Przejście graniczne Chałupki-Bogumin (drogowe)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przejście graniczne Chałupki-Bohumín
Państwo  Polska
Miejscowość Chałupki
Państwo  Czechy
Miejscowość Bohumín
Rodzaj przejścia drogowe
Status zlikwidowane
Rodzaj ruchu piesi, rowerzyści, motocykle, samochody osobowe, autokary, samochody ciężarowe do 20 t, mały ruch graniczny
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Przejście graniczne Chałupki-Bohumín
Przejście graniczne Chałupki-Bohumín
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Przejście graniczne Chałupki-Bohumín
Przejście graniczne Chałupki-Bohumín
Położenie na mapie Europy
Mapa lokalizacyjna Europy
Przejście graniczne Chałupki-Bohumín
Przejście graniczne Chałupki-Bohumín
Położenie na mapie Czech
Mapa lokalizacyjna Czech
Przejście graniczne Chałupki-Bohumín
Przejście graniczne Chałupki-Bohumín
Ziemia49°55′12,12″N 18°19′36,84″E/49,920033 18,326900

Przejście graniczne Chałupki-Bohumínpolsko-czeskie drogowe przejście graniczne położone w województwie śląskim, powiecie raciborskim, gminie Krzyżanowice w miejscowości Chałupki, zlikwidowane w 2007 roku.

Opis przejścia granicznego[edytuj | edytuj kod]

Przejście graniczne Chałupki-Bohumín z miejscem odprawy granicznej po stronie polskiej w miejscowości Chałupki, powstało dzięki porozumieniu między Rzeczpospolitą Polską i Republiką Czeską[1]. Czynne było całą dobę. Dopuszczony był ruch pieszych, rowerzystów, motocykli, samochodów osobowych, autokarów i samochodów ciężarowych o masie całkowitej do 20 ton i mały ruch graniczny[2]. Obsługiwane było przez graniczną placówkę kontrolną Straży Granicznej w Chałupkach. Obie miejscowości przygraniczne łączył most graniczny na Odrze.

21 grudnia 2007 roku na mocy układu z Schengen przejście zostało zlikwidowane.

W okresie istnienia Czechosłowacji funkcjonowały w tym miejscu polsko-czechosłowackie przejścia graniczne:

  • Chałupki-Bohumín – małego ruchu granicznego I kategorii. Zostało utworzone 13 kwietnia 1960 roku[3]. Czynne było całą dobę. Dopuszczony był ruch osób na podstawie przepustek z wszelkich względów przewidzianych w Konwencji. Kontrola celna wykonywana była przez organy celne[4].
  • Chałupki – drogowe. Czynne całą dobę. Dopuszczony był ruch osób i towarów[5] i od 28 grudnia 1985 roku mały ruch graniczny I kategorii[6][7]. Obsługiwane było przez graniczną placówkę kontrolną Chałupki.

Po stronie czeskiej prowadziła do niego droga nr 58 (trasa Bogumin-Ostrawa-Przybór). 200 metrów od przejścia znajdował się węzeł czeskiej autostrady D1. Natomiast po polskiej stronie prowadziła do przejścia droga krajowa nr 78 (trasa Chałupki – Wodzisław ŚląskiRybnikGliwice). Pośrednio (poprzez 78) wiele pojazdów dojeżdżało do przejścia drogami: 45 od strony Raciborza i Kędzierzyn-Koźla, 932 od strony Żor, Tychów i Katowic i 933 od strony Jastrzębia-Zdroju, Pszczyny i Oświęcimia.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]