Puchar Świata w saneczkarstwie 2017/2018

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Puchar Świata w saneczkarstwie 2017/2018
2016/2017 2018/2019
Data 18 listopada 2017 – 28 stycznia 2018
Miejsce rozpoczęcia Austria Igls
Miejsce zakończenia Łotwa Sigulda
Organizator FIL
Zwycięzcy
Jedynki kobiet

Jedynki mężczyzn
Niemcy Natalie Geisenberger

Niemcy Felix Loch
Dwójki mężczyzn Niemcy Toni Eggert
Niemcy Sascha Benecken
Sztafeta mieszana  Niemcy
Sprint jedynek kobiet

Sprint jedynek mężczyzn
Niemcy Natalie Geisenberger

Austria Wolfgang Kindl
Sprint dwójek mężczyzn Łotwa Andris Šics
Łotwa Juris Šics

Puchar Świata w saneczkarstwie 2017/2018 – 41. sezon Pucharu Świata w saneczkarstwie. Rozpoczął się 18 listopada 2017 roku w Austriackim mieście Igls. Ostatnie zawody z tego cyklu zostały rozegrane 28 stycznia 2018 roku na torze w łotewskiej Siguldzie. Rozegranych zostało 45 konkursów: po 9 konkursów indywidualnych kobiet, mężczyzn oraz dwójek mężczyzn, sześciokrotnie odbyły się również zawody sztafet. Podobnie jak w poprzednim sezonie odbyły się również zawody sprinterskie kobiet, mężczyzn oraz dwójek mężczyzn, które zostały przeprowadzone czterokrotnie. Są to dodatkowe trzy wyścigi dla najlepszej 15. zawodów Pucharu Świata. Zawody te są wliczane do klasyfikacji PŚ w danej konkurencji oraz prowadzona będzie dodatkowa klasyfikacja dla tych zawodników, którzy wystartują we wszystkich tego typu startach w sezonie.

Podczas sezonu 2017/2018 odbyły się dwie imprezy, na których rozdane zostaną medale. Podczas zawodów Pucharu Świata w łotewskiej Siguldzie odbyły się jednocześnie mistrzostwa Europy. Natomiast główną imprezą tego sezonu były Zimowe igrzyska olimpijskie w Pjongczangu.

Kalendarz Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

Lp. Data Miejscowość Konkurencja 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
1. 18-19 listopada 2017 Austria Igls
Jedynki kobiet Niemcy Natalie Geisenberger Niemcy Dajana Eitberger Niemcy Tatjana Hüfner
Jedynki mężczyzn Rosja Siemion Pawliczenko Austria Wolfgang Kindl Niemcy Felix Loch
Dwójki mężczyzn  Niemcy
Toni Eggert
Sascha Benecken
 Włochy
Ludwig Rieder
Patrick Rastner
 Niemcy
Tobias Wendl
Tobias Arlt
Sztafety mieszane  Niemcy
Natalie Geisenberger
Felix Loch
Toni Eggert
Sascha Benecken
 Kanada
Alex Gough
Mitchel Malyk
Tristan Walker
Justin Snith
 Rosja
Jekatierina Baturina
Siemion Pawliczenko
Aleksandr Dienisjew
Władisław Antonow
2. 25-26 listopada 2017 Niemcy Winterberg
Jedynki kobiet Niemcy Natalie Geisenberger Niemcy Tatjana Hüfner Stany Zjednoczone Summer Britcher
Sprint kobiet Stany Zjednoczone Emily Sweeney Stany Zjednoczone Summer Britcher Niemcy Natalie Geisenberger
Jedynki mężczyzn Włochy Kevin Fischnaller Niemcy Felix Loch Rosja Stiepan Fiodorow
Sprint mężczyzn Niemcy Felix Loch Rosja Siemion Pawliczenko Austria Nico Gleirscher
Dwójki mężczyzn  Niemcy
Toni Eggert
Sascha Benecken
 Niemcy
Tobias Wendl
Tobias Arlt
 Niemcy
David Gamm
Robin Geueke
Sprint dwójek mężczyzn  Niemcy
Tobias Wendl
Tobias Arlt
 Niemcy
Toni Eggert
Sascha Benecken
 Niemcy
David Gamm
Robin Geueke
3. 2-3 grudnia 2017 Niemcy Altenberg
Jedynki kobiet Niemcy Natalie Geisenberger Niemcy Tatjana Hüfner Niemcy Dajana Eitberger
Jedynki mężczyzn Niemcy Felix Loch Rosja Roman Riepiłow Niemcy Andi Langenhan
Dwójki mężczyzn  Niemcy
Toni Eggert
Sascha Benecken
 Austria
Peter Penz
Georg Fischler
 Niemcy
David Gamm
Robin Geueke
Sztafety mieszane  Niemcy
Natalie Geisenberger
Felix Loch
Toni Eggert
Sascha Benecken
 Austria
Miriam Kastlunger
Wolfgang Kindl
Peter Penz
Georg Fischler
 Włochy
Sandra Robatscher
Emanuel Rieder
Fabian Malleier
Ivan Nagler
4. 8-9 grudnia 2017 Kanada Calgary
Jedynki kobiet Niemcy Tatjana Hüfner Kanada Alex Gough Niemcy Natalie Geisenberger
Jedynki mężczyzn Niemcy Felix Loch Kanada Samuel Edney Rosja Roman Riepiłow
Dwójki mężczyzn  Niemcy
Toni Eggert
Sascha Benecken
 Austria
Peter Penz
Georg Fischler
 Niemcy
Tobias Wendl
Tobias Arlt
Sztafety mieszane  Niemcy
Tatjana Hüfner
Felix Loch
Toni Eggert
Sascha Benecken
 Kanada
Alex Gough
Samuel Edney
Tristan Walker
Justin Snith
 Austria
Miriam Kastlunger
Wolfgang Kindl
Peter Penz
Georg Fischler
5. 15-16 grudnia 2017 Stany Zjednoczone Lake Placid
Jedynki kobiet Niemcy Natalie Geisenberger Kanada Alex Gough Kanada Kimberley McRae
Sprint kobiet Niemcy Dajana Eitberger Kanada Alex Gough Niemcy Natalie Geisenberger
Jedynki mężczyzn Rosja Roman Riepiłow Rosja Siemion Pawliczenko Stany Zjednoczone Tucker West
Sprint mężczyzn Austria Wolfgang Kindl Niemcy Johannes Ludwig Stany Zjednoczone Taylor Morris
Dwójki mężczyzn  Niemcy
Toni Eggert
Sascha Benecken
 Austria
Peter Penz
Georg Fischler
 Kanada
Tristan Walker
Justin Snith
Sprint dwójek mężczyzn  Niemcy
Toni Eggert
Sascha Benecken
 Austria
Peter Penz
Georg Fischler
 Łotwa
Juris Šics
Andris Šics
6. 6-7 stycznia 2018 Niemcy Königssee
Jedynki kobiet Niemcy Natalie Geisenberger Niemcy Dajana Eitberger Niemcy Jessica Tiebel
Jedynki mężczyzn Austria Wolfgang Kindl Austria Armin Frauscher Niemcy Johannes Ludwig
Dwójki mężczyzn  Niemcy
Tobias Wendl
Tobias Arlt
 Niemcy
Toni Eggert
Sascha Benecken
 Niemcy
David Gamm
Robin Geueke
Sztafety mieszane  Włochy
Andrea Vötter
Dominik Fischnaller
Fabian Malleier
Ivan Nagler
 Stany Zjednoczone
Tucker West
Summer Britcher
Matthew Mortensen
Jayson Terdiman
 Austria
Birgit Platzer
Wolfgang Kindl
Peter Penz
Georg Fischler
7. 13-14 stycznia 2018 Niemcy Oberhof
Jedynki kobiet Niemcy Dajana Eitberger Niemcy Natalie Geisenberger Niemcy Tatjana Hüfner
Jedynki mężczyzn Niemcy Felix Loch Rosja Siemion Pawliczenko Niemcy Andi Langenhan
Dwójki mężczyzn  Niemcy
Toni Eggert
Sascha Benecken
 Niemcy
Tobias Wendl
Tobias Arlt
 Austria
Peter Penz
Georg Fischler
Sztafety mieszane  Niemcy
Dajana Eitberger
Felix Loch
Toni Eggert
Sascha Benecken
 Łotwa
Elīza Cauce
Artūrs Dārznieks
Andris Šics
Juris Šics
 Austria
Hannah Prock
Reinhard Egger
Peter Penz
Georg Fischler
8. 20-21 stycznia 2018 Norwegia Lillehammer
Jedynki kobiet Stany Zjednoczone Summer Britcher Niemcy Natalie Geisenberger Niemcy Julia Taubitz
Sprint kobiet Stany Zjednoczone Summer Britcher Rosja Wiktoria Diemczenko Niemcy Natalie Geisenberger
Jedynki mężczyzn Włochy Dominik Fischnaller Rosja Roman Riepiłow Austria Wolfgang Kindl
Sprint mężczyzn Rosja Siemion Pawliczenko Austria Wolfgang Kindl Włochy Dominik Fischnaller
Dwójki mężczyzn  Niemcy
Toni Eggert
Sascha Benecken
 Austria
Peter Penz
Georg Fischler
 Niemcy
Tobias Wendl
Tobias Arlt
Sprint dwójek mężczyzn  Austria
Peter Penz
Georg Fischler
 Niemcy
Tobias Wendl
Tobias Arlt
 Stany Zjednoczone
Matthew Mortensen
Jayson Terdiman
9. 27-28 stycznia 2018 Łotwa Sigulda
Jedynki kobiet Rosja Tatjana Iwanowa Niemcy Natalie Geisenberger Włochy Sandra Robatscher
Sprint kobiet Rosja Tatjana Iwanowa Niemcy Natalie Geisenberger Łotwa Kendija Aparjode
Jedynki mężczyzn Rosja Siemion Pawliczenko Niemcy Felix Loch Rosja Roman Riepiłow
Sprint mężczyzn Rosja Roman Riepiłow Słowacja Jozef Ninis Niemcy Felix Loch
Dwójki mężczyzn  Niemcy
Toni Eggert
Sascha Benecken
 Łotwa
Andris Šics
Juris Šics
 Niemcy
Tobias Wendl
Tobias Arlt
Sprint dwójek mężczyzn  Niemcy
Toni Eggert
Sascha Benecken
 Łotwa
Andris Šics
Juris Šics
 Łotwa
Oskars Gudramovičs
Pēteris Kalniņš
Sztafeta mieszana  Rosja
Tatjana Iwanowa
Siemion Pawliczenko
Aleksandr Dienisjew
Władisław Antonow
 Niemcy
Natalie Geisenberger
Felix Loch
Toni Eggert
Sascha Benecken
 Łotwa
Kendija Aparjode
Inārs Kivlenieks
Andris Šics
Juris Šics
ME 27–28 stycznia 2018 Łotwa Sigulda
49. Mistrzostwa Europy w Saneczkarstwie 2018

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

Jedynki kobiet[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Reprezentacja IGL WIN WINS ALT CAL LPD LPDS KON OBE LIL LILS SIG SIGS Punkty
1. Natalie Geisenberger  Niemcy 1. 1. 3. 1. 3. 1. 3. 1. 2. 2. 3. 2. 2. 1120
2. Dajana Eitberger  Niemcy 2. 11. 9. 3. 6. 5. 1. 2. 1. 25. - 4. 4. 754
3. Summer Britcher  Stany Zjednoczone 40. 3. 2. 7. 5. 8. 8. 5. 6. 1. 1. 13. 6. 726
4. Alex Gough  Kanada 4. 10. 7. 4. 2. 2. 2. 6. 7. 11. 9. 9. 10. 697
5. Tatjana Hüfner  Niemcy 3. 2. 4. 2. 1. 4. 5. - 3. 4. 11. 25. - 695
6. Tatjana Iwanowa  Rosja 24. 6. 10. 5. 23. 10. 10. 9. 4. 7. 8. 1. 1. 635
7. Erin Hamlin  Stany Zjednoczone 21. 4. 15. 9. 18. 6. 4. 11. 8. 9. 6. 6. 7. 539
8. Julia Taubitz  Niemcy 5. 5. 5. 6. 11. 25. - dsq - 3. 4. 7. 12. 473
9. Sandra Robatscher  Włochy 20. 9. 14. 8. 25. 7. 7. 10. 11. 12. 15. 3. 14. 464
10. Kimberley McRae  Kanada 8. 7. 13. 16. 4. 3. 6. dns 10. 17. - 11. 11. 451
... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...
22. Ewa Kuls  Polska 29. 21. - 27. 19. 22. - 18. 17. 27. - 15. 13. 204
25. Natalia Wojtuściszyn  Polska 32. 29. - 20. 15. 31. - 22. 21. 28. - 18. - 152

Jedynki mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Reprezentacja IGL WIN WINS ALT CAL LPD LPDS KON OBE LIL LILS SIG SIGS Punkty
1. Felix Loch  Niemcy 3. 2. 1. 1. 1. 7. 10. 11. 1. 5. 8. 2. 3. 923
2. Wolfgang Kindl  Austria 2. 8. 5. 5. 8. 6. 1. 1. 9. 3. 2. 5. 4. 838
3. Roman Riepiłow  Rosja 13. 19. - 2. 3. 1. 8. 5. 5. 2. 4. 3. 1. 774
4. Siemion Pawliczenko  Rosja 1. 5. 2. 25. 31. 2. 4. 16. 2. 15. 1. 1. 15. 773
5. Johannes Ludwig  Niemcy 19. 11. 7. 8. 5. 4. 2. 3. 6. 4. 11. 8. 5. 655
6. Andi Langenhan  Niemcy 9. 15. 10. 3. 6. 10. 7. 4. 3. 19. - 16. - 480
7. Dominik Fischnaller  Włochy 6. 18. - 17. 9. 9. 6. 7. 10. 1. 3. dns - 477
8. Ralf Palik  Niemcy 5. 6. 4. 4. 7. 18. - 12. 7. 22. - 14. 6. 469
9. Kevin Fischnaller  Włochy 8. 1. 11. 15. 29. 11. 9. 26. 14. 14. 6. 15. 12. 466
10. Tucker West  Stany Zjednoczone 16. 10. 15. 27. 16. 3. 5. 6. 15. 11. 15. 10. 13. 453
... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...
28. Maciej Kurowski  Polska 32. 22. - 24. 18. 38. - 30. 19. 28. - 26. - 132
31. Mateusz Sochowicz  Polska 39. 35. - 21. 26. 31. - 28. 30. 27. - 34. - 97

Dwójki mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Reprezentacja IGL WIN WINS ALT CAL LPD LPDS KON OBE LIL LILS SIG SIGS Punkty
1. Toni Eggert
Sascha Benecken
 Niemcy 1. 1. 2. 1. 1. 1. 1. 2. 1. 1. dnf 1. 1. 1170
2. Tobias Wendl
Tobias Arlt
 Niemcy 3. 2. 1. 4. 3. 7. 10. 1. 2. 3. 2. 3. 11. 911
3. Peter Penz
Georg Fischler
 Austria 4. 25. dns 2. 2. 2. 2. 4. 3. 2. 1. 5. 6. 836
4. Andris Šics
Juris Šics
 Łotwa 7. 6. 5. 12. 4. 11. 3. 12. 5. 4. 5. 2. 2. 719
5. Matt Mortensen
Jayson Terdiman
 Stany Zjednoczone 23. 5. 4. 11. 7. 5. 4. 10. 11. 8. 3. 10. 7. 588
6. Robin Geueke
David Gamm
 Niemcy 15. 3. 3. 3. 5. 9. 9. 3. 4. dsq dns 16. dns 524
7. Ludwig Rieder
Patrick Rastner
 Włochy 2. 4. 10. 13. 12. 10. 15. 11. 14. 13. 13. 6. 7. 523
8. Aleksandr Dienisjew
Władisław Antonow
 Rosja 5. 12. 7. 9. 17. 21. dns 8. 8. 6. 4. 7. 5. 507
9. Tristan Walker
Justin Snith
 Kanada 22. 8. 6. 22. 6. 3. 12. 5. 12. 12. 9. 12. 12. 504
10. Oskars Gudramovičs
Pēteris Kalniņš
 Łotwa 30. 10. 13. 5. 10. dns dns 13. 9. 5. 11. 4. 3. 456
... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... '...
13. Wojciech Chmielewski
Jakub Kowalewski
 Polska 16. 9. 11. 14. 9. 17. dns 25. 7. 9. 12. 14. 9. 456
30. Artur Wanielista
Adam Petyniak
 Polska dsq 28. dns 28. 23. 25. dns dns dns dns dns dns dns 60

Sztafety mieszane[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Reprezentacja IGL ALT CAL KON OBE SIG Punkty
1.  Niemcy 1. 1. 1. dsq 1. 2. 485
2.  Austria 6. 2. 3. 3. 3. 5. 400
3.  Kanada 2. 4. 2. 5. 7. 6. 381
4.  Łotwa 5. 5. 5. 6. 2. 3. 370
5.  Rosja 3. 12. 6. 4. 5. 1. 367
6.  Stany Zjednoczone 4. 7. 4. 2. 4. 9. 350
7.  Włochy dnf 3. 7. 1. 6. 4. 326
8.  Polska 9. 6. 8. dns 8. 7. 219
9.  Rumunia 8. 11. 9. 8. 9. dns 196
10.  Słowacja 7. 10. 11. 9. 10. dsq 191

Sprint kobiet[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Reprezentacja WINS LPDS LILS SIGS Strata
1. Natalie Geisenberger  Niemcy 3. 3. 3. 2. 2:18.458
2. Summer Britcher  Stany Zjednoczone 2. 8. 1. 6. +0.343
3. Tatjana Iwanowa  Rosja 10. 10. 8. 1. +0.545
4. Alex Gough  Kanada 8. 2. 9. 10. +0.649
5. Sandra Robatscher  Włochy 14. 7. 15. 14. +1.862
6. Erin Hamlin  Stany Zjednoczone 15. 4. 6. 7. +2.157

Sprint mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Reprezentacja WINS LPDS LILS SIGS Strata
1. Wolfgang Kindl  Austria 5. 1. 2. 4. 2:09.308
2. Felix Loch  Niemcy 1. 10. 8. 3. +0.521
2. Johannes Ludwig  Niemcy 7. 2. 11. 5. +0.521
4. Kevin Fischnaller  Włochy 11. 9. 6. 12. +0.879
5. Stiepan Fiodorow  Rosja 8. 14. 10. 14. +1.077
6. Siemion Pawliczenko  Rosja 2. 4. 1. 15. +1.217
7. Tucker West  Stany Zjednoczone 15. 5. 15. 13. +2.037

Sprint dwójek mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Reprezentacja WINS LPDS LILS SIGS Strata
1. Andris Šics
Juris Šics
 Łotwa 5. 3. 5. 2. 2:10.603
2. Matthew Mortensen
Jayson Terdiman
 Stany Zjednoczone 4. 4. 3. 8. +0.207
3. Tobias Wendl
Tobias Arlt
 Niemcy 1. 10. 2. 11. +0.433
4. Tristan Walker
Justin Snith
 Kanada 6. 12. 9. 12. +1.027
5. Ludwig Rieder
Patrick Rastner
 Włochy 10. 15. 13. 7. +1.324

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]