Nad Harkabuzem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nad Harkabuzem
Ilustracja
Obelisk na przełęczy Nad Harkabuzem
Państwo  Polska
Wysokość ok. 825 m n.p.m.
Pasmo Beskid Żywiecki, Karpaty
Sąsiednie szczyty Leszczak, ok. 847 m
Położenie na mapie Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego
Mapa lokalizacyjna Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego
Nad Harkabuzem
Nad Harkabuzem
Ziemia49°32′20,8″N 19°50′42,8″E/49,539111 19,845222

Nad Harkabuzem (ok. 825 m) – płytka przełęcz w Beskidzie Orawsko-Podhalańskim, znajdująca się w grzbiecie biegnącym od Przełęczy Spytkowickiej do Żeleźnicy. Grzbietem tym biegnie Wielki Europejski Dział Wodny i dawna granica polsko-węgierska. Południowe stoki przełęczy opadają do doliny Orawki w miejscowości Harkabuz (zlewisko Morza Czarnego), wschodnie do doliny Raby w miejscowości Raba Wyżna (zlewisko Bałtyku)[1]. Przełęcz nad Harkabuzem znajduje się pomiędzy szczytem Leszczak (864 m) i bezimiennym wierzchołkiem ok. 847 m. Prowadzi przez nią droga z Harkabuzu do Raby Wyżnej[2]. Wybudowana została w latach 60. XX wieku, początkowo pokryta była kostką brukową i dopiero w 2005 zmieniono jej nawierzchnię na asfaltową. Od czasu jej modernizacji nadano jej nazwę Drogi Solidarności, by uczcić pamięć chodzących tędy kurierów z okresu II wojny światowej, oraz szlaków papieskich Jana Pawła II. Odbyło się uroczyste otwarcie z udziałem prezydenta Lecha Wałęsy i premiera Kazimierza Marcinkiewicza. Poświęcenia dokonali kardynał Stanisław Dziwisz i biskup Jan Szkodoń – obydwaj pochodzą z tych okolic[1]. Na przełęczy zamontowano głaz z pamiątkową płytą, wiatę dla turystów i tablicę informacyjną.

Przez przełęcz Nad Harkabuzem przebiega dalekobieżny niebieski szlak turystyczny, a na przełęczy ma swój początek żółty szlak do Raby Wyżnej[1].

Szlaki turystyczne
szlak turystyczny niebieski odcinek: Przełęcz SpytkowickaŁysa GóraLeszczak – Nad Harkabuzem – ŻeleźnicaPod Żeleźnicą. Czas przejścia: 3 h
szlak turystyczny żółty Nad Harkabuzem – Raba Wyżna. Czas przejścia: 1.30 h.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Stanisław Figiel, Piotr Krzywda: Beskid Żywiecki. Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2006. ISBN 83-89188-59-7.
  2. Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2014-04-01].
Panorama widokowa na grzbiet przełęczy Nad Harkabuzem
Panorama widokowa na grzbiet przełęczy Nad Harkabuzem