John Forbes Nash

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
John Forbes Nash
Ilustracja
Data urodzenia 1928
Data śmierci 2015
Zawód matematyk
Narodowość Amerykanin

John Forbes Nash Jr (ur. 13 czerwca 1928 w Bluefield w Wirginii, zm. 23 maja 2015 w New Jersey) – amerykański matematyk i ekonomista.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Prowadził badania nad teorią gier. Wprowadził koncept równowagi w grach niekooperacyjnych nazwany od jego nazwiska równowagą Nasha. Był współlaureatem nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 1994 roku (nagrodę dostali wówczas także zajmujący się teorią gier Reinhard Selten i John Harsanyi)[1]. W latach 50. pracował w Massachusetts Institute of Technology w Cambridge, później jako profesor Uniwersytetu Princeton.

Wynalazł on niemal równocześnie z Pietem Heinem grę planszową Hex[2].

Nash cierpiał na schizofrenię paranoidalną, która wcześnie wyłączyła go z życia naukowego. Historia jego życia została zekranizowana w 2001 roku w filmie Piękny umysł (A Beautiful Mind), w którym główną rolę zagrał Russell Crowe[3] (w rzeczywistości choroba miała inny przebieg niż ukazany w filmie). Film dokumentalny poświęcił mu również kanał telewizyjny National Geographic (2004) oraz Discovery Communications (w Polsce ten dokument cyklicznie emituje kanał Discovery Science).

Nash i jego żona zginęli 23 maja 2015 w wypadku samochodowym na drodze New Jersey Turnpike[4].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Od roku 1951 Nash miał romans z pielęgniarką Eleanorą Stier, z którą miał syna Johna Davida Stiera. Niedoszłą żonę i syna opuścił.

W roku 1951 przeniósł się do MIT, gdzie rozpoczął pracę jako wykładowca na wydziale matematyki. Tam spotkał Alicię Lopez-Harrison de Lardé (ur. 1 stycznia 1933 roku – zm. 23 maja 2015), studentkę fizyki z Salwadoru, z którą się ożenił w lutym 1957 roku. W roku 1959 Alicia oddała go do szpitala dla psychicznie chorych z powodu schizofrenii, na którą cierpiał Nash. Alicia i Nash mieli jednego syna – Johna Charlesa Martina Nasha. Nash i Alicia de Lardé rozwiedli się w 1963 roku i ponownie pobrali w 2001 r.

Życiorys Nasha jest głównym tematem książki biograficznej Sylvii Nasar Piękny umysł (na podstawie której nakręcono film pt. Piękny umysł).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]