Park Narodowy Lassen Volcanic

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Park Narodowy Lassen Volcanic
ilustracja
park narodowy
Państwo

 Stany Zjednoczone

Położenie

Kalifornia

Data utworzenia

1916

Powierzchnia

429 km²

Odwiedzający

427 409 (2013)[1]

Plan Park Narodowy Lassen Volcanic
Położenie na mapie Kalifornii
Mapa konturowa Kalifornii, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Park Narodowy Lassen Volcanic”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, blisko lewej krawiędzi nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Park Narodowy Lassen Volcanic”
Ziemia40°30′34,16″N 121°26′00,35″W/40,509490 -121,433430
Strona internetowa
Wybuch wulkanu Lassen Peak w maju 1915

Park Narodowy Lassen Volcanic (ang. Lassen Volcanic National Park) – park narodowy położony w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych, obejmujący najbardziej na południe wysuniętą część Gór Kaskadowych. Park powstał 9 sierpnia 1916 roku z połączenia pomników narodowych Cinder Cone National Monument oraz Lassen Peak National Monument. Park zajmuje powierzchnię 429 km². Na jego obszarze znajduje się jedna z największych na świecie kopuł wulkanicznych- Lassen Peak.

Około 350 tys. lat temu, w południowo-zachodniej części dzisiejszego parku, zapadł się wulkan Mount Tehama. Niewiele z niego zostało, gdyż powstałą kalderę zniszczyły lodowce w kolejnych okresach glacjalnych. Lawa jednak dalej wydobywała się na powierzchnię ziemi tworząc na północy mniejsze stożki np. Lassen Peak. Tenże wulkan wybuchł w maju 1915 roku, wyrzucając z siebie duże ilości materiału piroklastycznego i popiołu, a lawa zalała pas lasu o długości 5 kilometrów. Wulkan wciąż wykazuje aktywność - na terenie parku występują pola siarkowe, kociołki błotne.

Przez zachodnią część parku została poprowadzona droga Highway 89 - jedyna utwardzona droga w parku. Okrąża Lassen Peak od strony wschodniej. Wzdłuż drogi znajdują się kempingi, miejsca piknikowe i punkty informacji turystycznej. W części wschodniej jest ich znacznie mniej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sprawozdania roczne - podsumowanie liczby odwiedzających (ang.). National Park Service. [dostęp 2014-08-24].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]