Przegląd

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przegląd
Częstotliwość Tygodnik
Państwo  Polska
Wydawca Towarzystwo Wydawnicze i Literackie Sp. z o.o
Rodzaj czasopisma społeczno-polityczny
Pierwsze wydanie 1999
Redaktor naczelny Jerzy Domański
Średni nakład (11/2013) 51 000[1] egz.
Liczba stron 66
ISSN 1509-3115
OCLC 61166020
Strona internetowa

Przegląd” – tygodnik o profilu lewicowym, kontynuacja ukazującego się od 1982 roku „Przeglądu Tygodniowego”. Od 1999 roku obecna nazwa, po odejściu prawie całej redakcji do nowego pisma.

Funkcję redaktora naczelnego sprawuje obecnie Jerzy Domański, jego zastępcami są: Paweł Dybicz, Andrzej Dryszel i Robert Walenciak. Na łamach tygodnika publikują swoje felietony Krystyna Kofta, Piotr Gadzinowski, Bronisław Łagowski i Jan Widacki. Stałymi felietonistami byli również nieżyjący już Aleksander Małachowski, Krzysztof Teodor Toeplitz i Stanisław Lem.

Profil[edytuj]

„Przegląd” prezentuje lewicową linię polityczną. Jest nastawiony krytycznie wobec polityki gabinetów solidarnościowych po 1989 roku. Sprzeciwiał się również monetarystycznej polityce Leszka Balcerowicza, a także udziałowi Polski w interwencji w Iraku. Redakcja pisma zainicjowała kampanię na rzecz referendum w sprawie umieszczenia w Polsce elementów tzw. tarczy antyrakietowej. Rolę, jaką odgrywa Kościół katolicki w polskim życiu społecznym i politycznym, uważa za zbyt dużą. Na łamach „Przeglądu” na początku 2007 roku opublikowano apel na rzecz legalizacji aborcji w Polsce.

Znani publicyści i stali felietoniści „Przeglądu”[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy