narodowy Kings Canyon zajmuje obszar, będący fragmentem łańcucha górskiego Sierra Nevada. W pobliżu znajduje się najwyższy szczyt kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych - Mount Whitney o wysokości 4 421 m n.p.m., w związku z czym wiele szczytów, znajdujących się w obrębie parku osiąga powyżej 3 500 m n.p.m. Szczyty te urozmaicają głębokie doliny, najczęściej pochodzenia lodowcowego, z których najbardziej znaną jest Kings Canyon. Na terenie parku występują głównie skały magmowe jawnokrystaliczne, a wśród nich: granit, dioryt, czy monzonit. Część jest natomiast metamorficzna[5].

Fauna[edytuj | edytuj kod]

Na terenie Parku Narodowego Kings Canyon występuje bardzo wiele dzikich gatunków, wśród których można wymienić: baribala, pumę, kojota preriowego, mulaka, świstaka, rosomaka tundrowego, borsuka, bobra, kotofretkę, szczekuszkę amerykańską, susła. Spośród ptaków można wymienić sokoła wędrownego.

Flora[edytuj | edytuj kod]

Wśród roślin występujących w parku można wymienić jodłę wspaniałą, sosnę jasnokorą.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Infrastruktura turystyczna w parku jest stosunkowo dobrze rozwinięta. Na terenie parku można uprawiać wiele dyscyplin sportu, wśród których można wymienić narciarstwo, snowboarding, wspinaczkę, kajakarstwo.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sprawozdania roczne - podsumowanie liczby odwiedzających. National Park Service. [dostęp 2014-08-24]. (ang.).
  2. SEQUOIA-KINGS CANYON
  3. History & Culture. National Park Service. [dostęp 2014-04-15]. (ang.).
  4. a b Anna Willman: Parki Narodowe USA (zachód). Warszawa: Mediaprofit, 2007, s. 89-94, seria: Podróże marzeń. ISBN 978-83-60174-60-9.
  5. Geology Overview. National Park Service. [dostęp 2014-04-15]. (ang.).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]