Puchar Świata FIFA

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Reprezentacja Niemiec z Pucharem Świata (2014)

Puchar Świata FIFAnagroda, której replika wręczana jest zwycięzcy Mistrzostw świata w piłce nożnej od 1974 r. Zastąpił on dawną nagrodę o nazwie „Złota Nike”, po tym jak w 1970 r. reprezentacja Brazylii otrzymała ją na własność po trzykrotnym wygraniu mistrzostw świata.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Rzeźbę Pucharu Świata wykonał włoski artysta Silvio Gazzaniga. Przedstawia ona dwóch piłkarzy unoszących globus. Podstawę stanowią dwa pierścienie z malachitu i jedna złota obręcz między nimi, na której znajduje się miejsce na nazwy kolejnych zwycięzców mistrzostw świata w piłce nożnej. Jako pierwsi wpisali się piłkarze RFN pokonując Holandię w finale mistrzostw świata w 1974 r. Ostatnie miejsce zapełnią zwycięzcy mistrzostw w 2038 r. Oryginalny Puchar wykonany został z 18-karatowego złota, mierzy 36 cm wysokości i waży 6,175 kg.

Puchar jest własnością FIFA i w odróżnieniu od „Złotej Nike” nie zostanie nigdy przekazany na własność żadnej drużynie. Jego pozłacana replika jest wręczana zaraz po meczu finałowym kapitanowi zwycięskiej reprezentacji.

Zdobywcy[edytuj | edytuj kod]

Zdobywcy Pucharu Świata FIFA (FIFA World Cup Trophy):


Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i Złota Nike

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]