Paweł Borys

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Paweł Borys
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 21 lutego 1977
Jelenia Góra
Zawód, zajęcie ekonomista, menedżer

Paweł Borys (ur. 21 lutego 1977 w Jeleniej Górze)[potrzebny przypis] – polski ekonomista i menedżer, specjalizujący się w bankowości, rynku kapitałowym i polityce gospodarczej. Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju oraz przewodniczący rady nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wykształcenie[edytuj | edytuj kod]

Jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie na kierunku Finanse i Bankowość, specjalność międzynarodowe rynki finansowe.

Pracę zawodową uzupełnia badaniami teoretycznymi z zakresu finansów, bankowości i ekonomii. W latach 2001–2005 był pracownikiem Szkoły Głównej Handlowej, gdzie prowadził badania z zakresu teorii konwergencji ekonomicznej i zależności pomiędzy sektorem finansowym oraz rozwojem gospodarczym. Posiada uprawnienia do zasiadania w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa.

Praca zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Specjalizuje się w inwestycjach, zarządzaniu, analizach makroekonomicznych, planowaniu strategicznym i finansowym oraz restrukturyzacjach przedsiębiorstw.

Pracę rozpoczął w 2000 roku jako główny ekonomista w Grupie Erste Bank w Polsce[1]. Zajmował się prognozami makroekonomicznymi dla polskiej gospodarki oraz analizami rynków finansowych. Zrealizował z sukcesem projekt wprowadzenia spółki informatycznej na Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Od 2001 roku był szefem działu analiz, zarządzający funduszami, a następnie Dyrektorem Departamentu Inwestycji w ramach funduszy inwestycyjnych w Grupie Deutsche Bank – Deutsche Asset Management oraz w DWS – drugiej co do wielkości firmie zarządzania aktywami na świecie. Twórca pierwszego w Polsce funduszu małych i średnich spółek DWS TOP25 oraz pierwszego zewnętrznego indeksu na GPW w Warszawie. Zarządzał programami emerytalnymi dla wiodących polskich instytucji finansowych, takich jak Narodowy Bank Polski oraz GPW w Warszawie.

Od sierpnia 2005 do kwietnia 2010 roku współtworzył polską firmę specjalizującą się w inwestycjach na rynku private equity i venture capital, pełniąc funkcję wiceprezesa spółki inwestycyjnej i doradczej AKJ Capital S.A. oraz prezesa zarządu spółki AKJ Investment TFI. Zrealizował osiem inwestycji w spółki na różnym etapie rozwoju, w tym przeprowadził kompleksową restrukturyzację firmy logistycznej Grupa Pekaes S.A. notowanej na GPW w Warszawie, realizował inwestycję w spółkę informatyczną CUBE CR S.A. (CUBE ITG S.A., notowana na GPW w Warszawie), w spółkę Mifam SA specjalizująca się w produkcji igieł medycznych[2] oraz wdrażał nową strategię rozwoju firmy SAD Sp. z o.o. przedstawiciela Apple Inc. w Polsce.

Od maja 2010 do kwietnia 2016 roku był dyrektorem zarządzającym w PKO Banku Polskim S.A., odpowiadający za obszar analiz ekonomicznych, strategię i rozwój grupy kapitałowej oraz relacje inwestorskie. Uczestniczył w opracowaniu i wdrożeniu dwóch strategii rozwoju PKO BP S.A., w efekcie których znacząco umocnił on swoją pozycję lidera rynku bankowego w Polsce (o blisko 3 pkt. proc.), unowocześnił standardy działania i wizerunek, wdrożył wiodące rozwiązania technologiczne w obszarze płatności i bankowości elektronicznej oraz uporządkował grupę kapitałową. Prowadził m.in. zakończony sukcesem proces restrukturyzacji Kredobank na Ukrainie, wdrożenie aliansu strategicznego pomiędzy amerykańską firmą płatniczą EVO Payments International, a eService S.A., przejęcie i integrację Nordea Bank Polska S.A., wdrożenie nowego modelu sprzedaży ubezpieczeń w PKO BP S.A., w tym poprzez utworzenie zakładu ubezpieczeń, oraz stworzenie w banku nowej organizacji obszaru analiz ekonomicznych i rynkowych. Członek Komitetu Zarządzania Aktywami i Pasywami. Koordynował proces restrukturyzacji i rozpoczęcia największych polskich inwestycji energetycznych w Opolu, Jaworznie i Kozienicach.

W ramach otwartego postępowania kwalifikacyjnego ogłoszonego 5 kwietnia 2016 roku, Rada Nadzorcza Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. podjęła decyzję o powołaniu Pawła Borysa na prezesa Zarządu spółki od 1 maja 2016 roku[3]. Od tego czasu jest też Przewodniczącym Rady Nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego. Pełni również funkcję przewodniczącego Rady Polskiego Instytutu Ekonomicznego[4].

Posiada szerokie kontakty z międzynarodowymi inwestorami i instytucjami finansowymi oraz rozległe doświadczenie korporacyjne, zdobyte podczas pracy w osiemnastu radach nadzorczych spółek w Polsce i zagranicą, w tym trzech banków, zakładu ubezpieczeń oraz towarzystw funduszy inwestycyjnych.

W 2013 roku został uznany za jednego z najlepszych polskich menedżerów przed czterdziestką (według miesięcznika Sukces)[5].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Żonaty, ojciec trojga dzieci. Jest synem prof. Tadeusza Borysa – polskiego ekonomisty specjalizującego się w statystyce, teorii jakości i zrównoważonego rozwoju, oraz prof. Grażyny Borys, zajmującej się naukowo obszarem bankowości i rachunkowości[potrzebny przypis].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Paweł Borys pokieruje Polskim Funduszem Rozwoju – Puls Biznesu – pb.pl, www.pb.pl [dostęp 2017-11-19] (pol.).
  2. PAP, AKJ Investment I przejął kontrolę nad Mifamem, pb.pl [dostęp 2020-10-07] (pol.).
  3. Paweł Borys wybrany na prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju – Polski Fundusz Rozwoju S.A., www.pfr.pl [dostęp 2016-12-02] [zarchiwizowane z adresu 2018-12-15].
  4. Rada Instytutu. W: Polski Instytut Ekonomiczny [on-line]. pie.net.pl. [dostęp 2020-09-26].
  5. Paweł Borys: Agenda 2020 dla sektora bankowego. rp.pl, 2016-03-08. [dostęp 2016-12-01].