Park Narodowy Denali

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Park Narodowy Denali
Denali National Park and Preserve
ilustracja
park narodowy
Państwo

 Stany Zjednoczone

Stan

 Alaska

Siedziba

Denali Park, Alaska

Data utworzenia

1917

Powierzchnia

24585,1 km²

Odwiedzający

530 922 (2013)[1]

Położenie na mapie Alaski
Mapa konturowa Alaski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Park Narodowy Denali”
Położenie na mapie Ameryki Północnej
Mapa konturowa Ameryki Północnej, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Park Narodowy Denali”
Ziemia63°19′59,99″N 150°30′00,00″W/63,333330 -150,500000
Strona internetowa
Panorama parku widziana z Eielson Visitor Center

Park Narodowy Denali (ang. Denali National Park and Preserve) – jeden z największych parków narodowych w USA, w południowej części stanu Alaska. Nazwa parku pochodzi od znajdującego się na jego terytorium szczytu Denali (McKinley) o wysokości 6190 m n.p.m.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1917 roku ustanowiono park narodowy obejmujący ten szczyt, który nosił nazwę Mount McKinley National Park. Obowiązująca do 2015 roku nazwa góry, Mount McKinley, upamiętniała prezydenta USA, Williama McKinleya i została nadana po jego zabójstwie. Nazwa parku stała się przedmiotem sporu zażegnanego w 1980 roku, gdy połączono park z osobnym obszarem ochrony, Denali National Monument, tworząc Park Narodowy Denali. Ostatecznie w 2015 roku także góra oficjalnie odzyskała rdzenną atapaskańską nazwę.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Denali stanowi najwyższy szczyt Ameryki Północnej i wchodzi w skład tzw. Korony Ziemi. Masyw Denali zbudowany jest głównie z granitów i łupków krystalicznych, około połowy masywu pokrywa lodowo-śnieżną warstwa o grubości kilkuset metrów.

Park zajmuje powierzchnię ponad 6 milionów hektarów[2]. Na jego terenie znajdują się czynne wulkany. Największy lodowiec dolinny parku nosi nazwę Muldrow, ma długość ok. 50 km. Po parku jeździ się busikami, kursującymi po jedynej drodze między jednym a drugim końcem rezerwatu (ponad 150 km). Na terenie parku istnieje możliwość uprawiania narciarstwa i snowboardingu.

Klimat[edytuj | edytuj kod]

W obszarze parku panują surowe warunki klimatyczne. Temperatura w okresie letnim waha się w granicach kilkunastu stopni, zimą natomiast wynosi ona ok. –30 °C. W partiach szczytowych temperatura nierzadko spada poniżej –50 °C. Na terenie parku występują silne wiatry. Zima trwa tam ok. 9 miesięcy.

Gleba ulega silnemu przemarznięciu. Występuje wieloletnia zmarzlina. W okresie letnim gleba ulega płytkiemu odmarznięciu.

Flora i fauna[edytuj | edytuj kod]

Występująca na terenie parku roślinność jest typowa dla tej szerokości geograficznej, tj. świerk, osika, olcha. Także przedstawiciele fauny reprezentują ekosystem typowy dla Alaski i ogólnie północnych obszarów kontynentu. Należą do nich:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sprawozdania roczne - podsumowanie liczby odwiedzających. National Park Service. [dostęp 2014-08-24]. (ang.).
  2. Jan Polaczek: Alaska: Denali National Park - tu znajduje się McKinley. 2013. [dostęp 2013-05-20]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]