Głobikowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Głobikowa
Państwo  Polska
Województwo podkarpackie
Powiat dębicki
Gmina Dębica
Wysokość 452 m n.p.m.
Liczba ludności (2011) 562[1][2]
Strefa numeracyjna 14
Kod pocztowy 39-208
Tablice rejestracyjne RDE
SIMC 0818090
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa lokalizacyjna województwa podkarpackiego
Głobikowa
Głobikowa
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Głobikowa
Głobikowa
Ziemia49°57′30″N 21°26′20″E/49,958333 21,438889
Strona internetowa miejscowości

Głobikowawieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie dębickim, w gminie Dębica[3][4].

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa tarnowskiego.

Głobikowa to rozległa wioska na płaszczowinie podgórskiej, położona na wysokości od 360 do 460 m n.p.m. w południowo-zachodniej części Pogórza Strzyżowskiego należącego do Pogórza Karpackiego (najwyżej położona wieś w Gminie Dębica).

Miejscowość leży na styku czterech gmin: Dębicy, Ropczyc, Brzostku i Pilzna. Odległość od siedziby gminy wynosi 17 km. Położenie oraz trudne warunki życia powodują słabe zaludnienie (555 mieszkańców – według danych z roku 2003). Pod względem gęstości zaludnienia wieś zajmuje ostatnie miejsce w gminie. Powierzchnia wsi liczy 735,2 ha, w tym gruntów ornych jest 454 ha. Na jednej trzeciej rosną lasy. Znajduje się tutaj 175 gospodarstw rolnych. Zdecydowanie przeważają gospodarstwa o powierzchni od 2 do 5 ha (57%) oraz od 1 do 2 ha (36%). Struktura zawodowa mieszkańców wsi jest zróżnicowana. Głównie są to absolwenci różnych typów szkół zawodowych. Osoby te w większości są bezrobotne. Niemały procent wśród starszych mieszkańców wsi legitymuje się tylko wykształceniem podstawowym. Dopiero w ostatnich latach zauważa się znaczny wzrost liczby młodych ludzi, którzy kontynuują naukę w szkołach średnich oraz na wyższych uczelniach. Duży procent wykształconych ludzi opuszcza rodzinną wieś. Większość rolników mieszkających w Głobikowej to rolnicy dwuzawodowi, którzy w wyniku wzrostu bezrobocia utracili dodatkowe źródło dochodu w dębickim przemyśle. W związku z tym nisko obszarowe gospodarstwa nie dają wystarczającego dochodu dla utrzymania rodzin.

Wieś składa się z kilku przysiółków: Górzyzna, Kamieniec, Podlas, Zalesie. W centrum wsi, przy drodze, znajdują się:

  • Zespół Szkół im. Konstantego Leliwy Słotwińskiego (przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum).
  • kościół filialny pw. Matki Bożej Królowej Polski (wybudowany w latach 1977-1980 przez mieszkańców wsi, poświęcony przez ks. Arcybiskupa Jerzego Ablewicza).
  • sklep
  • stanica turystyczna "Rozdzielnia Wiatrów"
  • parking
  • przystanek PKS

W przysiółku Kamieniec (ok. 0,5 km drogą od centrum wsi w kierunki wschodnim) znajdują się:

  • wieża przekaźnikowo-telekomunikacyjna (RTV i GSM) - górująca nad okolicą, niegdyś wykorzystywana do utrzymywania łączności przez stacjonujące w okolicznym lesie wojska sowieckie.
  • dwie kapliczki: murowana, pw. Jana Nepomucena (druga połowa XIX wieku, obok wieży), przydrożna (nr 122) z lat dwudziestych XX wieku (na rozdrożu, obok przystanku PKS).
  • park podworski "Tomaszówka" (rejestr zabytków A-258). Obiekt w XIX wieku należał do rodziny Łobażewskich. W XX wieku przejął go Padlewicz, a następnie Sanguszko. W 1920 roku nabył go Stanisław Mączka. Jest to park krajobrazowy z liczącym kilkaset lat jesionem i aleją dębów uznawanych za pomniki przyrody. Miejscowość charakteryzuje się wysokimi walorami przyrodniczymi, ze wszystkich stron otoczona jest lasami liściastymi, w których dominuje chroniona buczyna karpacka. Ze względu na bogatą faunę i florę oraz walory krajobrazowe tereny wokół Głobikowej zaliczono do obszaru chronionego (otulina) Czarnorzecko – Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]