Pojezierze Ińskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pojezierze Ińskie
Ilustracja
Mapa regionu
Megaregion Pozaalpejska Europa Środkowa
Prowincja Nizina Środkowoeuropejska
Podprowincja Pojezierza Południowobałtyckie
Makroregion Pojezierze Zachodniopomorskie
Mezoregion Pojezierze Ińskie
Zajmowane
jednostki
administracyjne
Polska
woj. zachodniopomorskie

Pojezierze Ińskie (314.43) – mezoregion fizycznogeograficzny położony w północno-zachodniej części Pojezierza Zachodniopomorskiego, między Wysoczyzną Łobeską na północy a Pojezierzem Choszczeńskim na południu oraz między Równiną Nowogardzką na zachodzie a Pojezierzem Drawskim i Równiną Drawską na wschodzie. Nazwa obszaru od rzeki Iny.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Region turystyczny z licznymi jeziorami i urozmaiconą rzeźbą terenu ze wzgórzami morenowymi i dolinami rzek. Najwyższe wzniesienie Głowacz osiąga wysokość 180 m n.p.m. Lasy przeważają na południu i na południowym zachodzie od Ińska.

W 1981 r. w centralnej części utworzono Iński Park Krajobrazowy. W granicach mezoregionu wyznaczono także kilka obszarów sieci Natura 2000: obszar ptasi „Ostoja Ińska” PLB320008 oraz obszary siedliskowe – w centrum i na wschodzie „Pojezierze Ińskie” PLH320067, na północnym wschodzie „Brzeźnicka Węgorza” PLH320002, natomiast na południowym skraju „Dolina Iny koło Recza” PLH320004.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Teren predysponowany do turystyki pieszej i rowerowej. Wyznaczono kilka szlaków turystycznych, inne są w fazie projektowania[1][2]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zachodniopomorska Baza Szlaków Turystycznych – Wędruj Z Nami – News, www.szlaki-zachodniopomorskie.pl [dostęp 2017-11-26].
  2. Turystyka, www.cit.stargard.com.pl [dostęp 2017-11-26] (pol.).