Portal:Islam

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii


Islam w polskojęzycznej Wikipedii
Mahomet wygłaszający kazanie


Ta strona to portal dla osób zainteresowanych islamem, umożliwiający łatwiejszy dostęp oraz pomoc w rozwoju artykułów związanych z tą dziedziną.

Islam (arab. الإسلام) – religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców. Szacuje się, że obecnie około 20% ludności świata to wyznawcy islamu – głównie w Azji i Afryce.

Słowo islam w języku arabskim oznacza poddanie się Bogu.
Będziemy wdzięczni za Twoją pomoc w rozwijaniu portalu. Jeżeli chcesz edytować tę stronę przejdź tutaj
Artykuł miesiąca
Mieszkaniec rosyjskiej Azji Środkowej z sziszą (pocz. XX st.).

Szisza (arab. شيشة) (nazwa egipska), zwana też nargilami (arab. نرجيلة) (nazwa pochodząca z Libanu) lub argilą (arab. أرجيلة), lub hookah (arab. حقة, urdu حقہ) – rodzaj fajki wodnej do palenia. Pochodzi z Indii, a zyskała popularność zwłaszcza w krajach arabskich.

Zbudowana jest ona z:

  • Dzbana, najczęściej szklanego naczynia (często także miedzianego lub ceramicznego) zdobionego elementami orientalnymi, do którego nalewa się wodę (wodę z lodem, mleko, wódkę i inne ciecze)
  • Systemu metalowej rury (często ozdobionej finezyjnymi wzorami) nakładanej na wierzch, pełniącej rolę jednocześnie korka, jak i odpowiadającej za doprowadzanie powietrza i odprowadzanie dymu; zakończonej podstawką lub glinianym nakładanym naczynkiem na melasę lub susz owocowy.
Podstawowe pojęcia
Czy wiesz, że ...
Koran uznaje Mojżesza i Jezusa za proroków Allaha

Arabski matematyk Al-Battani wyliczył dokładną długość roku słonecznego

Polscy sunnici hanaficcy mają swego muftiego w Białymstoku - Tomasza Miśkiewicza

Stygmatyzm pojawia się także u muzułmanów i przybiera formę ran, które Mahomet odniósł podczas bitew

Aja miesiąca
O wy, którzy wierzycie! Bądźcie pomocnikami Boga, jak powiedział Jezus, syn Marii, do apostołów: „Którzy będą moimi pomocnikami w dążeniu do Boga?” Apostołowie powiedzieli: „My jesteśmy pomocnikami Boga!” I uwierzyła pewna część synów Izraela, a część pozostała niewierna. Wtedy umocniliśmy tych, którzy uwierzyli, przeciwko ich nieprzyjaciołom; i oni stali się zwycięzcami. - Koran 61:14 (tłum. Józef Bielawski)
Nowe artykuły
Sylwetka miesiąca
Abd Allah ibn Abd al-Aziz Al Su’ud, arab. عبدالله بن عبدالعزيز آل سعود (wym. IPA: [ʢæbˈdɑɫɫɐ ɪbn ˈʢæbdæl ʢæˈziːz ʔæːl sʢuːd]) (ur. 1 sierpnia 1924 w Rijadzie, zm. 23 stycznia 2015 tamże) – król Arabii Saudyjskiej od 1 sierpnia 2005 do 23 stycznia 2015.

Był dziewiątym z 37 synów twórcy współczesnej Arabii Saudyjskiej, króla Ibn Su’uda. Otrzymał wykształcenie na dworze królewskim, od 1962 pełnił funkcję dowódcy Gwardii Królewskiej. Od marca 1975 do czerwca 1982 pełnił funkcję II wicepremiera. Po śmierci króla Chalida (13 czerwca 1982) i wstąpieniu na tron Fahda został wyznaczony na następcę tronu, wicepremiera i szefa polityki zagranicznej. Od 1996, ze względu na zły stan zdrowia króla Fahda (cierpiał na porażenie połowicze), wykonywał obowiązki regenta. Wstąpił na tron po śmierci brata 1 sierpnia 2005.

Uważany był za zwolennika współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. Wielokrotnie przebywał w Stanach Zjednoczonych, m.in. w 1998 i 2000 i miał dobre kontakty z byłym prezydentem George'em Bushem (podobnie jak z jego poprzednikami).

Artykuł na medal

Muhammad Ali (arab. محمد علي باشا = Muhammad 'Alī Bāšā, ur. ok. 1769 w Kawali, zm. 2 sierpnia 1849 w Kairze) – wicekról Egiptu w latach 1805-1848 oraz 1848-1849. Często nazywany przez historyków twórcą potęgi tego kraju.

Podczas inwazji Napoleona na Egipt był członkiem oddziału albańskiego walczącego w wojsku osmańskim przeciwko Francuzom. Wsparty po ewakuacji francuskich wojsk przez lokalnych przywódców wymusił na sułtanie przyznanie tytułu paszy. Zorganizował czynny opór wobec inwazji brytyjskiej powstrzymując Anglików przed opanowaniem Egiptu. Poskromił wewnętrzną opozycję, krwawo rozprawiając się z mamelukami, za co został skrytykowany na arenie międzynarodowej. Przy pomocy zagranicznych specjalistów, pochodzących głównie z Francji, ulepszył armię i przyczynił się do rozwoju gospodarki. Prowadził wiele wojen (w Arabii, Sudanie, Grecji oraz przeciwko sułtanowi w Syrii i w Turcji), których celem było przekształcenie Egiptu w imperium.


Kategorie artykułów
Pomoc
Jeśli chcesz pomóc w rozwijaniu i tworzeniu artykułów o islamie, to zobacz tę stronę. Będziesz mógł na niej zgłosić swoje własne propozycje nowych artykułów. Prosimy również o dopisywanie do niego istniejących artykułów związanych z islamem, które jeszcze nie zostały tam umieszczone. Tutaj natomiast możesz łatwo sprawdzić, jakie artykuły z dziedziny islamu były ostatnio edytowane.
Islam w siostrzanych projektach
Islam na Wikinews Islam na Wikicytatach Islam na Wikiźródłach Islam na Wikicommons
Serwis informacyjny Kolekcja cytatów Teksty źródłowe Grafiki