Podpłomyk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Produkcja podpłomyków podczas Festiwalu Słowian i Wikingów w Wolinie
Wypiek podpłomyków

Podpłomyk, (staropol.wychopień, wychopieniek[1]) – najstarsza forma chleba[2], rodzaj prymitywnego pieczywa w postaci małego placka[3].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Sposób przygotowania nie zmienił się od tysięcy lat. Podstawowym składnikiem podpłomyków jest mąka, głównie pszenna, która ze względu na największą elastyczność przygotowanego z niej ciasta umożliwia formowanie dużych placków. Do mieszanki, z której przygotowuje się podpłomyki, dodaje się również sól, wodę oraz w zależności od preferencji zioła lub przyprawy; najczęściej jest to czarnuszka i kminek[4]. Czasami do wody dolewa się mleko lub zakwas. Składniki miesza się razem robiąc z nich ciasto, które potem ugniata się formując placki.

Historyczną metodą wypieku był wypiek na mocno rozgrzanych w ognisku kamieniach, a później na blasze umieszczonej nad ogniem. Podpłomyki przygotowywali dawni Słowianie, którzy jedli je jako dodatek do wszystkich potraw, tak jak obecnie używa się chleba[2][3]. Również obecnie podpłomyki są pieczone jako substytut chleba. Czasami dodaje się do nich również sodę, a potrawę z jej użyciem nazywa sodziakami[2]. Pieczywo podawane jest z miodem, konfiturami, mlekiem lub zsiadłym mlekiem.

Podpłomykiem w niektórych regionach Polski (np. na południowym wschodzie) nazywano próbny wypiek dla sprawdzenia temperatury w piecu chlebowym. Był to płaski placek o średnicy około 30 cm, zrobiony z tego samego ciasta co chleb. Po nagrzaniu pieca był pierwszym wypiekiem. Jeśli po upływie określonego czasu był wypieczony, znaczyło to, że można wkładać właściwy chleb. Jeśli był niedopieczony, należało dodatkowo dogrzać piec.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gloger 1903 ↓, s. 468.
  2. a b c Lis 2009 ↓, s. 176-177.
  3. a b Lis 2014 ↓, s. 160.
  4. Lis 2009 ↓, s. 177.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Paweł Lis: Kuchnia Słowian. O żywności, potrawach i nie tylko. Kraków: Libron, 2009. ISBN 978-83-7396-839-4.
  • Paweł Lis: Kuchnia Słowian. Warszawa: Nasza Księgarnia, 2014. ISBN 978-83-10-12652-8.
  • Zygmunt Gloger: Encyklopedja staropolska ilustrowana. Warszawa: Druk P. Laskauer, W. Babicki, 1903.