Portal:Islam

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwaniaIslam w polskojęzycznej Wikipedii
Mahomet wygłaszający kazanie


Ta strona to portal dla osób zainteresowanych islamem, umożliwiający łatwiejszy dostęp oraz pomoc w rozwoju artykułów związanych z tą dziedziną.

Islam (arab. الإسلام) — religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców. Szacuje się, że obecnie około 20% ludności świata to wyznawcy islamu - głównie w Azji i Afryce.

Słowo islam w języku arabskim oznacza poddanie się Bogu.
Będziemy wdzięczni za Twoją pomoc w rozwijaniu portalu. Jeżeli chcesz edytować tę stronę przejdź tutaj
Artykuł miesiąca
Umayyad Mosque-Minaret of the Bride.jpg

Meczet Umajjadów w Damaszku (arab: جامع بني أمية الكبير, Ğāmi' Banī 'Umayyah al-Kabīr) – jedno z największych, najstarszych i najbardziej szanowanych sanktuariów muzułmańskich, tak przez sunnitów, jak i przez szyitów. Wzniesiony w latach 706-715 na miejscu dawnych świątyń Hadada i Jowisza oraz katedry pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Miejsce przechowywania relikwii św. Jana Chrzciciela, czczonego w islamie pod imieniem Jahja. Meczet, do którego wszedł Jan Paweł II, pierwszy papież, który odwiedził sanktuarium muzułmańskie.

Pierwotnie na miejscu dzisiejszego meczetu stała świątynia boga syryjskiego Hadada. Świadczy o tym m.in. bazaltowy ortostat z wizerunkiem sfinksa, odkryty w północno-wschodnim narożniku meczetu. Rzymianie wznieśli w tym miejscu świątynie Jowisza, cesarz Teodozjusz I Wielki (379-395), po zakazaniu kultów pogańskich, kazał tu zbudować bazylikę pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Bezpośrednio po podboju Damaszku przez Arabów w 636, modlili się tu podobno wspólnie chrześcijanie i muzułmanie, o różnych porach dnia. Początkowo muzułmanie na potrzeby swojego kultu wznieśli mur z cegły mułowej, po południowej stronie. Chodziło o zasłonienie ściany, w kierunku której się modlili – ściany wyznaczającej "kiblę". Kalif Al-Walid I odkupił bazylikę od chrześcijan i w latach 706-715 wybudował na jej miejscu meczet.

Podstawowe pojęcia
Czy wiesz, że ...
Mosque.svg Koran uznaje Mojżesza i Jezusa za proroków Allaha

Mosque.svg Arabski matematyk Al-Battani wyliczył dokładną długość roku słonecznego

Mosque.svg Polscy sunnici hanaficcy mają swego muftiego w Białymstoku - Tomasza Miśkiewicza

Mosque.svg Stygmatyzm pojawia się także u muzułmanów i przybiera formę ran, które Mahomet odniósł podczas bitew

Aja miesiąca
My nie daliśmy nieśmiertelności żadnemu człowiekowi przed tobą. Czyżbyś ty miał umrzeć, a oni mieliby być nieśmiertelni? Każda dusza zakosztuje śmierci. My [Allah] doświadczamy was złem i dobrem, dla wypróbowania, i wy do Nas będziecie sprowadzeni. - Koran 21:34-35 (tłum. Józef Bielawski)
Nowe artykuły
Sylwetka miesiąca
Muhammad Ibn al-Hanafijja (? - zm. 700/81 A.H.) - trzeci syn Alego, uznawany za imama przez kajsanitów, pierwsza w historii islamu osoba w stosunku do której użyto tytułu mahdiego.

Muhammad nie był synem Alego z Fatimy, ale z kobiety z plemienia Hanafitów, stąd jego przydomek "Ibn al-Hanafijja". Szyici z głównego skupiska zwolenników tego ugrupowania, Kufy, zaczęli pokładać swoje nadzieje w osobie Muhammada kiedy jego starszy brat, Husajn, zginął w bitwie pod Karbalą w roku 680. W tym momencie żyjący w Medynie Muhammad stał się najstarszym żyjącym synem Alego. Kiedy w roku 685 w Kufie wybuchło antyumajjadzkie powstanie pod przywództwem Al-Muchtara (zm. 687) ten ogłosił, że występuje w imieniu Muhammada Ibn al-Hanafijji, który jest prawowitym przywódcą wszystkich muzułmanów, "słusznie prowadzonym [przez Boga]" (al-Mahdī), imamem oraz kalifem. Termin "al-Mahdi", który wówczas po raz pierwszy pojawił się pośród szyitów, nie miał jeszcze wtedy późniejszych eschatologicznych konotacji. Chodziło tu raczej o przeciwstawienie osoby Muhammada "niesłusznie prowadzonym" Umajjadom.

Artykuł na medal
Meczet Alego w Nadżafie

Ali ibn Abi Talib (arab. علي بن أﺑﻲ طالب) (ur. ok. roku 600/22. P.H., wg tradycji 13. radżaba w Mekce, zm. w styczniu 661/ramadanie 40. A.H. w Kufie) - brat stryjeczny, przybrany syn, a następnie zięć Mahometa, pierwszy imam szyitów, ostatni z czterech kalifów prawowiernych (656-661/35-40. A.H.).

Przez wielu muzułmanów, w szczególności szyitów, Ali jest uważany za najważniejszą po Mahomecie postać wczesnego okresu islamu, chociaż w tym kontekście sunnici wymieniają też czasem Umara lub Abu Bakra. Kontrowersje wokół jego dziedzicznego prawa do przewodnictwa nad muzułmańską ummą doprowadziły do jej trwałego podziału na sunnitów, szyitów i charydżytów. Wokół jego postaci wytworzyła się z czasem ogromna ilość różnorakich tradycji i teologicznych interpretacji, które obdarzają go często cechami mesjanistycznymi, półboskimi lub wręcz uznają za Boga. Stanowił on i stanowi punkt odniesienia dla określenia swojej tożsamości przez wiele milionów ludzi.


Kategorie artykułów
Pomoc
Jeśli chcesz pomóc w rozwijaniu i tworzeniu artykułów o islamie, to zobacz tę stronę. Będziesz mógł na niej zgłosić swoje własne propozycje nowych artykułów. Prosimy również o dopisywanie do niego istniejących artykułów związanych z islamem, które jeszcze nie zostały tam umieszczone. Zapraszamy również do WikiProjektu Islam! Tutaj natomiast możesz łatwo sprawdzić, jakie artykuły z dziedziny islamu były ostatnio edytowane.
Islam w siostrzanych projektach
Islam na Wikinews Islam na Wikicytatach Islam na Wikiźródłach Islam na Wikicommons
Serwis informacyjny Kolekcja cytatów Teksty źródłowe Grafiki
Wikinews-logo.svg Wikiquote-logo.svg Wikisource-logo.svg Commons-logo.svg
Inne portale tematyczne na polskojęzycznej Wikipedii
Portal.svg
Czym są portale? • Portal:Portale • Czym są wikiprojekty?