Przystań przy ul. Przybyszewskiego w Toruniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przystań przy ul. Przybyszewskiego w Toruniu
Ilustracja
Przyczółek mostowy, 2020 rok
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miejscowość

Toruń

Typ portu

śródlądowy, rzeczny

Data powstania

koniec XIX w.

Adres bosmanatu

ul. Przybyszewskiego

Położenie na mapie Torunia
Mapa konturowa Torunia, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Przystań przy ul. Przybyszewskiego w Toruniu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Przystań przy ul. Przybyszewskiego w Toruniu”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Przystań przy ul. Przybyszewskiego w Toruniu”
Ziemia53°00′15″N 18°33′54″E/53,004167 18,565000

Przystań przy ul. Przybyszewskiego w Toruniu – dawna przystań AZS UMK na Wiśle w Toruniu.

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Przystań znajduje się w zachodniej części miasta, w dzielnicy Bydgoskie Przedmieście, na przedłużeniu ul. Przybyszewskiego, która jest częścią drogi wojewódzkiej nr 257.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przystań widziana od strony wschodniej, 2020 rok

Przyczółek mostowy w prawobrzeżnym Toruniu dla mostu pontonowego w zakończeniu dzisiejszej ulicy Przybyszewskiego istniał już w czasach pruskich. Wykonano go podczas budowy Twierdzy Toruń, scalając ewentualnym mostem, w razie zagrożenia militarnego, pierścień fortyfikacji. W okresie międzywojennym teren przejęło wojsko polskie, urządzając tu poligon wodny 8. Batalionu Saperów[1].

W 1946 roku zorganizowano tu przystań dla Akademickiego Związku Sportowego nowo powołanego uniwersytetu. Służyła ona sekcji wioślarskiej i żeglarskiej. W latach 1958-1960, dzięki staraniom władz Uczelni wybudowano nową przystań dla wodniaków w sąsiedztwie Portu Zimowego. Zaś dotychczasowy obiekt zaczął ponownie pełnić rolę przyczółka mostowego dla przeprawy pontonowej, która w razie zniszczenia mostów stałych w Toruniu, służyłaby jako most tymczasowy[2][3].

W 2020 roku, podczas remontu mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego, w tej lokalizacji planowano zbudować wojskowy most pontonowy, lecz na skutek zbyt niskiego stanu Wisły, do tej realizacji nie doszło[4][5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]