Powrót do Polski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Powrót do Polski
Gatunek

historyczny

Rok produkcji

1988

Data premiery

23 grudnia 1988

Kraj produkcji

Polska

Język

polski

Czas trwania

70 minut

Reżyseria

Paweł Pitera

Scenariusz

Krzysztof Magowski

Główne role

Krzysztof Jasiński,
Marta Lipińska,
Stefan Friedmann

Muzyka

Ignacy Jan Paderewski

Zdjęcia

Janusz Pawłowski

Scenografia

Andrzej Rafał Waltenberger,
Marek Morawski

Kostiumy

Ewa Gralak

Montaż

Katarzyna Rudnik

Produkcja

Zespół Filmowy Oko

Wytwórnia

Wytwórnia Filmów Fabularnych w Łodzi,
Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych,
POLTEL

Powrót do Polski – polski film historyczny w reżyserii Pawła Pitery przedstawiający przybycie Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania w grudniu 1918 roku, którego entuzjastyczne przywitanie stało się impulsem do wybuchu zakończonego sukcesem powstania.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

„Scenariusz „Powrotu do Polski” powstał na podstawie wydarzeń autentycznych. Akcja toczy się u schyłku roku 1918. Dziennikarz „Kuriera Poznańskiego” musi stawić się w redakcji w związku ze spodziewanym przybyciem do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego. Na Ostrowie Tumskim zostaje zatrzymany przez żołnierzy Straży Ludowej, dowodzonej przez Franciszka Ratajczaka. Dowiaduje się, że zaczęto rozbrajać Niemców. Nadchodzi trzeci dzień świąt Bożego Narodzenia. Pociąg, którym jedzie Paderewski, ma kłopoty z dostaniem się do miasta. Ministerstwo Wojny w Berlinie żąda przerwania podróży wybitnego pianisty i męża stanu, słusznie obawiając się zamieszek i niepodległościowego fermentu w Wielkopolsce. Mimo niemieckich nacisków Paderewski wjeżdża do Poznania. Z hotelu „Bazar” wygłasza płomienne przemówienie do tłumów. Na ulicach dochodzi do potyczek z Niemcami, które rychło przeradzają się w regularne powstanie.”[1]

Obsada[edytuj | edytuj kod]

W pozostałych rolach: Grażyna Jędras, Michał Szewczyk, Henryk Staszewski, Włodzimierz Adamski, Mariusz Żaba, Andrzej Mrozek, Jacek Domański, Janusz Dziubiński, Zbigniew Grabski, Renata Husarek, Wojciech Kalinowski, Eugeniusz Korczarowski, Wojciech Krupa, Ryszard Radwański, Eugeniusz Wałaszek, Ryszard Mróz, Mirosław Siedler, Tadeusz Teodorczyk.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. FilmPolski.pl - POWRÓT DO POLSKI, www.filmpolski.pl [dostęp 2017-11-19] (pol.).