Paweł Trybalski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Paweł Trybalski
Ilustracja
Paweł Trybalski (fot. Robert Kutkowski)
Data urodzenia 1937
Dziedzina sztuki malarstwo
Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Paweł Trybalski (ur. 7 grudnia 1937 w kolonii Hostynne na Zamojszczyźnie)[1] – polski malarz, artysta.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W latach 60. XX wieku zamieszkał w Kamiennej Górze, gdzie pracował jako projektant tkanin w Zakładach Przemysłu Lniarskiego „Len”. W tym czasie współpracował z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie i rozwijał własną twórczość malarską.[2]. W roku 1970 został przyjęty do Związku Polskich Artystów Plastyków (od 1972 roku został członkiem zwyczajnym). W 1970 roku zadebiutował na wystawie w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Warszawie. Brał udział w Festiwalu Współczesnego Malarstwa Polskiego w Szczecinie oraz uczestniczył w międzynarodowych wystawach polskiej sztuki.

W latach 1978-1989 mieszkał w Jeleniej Górze. W tym czasie współpracował z Biurem Planowania Przestrzennego przy projektowaniu i rewaloryzacji miast i miasteczek Dolnego Śląska. Za tę działalność otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Architektów Polskich w 1986 roku[3]. Podróżnik z zamiłowania. Odwiedził m.in. Syberię, Armenię, Wyspy Galapagos oraz Antarktydę. Podróże stały się inspiracją dla wielu Jego prac. Podróże do Mongolii i Syberii zainspirowały Autora do stworzenia cyklu pt. „Kamienie mówią” i „Lidytowe autostrady”. Nazwany został przez krytyków sztuki globtroterem wyobraźni [2].

Wybitny polski malarz sytuowany w przestrzeni między koloryzmem, malarstwem metaforycznym a baśniowym surrealizmem, jego sztuka jest gloryfikacją wszelkich przejawów życia i natury, wizualizowaną fantastycznym światem wyobraźni czerpiącej motywy z kosmosu, botaniki, geologii, połączonej z perfekcyjnie precyzyjnym warsztatem. Artysta zaskakuje pomysłowością, umiejętnością przemiany rzeczy, grą skojarzeń. Jego obrazy charakteryzują się niezwykłym bogactwem kolorów i ogromem detali (cyt. za Danielska [2013][4])

W okresie zamieszkiwania w Jeleniej Górze stworzył cykle pt. „Florokształty” i „Faunokształty”. Stały się one kanwą do filmu pt. „Mity i metafory” (TVP Wrocław) oraz „Ech kolory, ech potwory” (TVP Wrocław, Warszawa, Kraków). Był bohaterem 9 filmów dokumentalnych emitowanych w telewizji Wrocław, Warszawa i Kraków [2],[5].

Od 1989 roku tworzy i mieszka w Michałowicach w Karkonoszach. W tym okresie powstały „Wariacje na temat Vasarely'ego”, cykle „Fałdyliery” i „Obrazy z bulaja” („Pejzaże możliwe”), czyli wyimaginowane krajobrazy górskie i podwodne. Obecnie tworzy cykl pt. „Pejzaże wyobrażone” malowane techniką czystego pigmentu.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Paweł Trybalski brał udział w ponad 300 wystawach malarstwa polskiego w kraju i za granicą. Wystawiał swoje prace m.in. w: Tokio, Nowym Jorku, Hadze, Duisburgu, Paryżu, Innsbrucku, Londynie, Melbourne, Pradze, Sofii, Kazanłyku (Bułgaria), Madrycie, Barcelonie, Granadzie, Sztokholmie, Helsinkach, Vaanta, Tampere, Berlinie, Skopje, Erywaniu, Budapeszcie, Kolonii [6].

Ważniejsze wystawy [1] [6]

 • „Polish Contemporary Painting” Gallery 57 + h Street, Nowy Jork, 1971
 • VI, VII, IX Bienal International del de Porte en las Bellas Artes, Madryt, Barcelona 1982, 1984, 1986
 • Salon Narodów – Paryż 1984
 • Mandragore Internationale Galerie D’Art – Paryż 1986 (indywidualna)
 • „Zeitgenössische Polnische Malerei”, Berlin 1986
 • „The Mysteries of Imagiiitioni”, Hampstead Artists’ Council Camden Arts Center, Londyn 1990

Nagrody i wyróżnienia [1] [6][edytuj | edytuj kod]

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c Biuro Wystaw Artystycznych ↓.
 2. a b c Skarby Kultury ↓.
 3. Cieplice.Net ↓.
 4. Danielska B. (2013), Między biegunami. Polskie kolonie artystyczne na Biennale Sztuki i Filmu WORPSWEDE, Stowarzyszenie Artystów Karkonoszy i Gór Izerskich „Nowy Młyn” Kolonia Artystyczna, Szklarska Poręba.
 5. Cyfrowy Dolny Śląsk ↓.
 6. a b c Biuro Wystaw Artystycznych Artyści ↓.
 7. Satyrykon 1980 - Paweł Trybalski.
 8. Karkonosze ↓.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]