Przejdź do zawartości

Park Narodowy Denali

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Park Narodowy Denali
Denali National Park and Preserve
Ilustracja
Wonder Lake
park narodowy
Państwo

 Stany Zjednoczone

Stan

 Alaska

Siedziba

Denali Park, Alaska

Data utworzenia

1917

Powierzchnia

24585,1 km²

Odwiedzający

530 922 (2013)[1]

Położenie na mapie Alaski
Mapa konturowa Alaski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Park Narodowy Denali”
Położenie na mapie Ameryki Północnej
Mapa konturowa Ameryki Północnej, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Park Narodowy Denali”
Ziemia63°19′59,99″N 150°30′00,00″W/63,333330 -150,500000
Strona internetowa

Park Narodowy Denali (ang. Denali National Park and Preserve) – jeden z największych parków narodowych w USA, w południowej części stanu Alaska. Nazwa parku pochodzi od znajdującego się na jego terytorium szczytu Denali (McKinley) o wysokości 6190 m n.p.m.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1917 roku ustanowiono park narodowy obejmujący ten szczyt, który nosił nazwę Mount McKinley National Park. Obowiązująca do 2015 roku nazwa góry, Mount McKinley, upamiętniała prezydenta USA, Williama McKinleya i została nadana po jego zabójstwie. Nazwa parku stała się przedmiotem sporu zażegnanego w 1980 roku, gdy połączono park z osobnym obszarem ochrony, Denali National Monument, tworząc Park Narodowy Denali. Ostatecznie w 2015 roku także góra oficjalnie odzyskała rdzenną atapaskańską nazwę.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Denali stanowi najwyższy szczyt Ameryki Północnej i wchodzi w skład tzw. Korony Ziemi. Masyw Denali zbudowany jest głównie z granitów i łupków krystalicznych, około połowy masywu pokrywa lodowo-śnieżną warstwa o grubości kilkuset metrów.

Park zajmuje powierzchnię ponad 6 milionów hektarów[2]. Na jego terenie znajdują się czynne wulkany. Największy lodowiec dolinny parku nosi nazwę Muldrow, ma długość ok. 50 km. Po parku jeździ się busikami, kursującymi po jedynej drodze między jednym a drugim końcem rezerwatu (ponad 150 km). Na terenie parku istnieje możliwość uprawiania narciarstwa i snowboardingu.

Panorama parku widziana z Eielson Visitor Center
Panorama parku widziana z Eielson Visitor Center

Klimat[edytuj | edytuj kod]

W obszarze parku panują surowe warunki klimatyczne. Temperatura w okresie letnim waha się w granicach kilkunastu stopni, zimą natomiast wynosi ona ok. –30 °C. W partiach szczytowych temperatura nierzadko spada poniżej –50 °C. Na terenie parku występują silne wiatry. Zima trwa tam ok. 9 miesięcy.

Gleba ulega silnemu przemarznięciu. Występuje wieloletnia zmarzlina. W okresie letnim gleba ulega płytkiemu odmarznięciu.

Flora i fauna[edytuj | edytuj kod]

Występująca na terenie parku roślinność jest typowa dla tej szerokości geograficznej, tj. świerk, osika, olcha. Także przedstawiciele fauny reprezentują ekosystem typowy dla Alaski i ogólnie północnych obszarów kontynentu. Należą do nich:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sprawozdania roczne - podsumowanie liczby odwiedzających. National Park Service. [dostęp 2014-08-24]. (ang.).
  2. Jan Polaczek: Alaska: Denali National Park - tu znajduje się McKinley. 2013. [dostęp 2013-05-20]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]