Wojna o Beleriand

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Pierwsza bitwa o Beleriand)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wojna o Beleriand
Data Pierwsza Era
Miejsce Beleriand
Przyczyna ataki Morgotha, który zamierzał objąć panowanie nad Śródziemiem, poza tym walki o Silmarile
Wynik pyrrusowe zwycięstwo sił Dobra
Walczące strony
Quendi, Edainowie, krasnoludowie, Valarowie, Majarowie słudzy Morgotha:
orkowie, Balrogowie, smoki, wargowie, trolle, Easterlingowie
Dowódcy
Fëanor† i jego synowie
Elu Thingol† i Meliana
Turgon
Fingolfin
Fingon
Galadriela i Celeborn
Húrin
Eönwë
Azaghal
Morgoth
Sauron
Gothmog
Glaurung
Ancalagon
Siły
nieznane nieznane, znaczna przewaga liczebna
Straty
bardzo dotkliwe niemal całkowite
Portal Portal Śródziemie

Wojna o Beleriand (Wojna o Klejnoty) – wielka wojna ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia tocząca się w czasie Pierwszej Ery. Była prowadzona pomiędzy wojskami Morgotha a elfami i Edainami. Zakończyła się zwycięstwem elfów i ludzi, którzy, choć pokonali Morgotha, odnieśli znaczne straty, a Beleriand został prawie całkiem zniszczony.

Podczas wojny stoczone zostało sześć ważnych bitew (będących w gruncie rzeczy kampaniami wojennymi):

Pierwsza bitwa o Beleriand[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza bitwa o Beleriand została stoczona wkrótce po powrocie Morgotha do Śródziemia, gdy spróbował pokonać Sinadarów zamieszkujących Beleriand.

Wielka armia orków wymaszerowała z Angbandu i podzieliła się na dwie grupy – jedna podążyła na zachód, druga na wschód. Miały one wziąć w kleszcze Thingola.

Na zachodzie orkowie przeszli przez Przełom Sirionu i zapuścili się w głąb Beleriandu. Pobili wojska Círdana, które musiały wycofać się do portów Brithombar i Eglarest. Orkowie oblegli obie przystanie i opanowali Falas.

Na wschodzie żołdacy Morgotha sforsowali wzgórza między Ascarem i Gelionem i pomaszerowali dalej w głąb kraju. Król Thingol, odcięty od Círdana, wezwał na pomoc Denethora, wodza Nandorów. Razem udało im się otoczyć nieprzyjaciela. Jednak w trakcie walki ciężkozbrojni orkowie zadali wielkie straty Nandorom. Sam Denethor zginął osaczony na Amon Ereb, nim nadciągnęli wojownicy Thingola. Pobici przez elfów orkowie zaczęli uciekać na północ, lecz zostali wybici przez krasnoludów z Ered Luin.

Ostatecznie bitwa zakończyła się połowicznym zwycięstwem obu stron. Siły Morgotha zajęły Beleriand Zachodni, natomiast elfowie zniszczyli wschodnią armię Władcy Ciemności.

Dagor-nuin-Giliath[edytuj | edytuj kod]

Dagor-nuin-Giliath (sin. Bitwa pod Gwiazdami) była drugą wielką bitwą o Beleriand, stoczoną w pierwszych dniach pobytu Ñoldorów w Śródziemiu, jeszcze przed pierwszym wschodem księżyca.

Fëanor wraz ze swoim ludem poszli do zatoki Drengist, a później na wschód do Jeziora Mithrim, nad którym rozłożyli obóz. Morgoth, widząc nadarzającą się okazję zniszczenia swych wrogów, wysłał ogromną armię orków, aby niespodziewanie zaatakowali elfów. Chociaż orkowie przewyższali liczebnie elfów i zaskoczyli ich w Mithrimie, sytuacja szybko się odwróciła i Ñoldorowie rozgromili wroga. Wielu orków uciekło przez góry, gdzie znów się połączyli, lecz nie stanowili już zagrożenia.

Celegorm i jego myśliwi, goniąc nieprzyjaciół przez Ard-galen, zwyciężyli ich na Moczarach Serech. Mimo tego zwycięstwa Fëanor na czele niewielu przybocznych zaatakował Angband, lecz został zabity przez Balrogów. Umierając wymógł na swych synach przysięgę, że nie spoczną, dopóki Silmarile nie wrócą do ich rąk i że będą walczyć z każdym je posiadającym. Bitwa ta na zawsze odmieniła oblicze Beleriandu, gdyż orkowie spustoszyli znaczne jego obszary.

Dagor Aglareb[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Dagor Aglareb.

Dagor Bragollach[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Dagor Bragollach.

Nirnaeth Arnoediad[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Nirnaeth Arnoediad.

Wojna Gniewu[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Wojna Gniewu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]