Paweł Bożyk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Paweł Bożyk
Data i miejsce urodzenia 18 maja 1939
Siedliska
Przewodniczący Ruchu Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka
Okres od 17 grudnia 2004
Przynależność polityczna Ruch Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka

Paweł Bożyk (ur. 18 maja 1939 w Siedliskach) – polski profesor nauk ekonomicznych i polityk.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1962 ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim. W 1971 uzyskał tytuł profesora nauk ekonomicznych. Przez 8 lat pełnił funkcję osobistego doradcy ekonomicznego I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka[1] (był szefem jego doradców). Był rektorem i profesorem zwyczajnym Uczelni Vistula (wcześniej Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Informatycznej). Wykładał również w Instytucie Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych Szkoły Głównej Handlowej oraz w Katedrze Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych Wyższej Szkoły Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie. Był recenzentem jednej rozprawy habilitacyjnej (1979) oraz 8 prac doktorskich (w latach 1999–2010).

Jest członkiem Komitetu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. Został również członkiem Senatu Uniwersytetu Narodów Zjednoczonych w Tokio. Na przełomie lat 70. i 80. był członkiem Rady Redakcyjnej organu teoretycznego i politycznego KC PZPR „Nowe Drogi”. Jest autorem ok. 760 publikacji naukowych.

17 grudnia 2004 założył ugrupowanie Ruch Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka[2], 14 marca 2005 zarejestrowane jako partia polityczna. W wyborach parlamentarnych w 2005 bez powodzenia kandydował do Senatu z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej, w ramach porozumienia wyborczego ROG z SLD. Zajął 10. miejsce spośród 21 kandydatów w okręgu warszawskim[3]. W wyborach parlamentarnych w 2011 bezskutecznie kandydował do Sejmu z 2. miejsca na liście SLD w okręgu katowickim, uzyskując 1035 głosów[4].

Jest przewodniczącym ROG oraz (od 2007) Kongresu Porozumienia Lewicy (porozumienia kilku lewicowych ugrupowań pozaparlamentarnych)[5].

Jego żoną była Anna Maria Bożyk. Powołana została fundacja jej imienia[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]