Puchar Europy w lekkoatletyce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Puchar Europy w lekkoatletyce – zawody lekkoatletyczne odbywające się od 1965 do 2008, początkowo co 2-3 lata, od 1993 co roku.

Państwa Europy podzielone są na grupy w zależności od poziomu jaki reprezentują. W każdej lidze znajduje się 8 krajów, gdyż taka jest liczba torów na bieżni (w 2006 w Superlidze startowało 9 zespołów). Obecnie są tu następujące ligi:

  • Superliga,
  • 1. Liga Grupa A i Grupa B – równorzędne
  • 2. Liga Grupa A i Grupa B – równorzędne

Podobnie jak w piłkarskich rozgrywkach ligowych państwa mogą spaść do niższej ligi (2 ostatnie z Superligi) lub awansować wyżej (najlepsze z grup A i B do wyższych lig).

Zawody w każdej z lig trwają 2 dni, dla każdej w innym miejscu. W ciągu tych dwóch odbywa się po 20 konkurencji wśród mężczyzn i wśród kobiet. W każdej konkurencji startuje tylko jeden reprezentant danego kraju. Państwa otrzymują punkty w zależności od pozycji zajętej przez jego reprezentanta (8 pkt za 1. miejsce, 7 pkt za 2., itd. aż do 1 pkt za 8. miejsce; reprezentacja nie otrzymuje punktu w przypadku, gdy zawodnik zostaje zdyskwalifikowany, nie ukończy konkurencji biegowej lub nie zaliczy żadnej próby w konkurencji technicznej; w 2006 dodawano o 1 pkt więcej, bo było 9 drużyn). Puchar zdobywa państwo z największą liczbą punktów zdobytych we wszystkich konkurencjach. Jeżeli dwie, lub więcej reprezentacji zdobyło identyczną liczbę punktów, to o kolejności decyduje liczba zwycięstw (w przypadku kolejnego remisu - liczba drugich miejsc itd.).

29. edycja zawodów (w 2008 roku) była ostatnią rozgrywaną według dotychczasowej formuły. Od 2009 roku Puchar Europy (początkowo również jako Puchar Bruno Zauliego) został zastąpiony drużynowymi mistrzostwami Europy.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]