John Forbes Nash

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
John Forbes Nash
John Forbes Nash, Jr.
Ilustracja
Data urodzenia 1928
Data śmierci 2015
Zawód matematyk
Narodowość Amerykanin

John Forbes Nash Jr (ur. 13 czerwca 1928 w Bluefield w Wirginii, zm. 23 maja 2015 w New Jersey) – amerykański matematyk i ekonomista.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Prowadził badania nad teorią gier. Wprowadził koncept równowagi w grach niekooperacyjnych nazwany od jego nazwiska równowagą Nasha. Był współlaureatem nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 1994 roku (nagrodę dostali wówczas także zajmujący się teorią gier Reinhard Selten i John Harsanyi)[1]. W latach 50. pracował w Massachusetts Institute of Technology w Cambridge, później jako profesor Uniwersytetu Princeton.

Wynalazł on niemal równocześnie z Pietem Heinem grę planszową Hex[2].

Nash cierpiał na schizofrenię paranoidalną, która wcześnie wyłączyła go z życia naukowego. Historia jego życia została zekranizowana w 2001 roku w filmie Piękny umysł (A Beautiful Mind), w którym główną rolę zagrał Russell Crowe[3] (w rzeczywistości choroba miała inny przebieg niż ukazany w filmie). Film dokumentalny poświęcił mu również kanał telewizyjny National Geographic (2004) oraz Discovery Communications (w Polsce ten dokument cyklicznie emituje kanał Discovery Science).

Nash i jego żona zginęli 23 maja 2015 w wypadku samochodowym na drodze New Jersey Turnpike[4].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Od roku 1951 Nash miał romans z pielęgniarką Eleanorą Stier, z którą miał syna Johna Davida Stiera. Niedoszłą żonę i syna opuścił.

W roku 1951 przeniósł się do MIT, gdzie rozpoczął pracę jako wykładowca na wydziale matematyki. Tam spotkał Alicię Lopez-Harrison de Lardé (ur. 1 stycznia 1933 roku – zm. 23 maja 2015), studentkę fizyki z Salwadoru, z którą się ożenił w lutym 1957 roku. W roku 1959 Alicia oddała go do szpitala dla psychicznie chorych z powodu schizofrenii, na którą cierpiał Nash. Alicia i Nash mieli jednego syna – Johna Charlesa Martina Nasha. Nash i Alicia de Lardé rozwiedli się w 1963 roku i ponownie pobrali w 2001 r.

Życiorys Nasha jest głównym tematem książki biograficznej Sylvii Nasar Piękny umysł (na podstawie której nakręcono film pt. Piękny umysł).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]