Puchar Europy w bobslejach 2017/2018

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Puchar Europy w bobslejach 2017/2018
2016/2017 2018/2019
Data 11 listopada 2017 - 14 stycznia 2018
Miejsce rozpoczęcia Norwegia Lillehammer
Miejsce zakończenia Niemcy Winterberg
Organizator IBSF
Liczba konkurencji 3
Zwycięzcy
Dwójki kobiet

Dwójki mężczyzn
Niemcy Christin Schenkel

Niemcy Christoph Hafer
Czwórki mężczyzn Niemcy Christoph Hafer
Kombinacja Niemcy Christoph Hafer

Puchar Europy w bobslejach 2017/2018 rozpoczął się 11 listopada 2017 roku w Lillehammer, a zakończył się 14 stycznia 2018 roku na torze w Winterbergu.

Obrońcami tytułu byli: W dwójkach kobiet Niemka Anna Köhler, a wśród mężczyzn, w dwójkach Niemiec Richard Oelsner, a w czwórkach Rosjanin Dmitrij Popow, który triumfował również w klasyfikacji kombinacji.

Tym razem Niemka nie startowała, Niemiec zajął 17. miejsce w klasyfikacji generalnej dwójek, będąc dwukrotnie na podium, a Rosjanin zajął 7. miejsce w klasyfikacji czwórek, nie będąc ani razu na podium, zaś w klasyfikacji kombinacji zajął o jedną lokatę wyżej, będąc na 6. miejscu. W tym sezonie u pań zwyciężyła Niemka Christin Schenkel, która pokonała drugą zawodniczkę w klasyfikacji o ponad 100 punktów. W dwójkach panów natomiast najlepszy okazał się Niemiec Christoph Hafer, który tylko dwukrotnie nie stanął na podium zawodów dwójek. Dodatkowo okazał się najlepszy w klasyfikacji czwórek i kombinacji, zwyciężając łącznie w pięciu konkursach.

Kalendarz Pucharu Europy[edytuj | edytuj kod]

Lp. Data Miejscowość Konkurencja 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
1. 11 - 12.11.2017 Norwegia Lillehammer Dwójka mężczyzn
(11.11.2017)
 Szwajcaria
Clemens Bracher
Michael Kuonen
 Niemcy
Richard Oelsner
Alexander Schüller
 Francja
Romain Heinrich
Lionel Lefebvre
Dwójka kobiet
(11.11.2017)
 Austria
Katrin Beierl
Jennifer J. O. D. Onasanya
 Niemcy
Christin Senkel
Franziska Bertels
 Niemcy
Kim Kalicki
Lisa Gericke
Dwójka mężczyzn
(12.11.2017)
 Szwajcaria
Clemens Bracher
Michael Kuonen
 Niemcy
Bennet Buchmüller
Issam Ammour
 Niemcy
Christoph Hafer
Philipp Schneider
Dwójka kobiet
(12.11.2017)
 Austria
Katrin Beierl
Jennifer J. O. D. Onasanya
 Niemcy
Laura Nolte
Lena Zelichowski
 Niemcy
Kim Kalicki
Lisa Gericke
2. 23 - 25.11.2017 Niemcy Altenberg Dwójka mężczyzn
(23.11.2017)
 Niemcy
Christoph Hafer
Tobias Schneider
 Czechy
Dominik Dvořák
Jakub Nosek
 Niemcy
Bennet Buchmüller
Issam Ammour
Dwójka mężczyzn
(24.11.2017)
 Polska
Mateusz Luty
Krzysztof Tylkowski
 Niemcy
Christoph Hafer
Michael Salzer
 Francja
Romain Heinrich
Bruno Naprix
Dwójka kobiet
(24.11.2017)
 Niemcy
Christin Senkel
Franziska Bertels
 Niemcy
Laura Nolte
Lena Zelichowski
 Niemcy
Sandra Kroll
Stefanie Pähler
Czwórka mężczyzn
(25.11.2017)
 Austria
Markus Treichl
Ekemini Bassey
Angel Somov
Markus Glück
 Niemcy
Christoph Hafer
Tobias Schneider
Markus Reichle
Michael Salzer
 Czechy
Jan Vrba
Dominik Suchý
Jan Stokláska
David Egydy
3. 01 - 03.12.2017 Niemcy Königssee Dwójka mężczyzn
(01.12.2017)
 Niemcy
Johannes Lochner
Joshua Bluhm
 Czechy
Dominik Dvořák
Jakub Nosek
 Austria
Benjamin Maier
Kilian Walch
Dwójka kobiet
(01.12.2017)
 Austria
Katrin Beierl
Jennifer J. O. D. Onasanya
 Niemcy
Christin Senkel
Franziska Bertels
 Rumunia
Maria Adela Constantin
Florentina Costina Iusco
Czwórka mężczyzn
(02.12.2017)
 Niemcy
Pablo Nolte
Paul Straub
Benedikt Hertel
Alexander Schüller
 Szwajcaria
Rico Peter
Thomas Amrhein
Alex Baumann
Simon Friedli
 Niemcy
Christoph Hafer
Tobias Schneider
Michael Salzer
Markus Reichle
Dwójka kobiet
(02.12.2017)
 Austria
Katrin Beierl
Jennifer J. O. D. Onasanya
 Niemcy
Christin Senkel
Leonie Fiebig
 Szwajcaria
Sabina Hafner
Rahel Rebsamen

 Rumunia

Andreea Grecu
Florentina Costina Iusco
Czwórka mężczyzn
(03.12.2017)
 Niemcy
Christoph Hafer
Tobias Schneider
Korbinian Reichenberger
Michael Salzer
 Rosja
Maksim Andrianow
Jurij Sielichow
Michaił Mordasow
Rusłan Samitow
 Austria
Markus Treichl
Markus Glück
Marco Rangl
Ekemini Bassey
4. 15 - 17.12.2017 Francja La Plagne Dwójka mężczyzn
(15.12.2017)
 Niemcy
Christoph Hafer
Tobias Schneider
 Niemcy
Bennet Buchmüller
Christian Hammers
 Rumunia
Mihai Christian Tentea
Ciprian Nicolae Daroczi
Dwójka kobiet
(15.12.2017)
 Niemcy
Christin Senkel
Leonie Fiebig
 Rumunia
Maria Adela Constantin
Florentina Costina Iusco
 Niemcy
Laura Nolte
Lena Zelichowski
Czwórka mężczyzn
(16.12.2017)
 Niemcy
Christoph Hafer
Korbinian Reichenberger
Michael Salzer
Tobias Schneider
 Niemcy
Jonas Jannusch
Christian Ebert
Christian Jagusch
Bastian Heber
 Niemcy
Pablo Nolte
Alexander Mair
Marcel Kirstges
Florian Bauer
Czwórka mężczyzn
(17.12.2017)
 Niemcy
Christoph Hafer
Michael Salzer
Korbinian Reichenberger
Tobias Schneider
 Włochy
Simone Bertazzo
Mattia Variola
Federico Comel
Francesco Costa
 Czechy
Jan Vrba
Jan Stokláska
Dominik Suchý
David Egydy
5. 05 - 06.01.2018 Austria Igls Dwójka mężczyzn
(05.01.2018)
 Niemcy
Pablo Nolte
Florian Bauer
 Niemcy
Bennet Buchmüller
Paul Krenz
 Niemcy
Christoph Hafer
Michael Salzer
Dwójka kobiet
(05.01.2018)
 Niemcy
Christin Senkel
Lena Zelichowski
 Niemcy
Laura Nolte
Lavinia Pittschaft
 Niemcy
Sabrina Duljevic
Lisa Gericke
Czwórka mężczyzn
(06.01.2018)
 Szwajcaria
Clemens Bracher
Michael Kuonen
Fabio Badraun
Martin Meier
 Stany Zjednoczone
Justin Olsen
Chris Fogt
Evan Weinstock
Steve Langton
 Holandia
Ivo de Bruin
Bror van der Zijde
Janko Franjic
Jeroen Piek
6. 12 - 14.01.2018 Niemcy Winterberg Dwójka mężczyzn
(12.01.2018)
 Niemcy
Richard Oelsner
Alexander Schüller
 Niemcy
Christoph Hafer
Tobias Schneider
 Niemcy
Pablo Nolte
Florian Bauer
Dwójka kobiet
(12.01.2018)
 Niemcy
Christin Senkel
Lena Zelichowski
 Niemcy
Kim Kalicki
Sarah Noll
 Niemcy
Laura Nolte
Vivian Hanusch
Czwórka mężczyzn
(13.01.2018)
 Niemcy
Richard Oelsner
Benedikt Hertel
Alexander Schüller
Paul Straub
 Niemcy
Christoph Hafer
Lukas Frytz
Henrik Bosse
Michael Salzer
 Niemcy
Jonas Jannusch
Christian Jagusch
Bastian Heber
Christian Ebert
Czwórka mężczyzn
(14.01.2018)
 Niemcy
Richard Oelsner
Alexander Schüller
Benedikt Hertel
Paul Straub
 Niemcy
Pablo Nolte
Florian Bauer
Alexander Mair
Matthias Sommer
 Niemcy
Christoph Hafer
Lukas Frytz
Michael Salzer
Henrik Bosse

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

Dwójka kobiet[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Pilot LIL LIL ALT KON KON LPG IGL WIN Punkty
1. Niemcy Christin Senkel 2. 4. 1. 2. 2. 1. 1. 1. 906
2. Niemcy Laura Nolte 4. 2. 2. 10. 9. 3. 2. 3. 778
3. Rosja Lubow Czernych 5. 6. 4. 14. 13. 6. 5. 572
4. Szwajcaria Martina Fontanive 6. 5. 5. 12. 11. 6. 492
5. Austria Katrin Beierl 1. 1. DNS 1. 1. 480
6. Niemcy Kim Kalicki 3. 3. DNS 4. 2. 410
7. Rosja Polina Nazaruk 15. 14. 8. 7. 6. 360
8. Rumunia Maria Adela Constantin 3. 8. 2. 292
9. Niemcy Sandra Kroll 3. 4. 7. 282
10. Szwajcaria Paulina Götschi 7. 7. 9. 244

Dwójka mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Pilot LIL LIL ALT ALT KON LPG IGL WIN Punkty
1. Niemcy Christoph Hafer 11. 3. 1. 2. 6. 1. 3. 2. 820
2. Niemcy Pablo Nolte 8. 10. 6. 5. 5. 5. 1. 3. 738
3. Niemcy Bennet Buchmüller 6. 2. 3. 7. 2. 2. 4. 700
4. Rumunia Mihai Christian Tentea 9. 11. 9. 8. 9. 3. 4. 5. 666
5. Czechy Dominik Dvořák 4. 7. 2. 4. 2. 496
6. Rosja Dmitrij Popow 14. 12. 10. 12. 11. 11. 6. 480
7. Francja Romain Heinrich 3. 6. 4. 3. 6. 476
8. Polska Mateusz Luty 7. 4. 5. 1. 10. 464
9. Rosja Aleksandr Bredichin 9. 9. 12. 9. 18. 12. 13. 456
10. Łotwa Ralfs Bērziņš 15. 14. 17. 18. 17. 15. 10. 7. 444
... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...
23. Polska Jakub Stano 18. 19. 28. 16. 15. 191
26. Polska Jakub Zakrzewski 21. 21. 26. 22. 19. 145

Czwórka mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Pilot ALT KON KON LPG LPG IGL WIN WIN Punkty
1. Niemcy Christoph Hafer 2. 3. 1. 1. 1. 4. 2. 3. 880
2. Niemcy Bennet Buchmüller 4. 5. 7. 6. 8. 7. 4. 7. 704
3. Niemcy Pablo Nolte 14. 1. 5. 3. 5. 8. 2. 652
4. Słowacja Radek Matoušek 10. 12. 12. 7. 9. 9. 11. 6. 592
5. Niemcy Jonas Jannusch 7. 4. 2. 4. 10. 3. 560
6. Rumunia Dorin Alexandru Grigore 7. 19. 17. 10. 14. 16. 8. 8. 501
7. Rosja Dmitrij Popow 9. 8. 6. 6. 7. 10. 488
8. Łotwa Ralfs Bērziņš 12. 20. 19. 11. 11. 13. 9. 12. 471
9. Czechy Jan Vrba 3. 9. 8. 5. 3. 452
10. Rosja Aleksandr Bredichin 6. 13. 11. 12. 10. 9. 428
... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...
23. Polska Mateusz Luty 11. 13. 12. 192
34. Polska Jakub Stano 25. 23. 20. 79

Kombinacja mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Pilot LIL LIL ALT ALT KON KON LPG LPG IGL WIN WIN Punkty
1. Niemcy Christoph Hafer 2er 11. 3. 1. 2. 6. 1. 3. 2. 1700
4er 2. 3. 1. 1. 1. 4. 2. 3.
2. Niemcy Bennet Buchmüller 2er 6. 2. 3. 7. 2. 2. 4. 1404
4er 4. 5. 7. 6. 8. 7. 4. 7.
3. Niemcy Pablo Nolte 2er 8. 10. 6. 5. 5. 5. 1. 3. 1390
4er 14. 1. 5. 3. 5. 8. 2.
4. Słowacja Radek Matoušek 2er 19. 17. 12. 15. 21. 14. 13. 12. 1000
4er 10. 12. 12. 7. 9. 9. 11. 6.
5. Rumunia Mihai Christian Tentea 2er 9. 11. 9. 8. 9. 3. 4. 5. 995
4er 23. 16. 15. 17. 15. 15. 14.
6. Rosja Dmitrij Popow 2er 14. 12. 10. 12. 11. 11. 6. 968
4er 9. 8. 6. 6. 7. 10.
7. Czechy Dominik Dvořák 2er 4. 7. 2. 4. 2. 916
4er 5. 11. 10. 5. 4.
8. Łotwa Ralfs Bērziņš 2er 15. 14. 17. 18. 17. 15. 10. 7. 915
4er 12. 20. 19. 11. 11. 13. 9. 12.
9. Rosja Aleksandr Bredichin 2er 9. 9. 12. 9. 18. 12. 13. 884
4er 6. 13. 11. 12. 10. 9.
10. Czechy Jan Vrba 2er 12. 16. 8. 10. 15. 4. 864
4er 3. 9. 8. 5. 3.
... ... ... ...
16. Polska Mateusz Luty 2er 7. 4. 5. 1. 10. 656
4er 11. 13. 12.
25. Polska Jakub Stano 2er 18. 19. 28. 16. 15. 270
4er 25. 23. 20.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]