Portal:Kultura

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nauki ścisłe i przyrodniczeGeografiaNauki społeczne i humanistyczneSpołeczeństwoKulturaHistoriaReligiaSportTechnikaPolska

Kultura w polskojęzycznej Wikipedii

Adam Mickiewicz monument art p.png

W tym portalu, mimo, że do kultury materialnej można zaliczyć także technikę, a w szerszym ujęciu cały dorobek ludzkości, zdecydowaliśmy się na prezentację zagadnień związanych głównie z kulturą symboliczną. Niektóre obszary wiedzy (np. dotyczącej teatru) są jeszcze w Wikipedii ubogie, z tego względu zachęcamy do ich rozwijania. W tej chwili są tu wyeksponowane te dziedziny, które najbardziej zostały rozwinięte przez internautów. Jeżeli uważasz, że brakuje jakiejś dziedziny wiedzy, albo chciałbyś pomóc w opiece nad którymś z portali, zapraszamy na stronę dyskusji.

Po prawej stronie znajdują się kategorie poszczególnych dziedzin wiedzy. Zaprezentowane zostały też wyróżnione, głównie ze względu na jakość, artykuły oraz ilustracje.

Będziemy wdzięczni za Twoją pomoc, szanowny czytelniku, w rozwijaniu haseł związanych z poniżej przedstawionymi naukami. Przy każdej z nich zamieściliśmy odpowiednie strony odnoszące się do współpracy. Zapraszamy także do wikiprojektów.

P Art2 green.png   Sztuka
Wyróżniony artykuł Wyróżniona ilustracja
Palacio Queluz Azulejo.JPG

Azulejo – cienkie ceramiczne płytki, najczęściej kwadratowe, pokryte nieprzepuszczalnym i błyszczącym szkliwem. Powierzchnia azulejo jest jedno lub wielokolorowa, gładka lub z fakturą. Płytek azulejo używano jako elementów mozaik składających się z wielu, czasem ponad kilku tysięcy elementów, pokrywających całe ściany, oraz jako oddzielnych kompozycji dekoracyjnych. Motywy wykonywane z azulejo miały postać scen historycznych, mitologicznych, ikonografii religijnej, oraz całej gamy elementów dekoracyjnych zarówno geometrycznych jak i roślinnych.


Witraż w kościele św. Barbary, Kutná Hora
Witraż w kościele św. Barbary w miejscowości Kutná Hora upamiętniający wizytę Franciszka Józefa I w 1905

Polecamy artykuły:


Zapraszamy do współpracy:

  P Art2 green1.png     Najnowsze artykuły
Kategorie

Hasła podstawowe z dziedziny sztuki

P literature green.png   Literatura
Wyróżniony artykuł Wyróżniona ilustracja
DavidMorrellByPhilKonstantin.jpg

David Morrell (ur. 24 kwietnia 1943 w Kitchener w Kanadzie) – kanadyjsko-amerykański pisarz[1].

W 1966 roku przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych. Był wykładowcą uniwersyteckim do 1986 roku[2]. W Polsce wydano w latach 1990-2005 ponad dwadzieścia jego książek.

Urodził się w Kanadzie, w mieście Kitchener w Ontario. Miał niecały rok, kiedy jego ojciec, bombardier RAF, zginął nad Francją. Matka musiała oddać Davida do katolickiego sierocińca. "Nienawidziłem tego miejsca – mówi Morrell. – Uciekałem wiele razy." Po pobycie w rodzinie zastępczej David wreszcie wrócił do domu, kiedy jego matka powtórnie wyszła za mąż. "Ich małżeństwo nie było udane. Kłócili się tak często, że z tamtych czasów pamiętam głównie strach" – wspomina Morrell. Ten strach to klucz do jego twórczości – będzie mu towarzyszyć przez całe życie i pchnie go na drogę kariery pisarskiej w poszukiwaniu poczucia bezpieczeństwa, które pewnego dnia okaże się jednak jakże złudne.... Morrell w dzieciństwie odkrył na szczęście kino. "Siedziałem godzinami w ciemnej sali, oglądając film za filmem. Liczyło się tylko to, że mogę oderwać się od rzeczywistości. Dlatego też w dorosłym życiu zająłem się opowiadaniem historii, które mają pomóc ludziom zapomnieć o realnym świecie."

Od dzieciństwa czuł się zagubiony. Jako nastolatek przyłączył się do ulicznego gangu. "Całe dnie spędzałem na grze w bilard i oglądaniu telewizji. I właśnie wtedy raził mnie grom, który zmienił moje życie." David obejrzał telewizyjny serial "Route 66". Scenariusz hollywoodzkiego pisarza i producenta Stirlinga Silliphanta zafascynował go. Tego dnia Morrell postanowił zostać pisarzem. "Pisarstwo Silliphanta łączyło wartką akcję z głębszą refleksją. Postanowiłem przeczytać jak najwięcej literatury popularnej; wiedziałem, że jeśli chce napisać coś oryginalnego, powinienem zapoznać się z utworami najlepszych twórców, żeby nie powtarzać tego, co oni już osiągnęli." Pisarz jest wierny tej dewizie do dziś.

Po śmierci syna jego wyobraźnia skoncentrowała się na temacie smutku. Napisał powieść Desperackie kroki i kilka opowiadań, które zamieścił w zbiorach zatytułowanych Czarny wie­czór i Nocna ucieczka.

Morrell to jedyny w swoim rodzaju mistrz łączący powieść akcji z thrillerem psychologicznym. Jego psychologiczne thrillery o pasjonującej, wielowarstwowej intrydze – Testament, Przysięga zemsty, Ostatnia szarża, Piąta profesja, Przymierze ognia – przekraczają ramy gatunku.

Oscar Wilde - An Ideal Husband - You brute! You coward!.jpg

Ilustaracja do dramatu pt. Mąż idealny autorstwa Oscara Wilde'a z 1901 roku


Polecamy artykuły:


Zapraszamy do współpracy:

  P literature green1.png     Najnowsze artykuły
Kategorie

Hasła podstawowe z dziedziny literatury


Portale związane z literaturą: Komiks · Śródziemie · William Szekspir · Bibliologia

P music green.png   Muzyka
Wyróżniony artykuł Wyróżniona ilustracja

Californication – siódmy album studyjny Red Hot Chili Peppers wydany 8 czerwca 1999 za pośrednictwem Warner Bros. Records, którego producentem jest Rick Rubin. W nagraniu albumu wziął udział – po ośmioletniej przerwie związanej z problemami narkotykowymi – John Frusciante (wcześniej nagrał z zespołem dwie płyty: Mother's Milk i Blood Sugar Sex Magik), który zastąpił Dave'a Navarro. Powrót Frusciante spowodował zmianę brzmienia grupy. Album był odejściem od stylu, jaki narzucił zespołowi Navarro. Temat albumu opierał się na seksualnych podtekstach i przesłankach (związanych z członkami zespołu) i poruszał kwestie pożądania, śmierci, samobójstwa i narkotyków.

Z albumu pochodzi kilka singli, m.in.: "Around the World", "Otherside", "Californication" i zwycięzca Nagrody Grammy w kategorii "Najlepszy Utwór Rockowy" w 2000, "Scar Tissue". Album uplasował się na 3. miejscu listy Billboard Top 200. Californication jest dotychczas największym sukcesem komercyjnym formacji – do lutego 2009 sprzedano na całym świecie ponad 15 milionów kopii albumu. Album stymulował zmianę stylu zespołu – Greg Tate napisał: podczas gdy wszystkie dotychczasowe albumy Red Hot Chili Peppers były wysoce uduchowione, to ten album jest uduchowiony i w nadzwyczajny sposób przemawiający do wyobraźni słuchacza.

więcej...

Jezowska Lodz 2008 1.jpg

Polecamy artykuły:


Zapraszamy do współpracy:

Portale muzyczne: Hip-hop · Metal · Eurowizja · Rock
  P music green1.png     Najnowsze artykuły
Kategorie
P Movie green.png   Film
Artykuł miesiąca Zdjęcie
[[Plik:|left|120px|thumb|]]

Imię róży (tytuł oryginalny Der Name der Rose) – film fabularny z 1986 roku w reż. Jeana-Jacques'a Annauda.

Film powstał na podstawie książki Umberta Eco Imię róży. Scenariusz jest dziełem zbiorowym, napisali go: Andrew Birkin, Gérard Brach, Howard Franklin, Alain Godard.

Główne role obsadzili Sean Connery (jako brat Wilhelm z Baskerville), F. Murray Abraham (jako inkwizytor Bernard Gui) oraz Christian Slater (wcielił się w postać Adso). Zdjęcia do filmu wykonał Tonino Delli Colli, a muzykę stworzył James Horner. Film został nakręcony m.in. w autentycznym klasztorze z XII wieku.

Rok 1327. Do jednego z opactw benedyktyńskich w północnych Włoszech przybywa ze specjalną misją angielski franciszkanin, Wilhelm z Baskerville. któremu towarzyszy młody nowicjusz, Adso z Melku. Franciszkanie pozostawali wówczas w konflikcie z papiestwem, głosząc jako prawdę wiary ubóstwo Chrystusa, który jeśli nawet posiadał rzecz jaką wespół z apostołami, to tylko w formie usus facti (łac. rzeczywistego używania). W opactwie miało nastąpić spotkanie mające na celu rozstrzygnięcie związanych z tym kontrowersji – franciszkanie zmierzali do odbudowy czystości i cnoty zakonu, podczas gdy hierarchia kościelna dążyła do zachowania władzy, przywilejów i bogactwa.

Nim jednak dojdzie do tego spotkania, na które ma przybyć także wielki inkwizytor Bernard Gui, Wilhelm stara się przeniknąć mroczną tajemnicę opactwa. Tuż przed jego pojawieniem się, zginął w tajemniczych okolicznościach jeden z mnichów – Adelmus. Nikt nie wie czy to było samobójstwo czy morderstwo - do momentu gdy odnalezione zostają kolejne zwłoki – brat Weancjusz został prawdopodobnie utopiony w kadzi ze świńska krwią. Bystry franciszkanin prowadzi śledztwo starając się rozszyfrować wszystkie możliwe tropy mogące rzucić światło na zagadkowe zbrodnie. Gdy zostaje popełniona trzecia z nich, zaczynają się one układać w osobliwy wzór, dla którego inspiracją była Apokalipsa świętego Jana. Z jednej strony mnisi są zaniepokojeni sytuacją, którą chcieliby wyjaśnić jak najszybciej, z drugiej – pragnęliby wiele ukryć przed dociekliwym Anglikiem. Przeczytaj cały artykuł...

Phenakistoscope 3g07690d.gif


Symulacja ruchu obrazków z fenakistiskopu

Polecamy artykuły:


Zapraszamy do współpracy:

Portale filmowe: Gwiezdne wojny · Seriale animowane

  P Movie green1.png     Najnowsze artykuły
Kategorie
Speculative fiction portal logo small transparent.png   Fantastyka
Wybrany artykuł Wybrana ilustracja
Śródziemie to fikcyjna pradawna kraina, w której dzieje się większość opowieści J.R.R. Tolkiena. Określenie to używane jest zarówno na określenie całego świata (Ardy) opisanego w Hobbicie, Władcy Pierścieni i Silmarillionie, jak i w węższym sensie, jako nazwa głównego kontynentu tej planety (zwanego również Endorem). Choć Śródziemie uważa się często za inny świat, jest to tak naprawdę jest to literacka wizja okresu w historii naszej planety, która ma miejsce około sześć lub siedem tysięcy lat temu. Akcja książek dzieje się głównie w północno-zachodniej części kontynentu, odpowiadającej dzisiejszej Europie.


Humpty Dumpty 1 - WW Denslow - Project Gutenberg etext 18546.jpg

Humpty Dumpty pokazany jako zagadka z odpowiedzią w książce Mother Goose z 1902. Ilustracja Williama Wallace’a DenslowaPolecamy artykuły:


Zapraszamy do współpracy:

  Speculative fiction portal logo small transparent.png     Najnowsze artykuły
Kategorie

Hasła podstawowe z dziedziny fantastyki


Portale związane z fantastyką:
Gwiezdne wojny · Gry fabularne · Śródziemie

P videogame controller green.png   Gry komputerowe
Wyróżniony artykuł Wyróżniona ilustracja
Beyond Good & Evil to przygodowa gra akcji stworzona i wydana przez Ubisoft w 2003 roku na platformy GameCube, PC, PlayStation 2 i Xbox. Gra została zaprojektowana przez twórcę serii Rayman, Michela Ancela.

Akcja gry toczy się w alternatywnej rzeczywistości na planecie Hillys, która jest atakowana przez kosmitów z planety DomZ. Główną bohaterką jest młoda reporterka Jade (na zdjęciu). Gra miała być pierwszą częścią trylogii, lecz ze względu na niezadowalające wyniki sprzedaży stworzenie następnej części zostało przesunięte na bliżej nieokreśloną przyszłość.

IncredipedeScreenshot35.jpg


Zrzut ekranu z gry logicznej Incredipede.


Polecamy artykuły:


Zapraszamy do współpracy:

  P videogame controller1 green.png     Najnowsze artykuły
Kategorie
  1. David Morrell (ang.). goodreads.com. [dostęp 2011-02-10].
  2. David Morrell (ang.). goodreads.com. [dostęp 2011-02-10].