Pierwiastki trzeciego okresu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Pierwiastki trzeciego okresupierwiastki chemiczne znajdujące się w trzecim okresie (rzędzie) układu okresowego pierwiastków. Trzeci okres zawiera osiem pierwiastków: sód, magnez, glin, krzem, fosfor, siarka, chlor i argon.

Znaczenie i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Rozpowszechnienie pierwiastków chemicznych w Układzie Słonecznym

Wszystkie pierwiastki należące do tego okresu są szeroko rozpowszechnione, niemetale z tego okresu (oprócz argonu) zaliczają się do makroelementów i mają fundamentalne znaczenie dla istot żywych. Wchodzą one także w skład wielu pospolicie występujących substancji, np. krzemionki i soli kuchennej.

Pierwiastki trzeciego okresu
Z Symbol Nazwa Właściwości metaliczne Konfiguracja elektronowa
11 Na sód metal alkaliczny [Ne]3s1
12 Mg magnez metal ziem alkalicznych [Ne]3s2
13 Al glin metal [Ne]3s23p1
14 Si krzem półmetal [Ne]3s23p2
15 P fosfor niemetal [Ne]3s23p3
16 S siarka niemetal [Ne]3s23p4
17 Cl chlor niemetal – fluorowiec [Ne]3s23p5
18 Ar argon gaz szlachetny [Ne]3s23p6

Pierwiastki znajdujące się w okresie[edytuj | edytuj kod]

Sód[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Sód.

Sód jest bardzo reaktywnym metalem; na Ziemi znaczne jego ilości występują w oceanach w postaci soli.

Magnez[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Magnez.

Magnez wchodzi w skład wielu minerałów, m.in. oliwinu i dolomitu, występuje także często w postaci jonów w wodzie morskiej. Jest także składnikiem chlorofilu.

Glin[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Glin.

Glin jest najpospolitszym metalem w skorupie ziemskiej. W postaci technicznie czystej substancji (aluminium) oraz jej stopów jest powszechnie wykorzystywany przez człowieka.

Krzem[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Krzem.

Krzem jest drugim, po tlenie, najpospolitszym pierwiastkiem w skorupie ziemskiej; tworzy liczne minerały – krzemiany. Dzięki właściwościom półprzewodnikowym jest najważniejszym obecnie budulcem układów scalonych.

Fosfor[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Fosfor.

Fosfor jest reaktywnym niemetalem. Ze względu na ważną rolę biologiczną, jest używany w rolnictwie wchodząc w skład nawozów.

Siarka[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Siarka.

Siarka jest reaktywnym niemetalem, jednak występuje na Ziemi także w postaci rodzimej. Złoża siarki tworzą się często w wyniku aktywności wulkanicznej i hydrotermalnej, jednak jest ona także spotykana w organizmach żywych jako składnik dwóch ważnych aminokwasów – cysteiny i metioniny.

Chlor[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Chlor.

Chlor jest w warunkach standardowych bardzo reaktywnym, trującym gazem. Występuje w postaci anionu Cl- w wodzie morskiej; jego właściwości utleniające sprawiają, że jest często używany do dezynfekcji, w szczególności poprzez chlorowanie wody.

Argon[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Argon.

Argon jest gazem szlachetnym, praktycznie nie wchodzącym w reakcje chemiczne. Jest trzecim głównym składnikiem powietrza, nie licząc pary wodnej.