Park Narodowy Guadalupe Mountains

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Park Narodowy Guadalupe Mountains
ilustracja
park narodowy
Państwo

 Stany Zjednoczone

Stan

 Teksas

Siedziba

Salt Flat, Texas

Data utworzenia

1966

Powierzchnia

350 km²

Odwiedzający

145 670 (2013)[1]

Plan Park Narodowy Guadalupe Mountains
Położenie na mapie Teksasu
Mapa konturowa Teksasu, po lewej znajduje się punkt z opisem „Park Narodowy Guadalupe Mountains”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Park Narodowy Guadalupe Mountains”
Ziemia31°55′40″N 104°51′50″W/31,927778 -104,863889
Strona internetowa

Park Narodowy Guadalupe Mountains (ang. Guadalupe Mountains National Park) – park narodowy w Stanach Zjednoczonych, w Teksasie. Pomysł założenia parku narodowego pojawił się już w 1923 roku, jednak do jego powstania nie doszłoby gdyby nie działalność Wallace'a Pratt'a. Był on uznanym geologiem, jednym z badaczy i odkrywców gór Guadalupe. Wykupił ziemie w McKittrick Canyon(inne języki), wybudował dwa domy (żeby dzieci miały gdzie spędzać wakacje) a resztę odstąpił powstającemu parkowi. Pozostałe tereny dokupił rząd i po pełnej legislacji, w 1972 roku park został oficjalnie otwarty w obecnych granicach.

Powstanie gór i lokalizacja parku[edytuj | edytuj kod]

Góry Guadalupe piętrzą się między spękanymi nizinami południowego Nowego Meksyku a rozległą pustynią Chiuhuahua (na granicy Nowego Meksyku z Teksasem). 270 milionów lat temu, w permie, teren ten i południowo-zachodnie tereny USA znajdowały się w strefie klimatów równikowych i były pokryte płytkim morzem. Na jego dnie szkielety gąbek, muszli i niektórych glonów tworzyły barierę organogeniczną w kształcie gigantycznej podkowy. Zmiany klimatyczne, procesy geologiczne i czynniki atmosferyczne wypiętrzyły i odsłoniły owe wielkie wapienie. Dzisiaj wyniesione wysoko nad poziom morza zachwycają pięknymi widokami i głównie dlatego na ich terenie został stworzony park narodowy. Obejmuje on 316 kilometrów kwadratowych. Najwyższa góra parku - Guadalupe Peak - jest jednocześnie najwyższym szczytem Teksasu, wznosi się na wysokość 2667 m n.p.m.

Środowisko naturalne, zwierzęta i rośliny[edytuj | edytuj kod]

Otoczone pustynią góry mimo niegościnnych warunków dały możliwość schronienia się i rozwoju licznym gatunkom. Żyje tu 60 gatunków ssaków, 289 gatunków ptaków i 55 gadów. Przystosowały się one do trudnych warunków: suchego klimatu, wysokiej temperatury, nadmiernego parowania funkcjonując najczęściej dopiero po zapadnięciu zmierzchu. Rysie, kojoty, lisy, borsuki, pumy, gekony i nietoperze prowadzą aktywny tryb życia od zmierzchu do rana. W ciągu dnia widoczne są jedynie najróżniejsze jaszczurki, insekty i pajęczaki. W wyższych partiach gór sosnowe lasy zamieszkują sarny, skunksy a w rzekach żyją rzadko w stanach spotykane pstrągi tęczowe.

Historia i kultura[edytuj | edytuj kod]

Liczne plemiona zamieszkiwały góry Guadalupe już co najmniej 12 tysięcy lat temu. Znacznie później osiedlili się tutaj Apacze. Ich plemię niepodzielnie panowało nad całym terenem, aż do połowy XIX wieku (1850), wtedy Apacze Mescalero ustąpili licznie nadpływającym białym.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sprawozdania roczne - podsumowanie liczby odwiedzających. National Park Service. [dostęp 2014-08-24]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]