Park Narodowy Mesa Verde

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Park Narodowy Mesa Verde
Mesa Verde National Park
ilustracja
park narodowy
Państwo

 Stany Zjednoczone

Położenie

Kolorado

Siedziba

Mesa Verde, Kolorado

Data utworzenia

1906

Powierzchnia

210,93 km²

Odwiedzający

460 237 (2013)[1]

Plan Park Narodowy Mesa Verde
Położenie na mapie Kolorado
Mapa konturowa Kolorado, blisko dolnej krawiędzi po lewej znajduje się punkt z opisem „Park Narodowy Mesa Verde”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, po lewej znajduje się punkt z opisem „Park Narodowy Mesa Verde”
Ziemia37°13′52,14″N 108°27′43,85″W/37,231150 -108,462180
Strona internetowa
Park Narodowy Mesa Verde[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
ilustracja
Państwo

 Stany Zjednoczone

Typ

kulturowy

Spełniane kryterium

III

Numer ref.

27

Region[b]

Europa i Ameryka Północna

Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę

1978
na 2. sesji

Park Narodowy Mesa Verde (ang. Mesa Verde National Park) – park narodowy położony w USA, w południowo-zachodniej części stanu Kolorado. Mesa verde (hiszp. zielony stół) to nazwa nadana temu płaskowyżowi przez Hiszpanów w XVIII wieku. W dniu 29 czerwca 1906 teren ten został uznany za park narodowy, a 6 września 1978 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Opis parku[edytuj | edytuj kod]

Główną atrakcją tego parku narodowego są prekolumbijskie osiedla mieszkalne typu pueblo, zbudowane w ścianie kanionu przez Indian Anasazi. Ocenia się, że osiedla powstały w okresie między VI a XIV wiekiem naszej ery. Poszczególne budynki są ułożone tarasowo, a między nimi znajdują się owalne kivy, budynki o znaczeniu religijnym. W bezpośredniej bliskości znajdują się także miejsca służące do gromadzenia wody oraz dawne pola uprawne. W XIV wieku mieszkańcy z przyczyn nie do końca wyjaśnionych (np. klęska klimatyczna lub wyjałowienie gleby), opuścili tę okolicę.

Święte miejsce Indian[edytuj | edytuj kod]

Na terenie parku znajdują się miejsca święte zarówno dla dawnych, jak i współczesnych Indian z okolicznych plemion, wykorzystywane do indywidualnych modlitw i poszukiwania wizji, a także do grupowych ceremonii różnych plemiennych religii, składania darów i chowania zmarłych. W kwietniu 2006 roku w jednym z takich miejsc (nieujawnionych opinii publicznej) pochowano szczątki 1528 osób z plemion Nawahów, Zuni, Hopi i Pueblo oraz 4889 rozmaitych obiektów pogrzebowych, w tym wyrobów z koralików, koszyków i ceramiki, a także szczątki 26 osób, których przynależności plemiennej nie udało się ustalić. Wiek szczątków i przedmiotów datuje się na okres między 500 r n.e. a 1300 r. n.e., a zostały wydobyte (po części nielegalnie przez poszukiwaczy skarbów i indiańskich artefaktów) na terenie Mesa Verde w okresie minionego stulecia. Był to pierwszy tego rodzaju pochówek na terenie parku od czasu uchwalenia ustawy o ochronie tubylczych grobów i repatriacji (NAGPRA) z 1990 roku. Przeprowadzoną przez Indian Hopi w jednym z tubylczych świętych miejsc ceremonię poprzedziło 12 lat negocjacji i uzgodnień z 24 współpracującymi z zarządem parku plemionami tubylczych Amerykanów z Południowego Zachodu.

Podstawowe wiadomości[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sprawozdania roczne - podsumowanie liczby odwiedzających. National Park Service. [dostęp 2014-08-24]. (ang.).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]